22! eland Geweld tijdens Accent ligt bij Imares uitgaan baart politie zorgen Vragen bij bouw in Stadspolder Kortgene Parkeerplekken moet je met een lampje zoeken, zo krap is het 'Open huis7 GOES Toename tijdens R 'n' B party's UITBREIDING Van klein wetenschappelijk instituut naar speler op de Wageningen Oefening industrieterrein Borsele kan voor enige overlast zorgen Carino modelappartement zaterdag 12 februari 2011 door Lilian Dominicus door Luc Oggei GOES - Het uitgaansgeweld in Goes is 'een nadrukkelijk pro bleem'. Dat zei teamchef Clement Remijnse deze week tijdens de pre sentatie van het concept-jaarwerk plan van de politie aan de gemeen teraad. Vooral tijdens zogeheten R 'n' B (een bepaalde muziekstijl, red.) party's neemt het geweld volgens Remijnse toe. Een uitbreiding van die feesten, met een mogelijke ge- weldstoename als gevolg, baart de politie dan ook zorgen. Bij het horecageweld is meestal sprake van overmatig alcohol- en drugsgebruik. Hoewel louter geba seerd op waarnemingen van agen ten, is het onder (minderjarig) uit gaanspubliek 'bijna standaard' om cocaine te gebruiken, hield Remijn se de raad voor. Agenten signale ren volgens hem ook dat de straat handel toeneemt. Onduidelijk is echter hoe groot het probleem pre cies is. Een ander, aan uitgaan gerelateerd punt van zorg zijn de routes van en naar het centrum. Aanwonen- den zijn regelmatig de dupe van vernielingen aan auto's en andere spullen. SP'er Floor van Lamoen gaf aan dat hem regelmatig klach ten bereiken. „Het is drie nachten per week raak. Kunnen we die stappers niet naar huis vervoe ren?", opperde hij. Daar voelde burgemeester René Verhulst wei nig voor. „Het is ook een verant woordelijkheid van de ouders." Opmerkelijk is verder de overlast die (ex-)cliënten van Emergis in het Goese centrum veroorzaken. Volgens WD-raadslid en oud-ho recaondernemer in de binnenstad Dick van der Velde worden cliën ten 'therapeutisch de stad inge stuurd', met alle gevolgen van dien. „Emergis moet daar op wor den aangesproken." Verhulst zei dat Emergis, na enkele gesprekken, is doordrongen van het probleem. „Er is voortdurend contact." De Goese raadsleden mochten zelf ook nog zaken aandragen waarvan zij vinden dat die (meer) politie- aandacht verdienen. Drugs- en jeugdcriminaliteit, kwam het ruw weg op neer. WD'er Van der Vel de wilde graag collegevoorstellen zien over wat de gemeente zelf denkt te gaan doen aan de integra le Veiligheid. „April", reageerde Verhulst, die ook de nota 'leugd en alcohol' aankondigde. mmmmBmmmmmmmmmÊmmnmmmmmam door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Waarom huisvest je een doelgroep zonder veel be hoefte aan tuinen op een plek met zoveel vierkante meters ruimte? Het CDA op Noord-Beveland wil liever gezinswoningen in de Stads polder bij Kortgene. Volgens de donderdag gepresen teerde structuurvisie komen daar woningen voor kleine huishou dens met zorgvoorzieningen. Veel dorpsbewoners zijn tegen de ver plaatsing van voorzieningen van de Hoofdstraat naar de Stadspol der. De Spar-supermarkt kan daar ruimere huisvesting en parkeerge legenheid vinden, maar in de dorpsvisie wordt er ook een me disch centrum met tand- en huis arts voorzien en een brede school. Het was netjes geweest als zo'n verhuizing bij het betrokken schoolbestuur was geopperd, mop perde Ron Meuldijk (PvdA). Dat is niet gebeurd, weet hij. En bij de dokter en de tandarts evenmin, bromde het uit het publiek. Enke le tientallen mensen waren op het