door Ricco zegt sport|33 Söderling maakt status waar Hoogerland houdt zich stil 'Koster na seizoen weg bij Club Brugge' Schweertman door na marathonpartij Kim Clijsters nummer één van de wereld Theo Bos derde in slotetappe Qatar MW heeft periodetitel bijna binnen Fenninger wereldkampioene op supercombinatie zaterdag 12 februari 2011 Ploeggenoot Johnny Hoogerland uit Yerseke wil liever niet op de dop rond Riccardo Ricco ingaan. De Zeeuwse wielrenner zou Ricco bijstat Ronde van Italië, waar de Italiaan als kopman van start zou gaan. pagina 37: Wat doet Johnny? door-Ad Pertijs ETTEN-LEUR - Voor wielerploeg Va- cansoleil-DCM is alles duidelijk. Riccardo Ricco heeft het afgelopen weekeinde in een „honderd pro cent zekere éénmansactie" bij zich zelf een bloedtransfusie uitge voerd. In afwachting van zijn weer woord heeft de ploeg de Italiaanse renner daarom op basis van het in terne reglement op non-actief ge zet. „Direct ontslag is volgens de Italiaanse wet nu nog niet moge lijk", zegt teambaas Daan Luijkx. „Hij heeft het recht op hoor en we derhoor. Als dat niet overtuigend is, volgt ontslag." De zaak kwam zondag aan het rol len toen Ricco met hoge koorts en nierfalen werd opgenomen in het ziekenhuis van Modena. Zijn toe stand was even kritiek. Een arts meldde de betrokken instanties dat de renner had aangeven dat er mogelijk iets mis was gegaan bij een zelfuitgevoerde bloedtransfu sie met bloed dat 25 dagen in de koelkast had gelegen. Doktoren in Italië zijn wettelijk verplicht om (vermoedelijke) do- pingzaken te melden. De vader van Ricco stelt dat zijn zoon in shocktoestand dingen heeft geroe pen die niet .waar zijn. Luijkx stuurde één van zijn ploeg- artsen naar Italië voor een eigen onderzoek. „Puur op basis daar van zijn we tot dit besluit geko men." Het onderzoek dat volgens het Italiaanse persbureau Ansa aan toont dat Ricco een bloedtransfu sie heeft ondergaan, is niet bekend bij de ploeg. Wat precies de arts en Luijkx heeft overtuigd van de schuld van de renner wil de team baas op basis van het medische be roepsgeheim van de arts niet ver tellen. Bij Daan Luijkx overheerst na het ww®8iS8S8Sm. sna mmiWTPfflfi mmmsssstmaem rol heeft gekregen in het be- 'an Ajax is explosief. CruijfF „.-palen en Van den Boog zal n marionet willen zijn van de bormalige nummer 14. Mogelijke twistpunten zijn er genoeg. De sterspeler van weleer vindt bijvoor beeld dat functionele techniek in de jeugdopleiding het hoogste goed is, maar onder leiding van Van den Boog is er ook meer aan dacht gekomen voor de fysieke ontwikkeling van spelers. En wat te denken van het feit dat Van den Boog nog maar kort geleden een trainer als Martin Jol in huis haal de, die volgens Cruijff totaal niet bij Ajax past? De huidige rol van CruijfF doet denken aan de kunst matige rol die Piet Keizer op initia tief van Cruijffkreeg in 2008. Hij werd 'technisch adviseur' van tech nisch directeur Martin van Geel, maar die samenwerking was een totale mislukking. versturen van de aangetekende 'ontslagbrief een gevoel van 'boos heid en teleurstelling'. „We heb ben er echt alles aan gedaan om dit te voorkomen. We hebben zelf regelmatig extra bloedcontroles bij hem laten uitvoeren. Ook als sig naal van: maak geen fouten meer." Luijkx zegt dat de ploeg de renner ook alles aan heeft aangeboden om hem ver bij zijn oude fouten weg te houden. Ze lieten hem sa menwerken met de (inmiddels overleden) wielertrainer Aldo Sas- si. Hij mocht vier vrienden meene men naar de ploeg. Hij mocht zijn eigen programma samenstellen. Voor hem werden er trainingskam pen belegd en daarnaast lieten de uitvoerig