agenda-onderwerp afgekomen. CDA'er Joop de Nooijer vindt dat de woningen in de Stadspolder een volwaardige weg naar de Hoofdstraat moeten krijgen, niet enkel een fiets/voetpad. De struc tuurvisie is nog een plan op hoofd lijnen, benadrukte raadsvoorzitter Henny van Kooten. Wethouder Adrie van der Maas beloofde bin nenkort een notitie over deeltijd wonen in de Stadspolder. Was het Rivo vroe ger een klein on- derzoeksinsti- tuut aan de boorden van de Oosterschelde, nu is het als Imares een speler van belang in beleids vraagstukken op het gebied van visteelt, aquacultuur en ecologie in de Zeeuwse wateren. Het jaar 2006 was daarbij een keerpunt. „Even zag het er naar uit dat de vestiging in Yerseke zou worden opgeheven, maar uiteindelijk is er voor gekozen de werkgebieden in Yerseke uit te breiden", zegt vesti gingsmanager Birgit Dauwe. Centraal in alle onderzoeken staat de toepasbaarheid. Zo loopt mo menteel een onderzoek naar de teelt van de yellowtail kingfish. „Een vis die het midden houdt tus sen zwaardvis en tonijn. Hij wordt nu al in Nederland geconsumeerd. De vis wordt gekweekt in Japan en Australië. We hebben kleine visjes uit Australië gehaald en daarmee zijn we aan de slag gegaan. We hebben bij de keuze voor de yel lowtail kingfish echt gekeken naar een voor de markt interessante vis soort", zegt onderzoeker aquacul tuur Marnix Poelman, terwijl hij de onderzoeksruimte laat zien met. vijftien waterbakken, die door slan getjes zijn verbonden met grote cylinders. De eerste fase van het onderzoek is achter de rug. „Daarin hebben we onderzocht op welke tempera tuur de vissen het best gedijen. In fase twee bekijken we welk voer het meest geschikt is." Elke onderzoeker bij Imares houdt zich weer bezig met een ander (deel-)terrein. Zo is Jeroen Wijs man onder meer gespecialiseerd in de problematiek van de zand- honger in de Oosterschelde, het af kalven van slikken, platen en schorren. „Getijdengebieden drei gen zo te verdwijnen. Dat willen we in Nederland voorkomen", zegt hij. En dus is Imares, in sa menwerking met buurman NIOO (Nederlands Instituut voor Ecolo gisch Onderzoek), Deltares en in Onderzoeksinstituut Imares is on derdeel van Wageningen Universi teit en Research Center. Tot januari 2006 heette Imares nog Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (Rivo). Toentertijd lag de focus op schelp en schaaldierenonderzoek. Imares is in 2006 ontstaan uit di verse organisaties en heeft vestigin gen in IJmuiden, Den Helder en Yerseke. De uitbreiding van Imares in Yerse ke maakt deel uit van de gebieds- visie. Daarin zit ook de bouw van een wellnesshotel, studentenhuis vesting, nieuw dorpshuis, renova tie van het oestermuseum en be zoekerscentrum Natuurpark Oos terschelde. opdracht van Stichting Ecoshape, begonnen met een proef om het sediment vast te houden met oes- terbanken. „We hebben daarvoor nieuwe oesterbanken aangelegd op de slikken van de Oosterschel de waar we verwachten dat ze van nut kunnen zijn. Hiervoor zijn oes ters weggevist en overgebracht in grote schanskorven op het slik. De schelpen van de opgeviste oesters vormen een prima substraat voor nieuw oesterbroed zodat de oester- bank zichzelf in stand houdt." Pauline Kamermans, net als Jeroen onderzoeker Delta, heeft weer een ander vakgebied: de mos selzaad invanginstallaties (mzi's) „Elf jaar geleden zijn we begonnen met het uittesten van substraten, waar mossels zich aan kunnen hechten. Dat heeft een enorme vlucht genomen. Nu kijken we vooral naar de mogelijke ecologi sche effecten van het gebruik op grote schaal van die mzi's. Mosse len produceren een grote hoeveel heid poep, die een probleem zou kunnen vormen voor andere orga nismen die op de bodem leven. Tot nu toe hebben we geen aanwij zing dat dat het geval is." Verder onderzoekt ze wat voor effect het grotere aantal scheepvaartbewegin gen op het water heeft. „De mos seltelers varen met hun schepen heen en weer om te oogsten. Dat kan gevolgen hebben voor de vo gels en zeehonden." Het derde punt is dat bij een grotere hoeveel heid mosselen ook meer voeding voor andere schelpdiersoorten zo als kokkels wordt weggenomen. Meteen al op de parkeer plaats aan de Korringa- weg in Yerseke wordt dui delijk wat het probleem is bij on derzoeksinstituut Imares: ruimte gebrek. Logisch, gezien de recente ontwikkelingen bij Imares, dat zich tot 2006, toen het nog Rivo heette, voornamelijk op schelp- en schaaldiervisserij richtte. Het werkterrein is breder en strekt zich nu uit tot aquacultuur, vis teelt, milieu en ecologie in de Del tawateren. En omdat de onderzoeksvragen vanuit onder meer het bedrijfsle ven, de ministeries EL&J (voorma lig LNV) en I&M (voormalig VWS) en de Europese Unie een enorme vlucht hebben genomen, is Imares volkomen uit zijn jas ge groeid. Het oorspronkelijke gebouw was ooit bedoeld voor acht medewer kers, terwijl nu circa vijftig onder zoekers aan het instituut zijn ver bonden. „Die zitten niet allemaal opeengepakt in het oude gebouw, we hebben portacabins bij ge plaatst waardoor het allemaal nog gaat, maar het is wel heel krap ge worden", zegt vestigingsmanager Birgit Dauwe. Daarom wordt binnenkort begon nen met de uitbreiding. Dauwe hoopt dat begin 2012 een start kan worden gemaakt met de nieuw bouw, die deels op dezelfde plek en deels op een stuk gemeente grond ten westen van het huidige gebouw zal plaatsvinden. Ruim een jaar later zullen de onderzoe kers hun intrek kunnen nemen in het nieuwe pand. De uitbreiding is onderdeel van grootschalige plannen die door de gemeente Reimerswaal zijn geïni tieerd om Yerseke economisch en toeristisch een impuls te geven. De nieuwbouw van Imares is de eerste fase in de opschaling van het hele gebied. „Vorig jaar zomer is alles in een stroomversnelling ge gaan. We zijn daarom naar de ge meente gestapt en hebben gezegd: jullie moeten ons nu helpen, het gaat niet meer op dat strookje langs de Oosterschelde. Wij zijn de drijvende factor omdat er bij ons genoeg geld is." HEINKENSZAND - De binnenkort te houden grootscheepse oefening bij elektriciteitsproducent EPZ op het industrieterrein Borsele kan overlast opleveren. De verschillende oefeningen spe len 'zich af op zowel het land als in de lucht. Enkele wegen in het oe- fengebied zijn niet of nauwelijks toegankelijk. Om het realistisch te houden, wordt de datum van de oefening niet vooraf bekend gemaakt. „Alleen op die manier kunnen deelnemers aan de oefening ont dekken wat er goed gaat en waar nog knelpunten zitten die verbe terd moeten worden", aldus een woordvoerder van de gemeente Borsele. 1. Verkeerde pagina in de PZC. 2. Toeritten bij Heinkenszand dicht. 3. Plan voor hotel in Veerse Meer (f). STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto jÉÉto»* MEEST GELEZEN Ronduit genieten in Vlissingen www.carino-vlissingen.nl Woensdag 16 februari van 15:30-17:00 uur Zaterdag 19 februari van 10.00-12.00 uur (Antoni Gaudipark 12, Vlissingen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58