besproken en getekende contracten aan geen duidelijkheid te wensen over. In ruil wilde Va- cansoleil maar één ding: dat Ricco dopingvrij zou trainen en koersen. „Hij heeft het me zo duidelijk be loofd. Dat hij dit dan toch heeft ge daan, doet me pijn en bezorgt het team heel veel leed." Voor velen heeft Luijkx dit leed aan zichzelf te danken. Quick Step durfde het niet aan om met de omstreden Ita liaan in zee te gaan. Waarom Va- cansoleil wel? „Ik ben het (als ac countant) gewend dat afspraken die je met mensen maakt, ook worden nagekomen. Wat dat be treft heb ik met Ricco een harde les geleerd. Ik weet nu dat je met sommige mensen wel een af spraak kunt maken, maar dat ze vervolgens toch doen wat ze zelf willen. Wat dat betreft is Ricco een ongeleid projectiel." Vacansoleil heeft nog een zorgen kindje in de ploeg: naar een ver dacht plasje van de Spaanse kop man Ezequiel Mosquera loopt een onderzoek bij de Spaanse wieler bond. Luijkx zegt niet te overwe gen om Mosquera voorlopig aan de kant te houden. Het was de huidige voorzitter Uri Coronel zelf die in het rapport van 2008 de conclusie trok dat de rol van Keizer geen meerwaarde had. 'De commissie is van mening dat de functie van technisch adviseur in relatie tot het eerste elftal over bodig is en stelt met instemming vast dat deze inmiddels is afge schaft.' Trainer Marco van Basten was drie jaar geleden sterk genoeg om de plannen van Cruijff over de jeugdopleiding buiten de deur te houden. „Het is me allemaal te snel en rigoureus", zei Van Basten in maart 2008. Van den Boog heeft bij Ajax na de trainerswissel Jol - Frank de Boer getoond dat hij een lenige geest heeft en die komt hem de komende tijd goed van pas. Maar als de geest van Van den Boog in de ogen van Cruijff niet le nig genoeg blijkt te zijn, zal de maestro rigoureuze ingrepen op nieuw niet schuwen. BRUGGE Adrie Koster is waarschijnlijk be zig aan zijn laatste maanden bij Club Brugge. De Belgische krant Het Nieuws blad meldde gisteren dat de Zeeuw se oefenmeester na dit seizoen moet vertrekken. Koster heeft nog een contract tot de zomer van 2012 bij Club Brugge, maar ligt al maan den onder vuur door de tegenval lende resultaten. Koster (56) is bezig aan zijn tweede seizoen bij de Belgische topclub. Dit jaar presteert de blauw-zwarte formatie moeizaam. AMSTERDAM Squasher Piëdro Schweertman heeft gisteren met de hakken over de sloot de halve finales van het Ne derlands kampioenschap gehaald. De Koudekerkenaar, die in Amster dam als derde geplaatst is, had vijf lange games nodig om René Mijs, als zesde ingeschaald, opzij te zet ten: 16-14 9-119-1111-911-8. In janua ri had de Walchenaar nog van Mijs verloren. Net als in de voorgaande jaren zit Schweertman nu bij de laatste vier. Vandaag treft hij Dylan Bennett. ROTTERDAM - Toernooifavoriet Ro bin Söderling is gisteravond door gedrongen tot de halve finales van het ABN Amro World Tennis Tournament. De Zweedse num mer één van de plaatsingslijst was in twee sets te sterk voor Michail Joezjni: 6-4 7-6 (5). De als zesde ge plaatste Rus schakelde donderdag nog de Nederlander Thiemo de Bakker uit. Söderling stond er in Rotterdam op de belangrijke momenten. In de eerste set was het meteen raak op zijn eerste setpunt. In set twee werkte hij aan het einde nog een breekkans weg en trok hij door goed serveren de wedstrijd naar zich toe. De wedstrijd was een herhaling PARIJS Tennisster Kim Clijsters staat vol gende week weer op nummer 1 van de wereldranglijst. De 27-jarige Belgische verzekerde zich in Frank rijk van een rentree op de eerste plaats in het mondiale klassement. De winnares van de Australian Open versloeg in de kwartfinales van het Parijs Open de Australi sche Jelena Dokic met overtuigen de cijfers: 6-3 6-0. Clijsters heeft door haar zege op Dokic voldoende punten vergaard om de Deense Caroline Wozniacki van de koppositie te verdrijven. DOHA CORNICHE Theo Bos is gisteren als derde geëindigd in de vijfde en laatste etappe van de Ronde van Qatar. Na een rit over 126,5 kilometer van Sea- line Beach Resort naar Doha Corni- che moest de Nederlandse Rabo- renner in de massasprint de Italia nen Andrea Guardini en Francesco Chicchi voor zich dulden. De eind zege ging naar de Australiër Mark Renshaw. Zijn leidende positie kwam in de laatste etappe niet meer in gevaar. Renshaw is een knecht van Mark Cavendish. van de finale van vorig jaar. Des tijds moest Joezjni geblesseerd op geven en won Söderling het toer nooi. De nummer vier van de we reld speelt in de halve eindstrijd te gen de winnaar van de partij tus sen Marin Cilic uit Kroatië en de Serviër Viktor Troicki. De Fransman Jo-Wilfried Tsonga is zonder te spelen doorgedrongen tot de halve finales. Tomas Ber- dych, zijn tegenstander in de kwartfinales, meldde zich vrijda gochtend af De als vierde geplaats te Tsjech had griep. Tsonga, de nummer acht van de plaatsings lijst, speelt in de halve eindstrijd te gen de als zevende gerangschikte Kroaat Ivan Ljubicic die Marcos Baghdatis uit Cyprus versloeg. MAASTRICHT - MW heeft gisteren een grote stap gezet op weg naar winst van de derde periodetitel in de lupiler League. De Maastrichtse voetbalclub won in eigen stadion met 3-0 van RKC Waalwijk en blijft daardoor koploper in de pe riodestand met 18 punten uit 7 duels. MW kan volgende week vrijdag bij FC Eindhoven deelna me aan de nacompetitie veiligstel len. Veendam was met 5-1 te sterk voor Almere City FC en staat in de periodestand drie punten ach ter op MW. Ook Dordrecht is nog in de race voor de periodetitel. RKC liet door het verlies bij MW na om dichter bij FC Zwolle te ko men. Ook nummer drie FC Volen- dam wist niet te winnen, tegen FC Emmen werd het 1-1. Fortuna Sit- tard pakte een punt bij Telstar. RBC Roosendaal verloor met 3-1 bij Helmond Sport. Erwin Nuytin- ck mocht na rust invallen, maar werd vlak voor tijd ook weer ge wisseld. FC Den Bosch, met Wilmer Kouse maker en Istvan Bakx in de basis, kwam tegen AGOW niet verder dan een 2-2-gelijkspel. Berdych komt ook niet meer in ac tie in het dubbelspel. Met de Duit ser Philipp Kohlschreiber haalde hij donderdag de halve finales door te winnen van het als eerste geplaatste Poolse duo Mariusz Fy- rstenberg en Marcin Matkowski. Thiemo de Bakker en Robin Haase slaagden er niet in de finale te ha len van het dubbelspel. De Nederlanders verloren pas in de supertiebreak van Michaël Llo- dra en Nenad Zimonjic: 6-4 7-6 (5) 10-5. „Ze serveerden erg goed in de supertiebreak en waren ook scherp op de returns", verklaarde De Bakker de nederlaag. Het goe de spel van de Zuid-Hollanders biedt wel hoop voor de toekomst. „We spelen lekker samen." GARMISCH-PARTENKIRCHEN - De Oostenrijkse skiester Anna Fenninger heeft gisteren bij de WK in Gar- misch-Partenkirchen de titel op de supercombinatie ver overd. Na de afdaling en slalom kwam ze uit op een tijd van 2.43,23. Ze bleef hiermee de Sloveense Tina Maze (2.43,32) en de Zweedse Anja Parson (2.43,50) voor. De niet volledig fitte Maria Riesch eindigde buiten de me dailles. De Amerikaanse Lindsey Vonn startte nog wel op de afdaling, maar deed vanwege fysieke problemen niet mee op de slalom. foto Christophe Karaba/EPA wwwfwnk mmm mmm m s m mmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53