Festiviteiten natuur- en oorlogsgeweld ïeland 125 PRACTIWOOD® L SS.S'A Zegen over restauratie van kerk in Clinge Ilse Matthijs en Tycho Horemans beste voorlezers Ongelukken in Terneuzen en Zaamslag Met beste ONDE.RMOÜD5VKÜ TLRRA5 composietbout met 1 5 jaar garantie! «33,9s*! zaterdag 12 februari 2011 850 ismsms, mammm In 1161 geeft de toenmalige Norbertijnenorde in Drongen bij Cent toestemming voor de stichting van de parochie in het Oost-Zeeuws- Vlaamse Hengstdijk. De parochie bestaat dus dit jaar 850 jaar. Het jubileum van de parochie wordt het hele jaar door met tal van activiteiten gevierd. Er zijn concerten, een jubileumdienst met bisschop Van den Hende als voorganger en er komt een jubileumboek uit De hengst die de naam van het dorp symboliseert staat fier op de top van de vieringtoren van de Catharinakerk. De onderhoudstoestand van deze to ren was zo slecht, dat 27 januari 1994 besloten werd hem van de kerk te halen. Bij storm bestond namelijk het gevaar dat de toren om zou vallen. Na een grondige restauratie werd de toren op 8 september in datzelfde jaar terug op de kerk geplaatst. foto Peter Nicolai Een inwoner van Hengstdijk sneed dit doek honderden jaren geleden uit zijn kader om het te redden van de Beeldenstorm. Pas jaren later kwam het weer boven water, maar aan de vouw is nog altijd te zien dat het doek ooit werd opgevouwen en verborgen. Het kerkbestuur liet het schilderij in 1980 restaureren. Sindsdien hangt het opnieuw ingekaderd terug in de Catharina kerk. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr De parochie van Hengst dijk viert dit jaar het 850-jarig bestaan en is daarmee één van de oudste katholieke gemeenschap pen in Zeeuws-Vlaanderen. Het jubileum wordt het hele jaar door gevierd met tal van activitei ten. Oorlogen, overstromingen en an der (natuur)geweld vormden vaak een bedreiging voor het voortbe staan van de kerk, maar toch is het gebouw dat er nu staat nog maar de tweede kerk in al die jaren. De kerk uit 1161 overleefde halver wege de zestiende eeuw zelfs de Beeldenstorm. Zo'n halve eeuw la ter overviel een bende watergeu zen Hengstdijk en verwoestte al les. Ook de kerk werd in brand ge stoken. „Sporen van de Beeldenstorm zijn heden ten dage nog goed te zien in de kerk", vertelt Eddie Prince van de stichting Behoud Catharina kerk. „Er hangt een oud schilderij met een vouw in. Een inwoner van Hengstdijk sneed het schilde rij namelijk aan het begin van de Beeldenstorm uit zijn kader, vouw de het doek op en hield het jaren verborgen. Later is het doek weer boven water gekomen, opnieuw in gelijst en in de kerk gehangen. De vouw is nog steeds te zien." Ook een anekdote over de grote bronzen luidklok houdt verband met oorlogsgeweld. „De Duitsers lieten tijdens de Tweede Wereldoorlog in het hele land de klokken uit de kerken ha len.. Die werden op transport gezet naar Groningen, waar ze werden omgesmolten voor de wapenindus trie. De Duitse commandant die daar over ging, liet bijzondere exemplaren echter opzij zetten, waaronder ook de luidklok uit de kerk van Hengstdijk. Pas enkele ja ren na de oorlog kwam de mel ding dat onze klok in Groningen teruggevonden was." De klok uit 1669 heeft een diameter van iets meer dan een meter en weegt 729 kilo. Eind negentiende eeuw was het kerkgebouw tot op de draad toe versleten en werd besloten tot herbouw van een nieuwe kerk op dezelfde plaats. De eerste steen daarvoor werd gelegd op 13 juni 1892 en datzelfde jaar nog werd de nieuwe kerk ingeze gend. Groot was de schrik toen begin ja ren negentig van de vorige eeuw bij een inspectie bleek dat alle bal ken aangetast waren door de bok tor en rot waren. De kerk moest ge sloten worden wegens instortings gevaar. Het kerkbestuur slaagde er echter in voldoende geld bijeen te breng en voor de restauratie, die eind 1994 werd afgerond. „Monumentenzorg tikte ons in die tijd min of meer op de vingers. Ze vonden dat we het gebouw ook voor andere activiteiten dan de ere diensten moesten gaan gebruiken en dat is de reden dat in de jaren daarna verschillende evenementen zijn ontstaan", zegt kerkbestuur der Jo de Cock. Het jubileum van de Catharinapa- rochie wordt het hele jaar door ge vierd met een reeks muzikale op tredens. Het eerste concert is op 27 februari. Op zaterdag 7 mei is een jubileumviering met bisschop Hans van den Hende als voorgan ger. In juli is er een speciale ten toonstelling van religieuze voor werpen. Daarnaast is er het tradi tionele Internationale Kunstweek end (november) en de kerststallen- tentoonstelling (december). Tenslotte verschijnt in de loop van dit jaar een jubileumboek van de hand van George Sponselee en Ed die Prince. Daar kan binnenkort al op worden ingetekend. Voor meer informatie: zie de website van de stichting Behoud Catharinakerk. www.catharinakerk.hengstdijk.eu CLINCE - Met een korte gebeds dienst en wijdingsrituelen heeft pastor Paulus van Winden gister middag de restauratie van de kerk in Clinge gezegend. „Ik ga niet al leen de werklieden van God rijke lijk zegenen, maar ook de bouw plaats", zei Van Winden tegen de genodigden. Coördinator Piet van Geertruij van de vrijwilligersgroep van de kerk assisteerde de priester door hem het wijwatervat aan te reiken. Vice-voorzitter Sjaak Leegstraten van het kerkbestuur stelde tevreden vast dat al heel wat geld bijeen is gebracht om de fi nanciering van de restauratie rond te breien. Hij dankte onder meer de kinderen van de basisschool, die bijna 300 euro inzamelenden tijdens de kerstactie op school, en Caritas Clinge, dat 5000 euro in het restauratiefonds stortte. De ko mende tijd worden nog diverse in zamelingsacties gehouden. TERNEUZEN - Ilse Matthijs van ba sisschool De Hille en Tycho Hore mans van basisschool de Oude Vaart uit Terneuzen zijn de win naars van de eerste twee voorron des van de Nationale voorleeswed- strijd in Zeeland. Ze lazen voor uit respectievelijk Achtste groepers hui len niet van Jacques Vriens en Op je kop in de prullenbak van Guus Kuijer. Aan de wedstrijden in de bibliotheek in Terneuzen deden deze week 18 kinderen mee uit de Kanaalzone. De volgende Zeeuws-Vlaamse voorrondes zijn donderdagavond 24 februari in de bibliotheek in Hulst en zaterdagmiddag 26 februa ri in multifunctioneel centrum Den Hoekzak in Oostburg. Dan is het de beurt aan schoolkampioe nen van de basisscholen in Oost en West-Zeeuws-Vlaanderen. Iede re winnaar gaat naar de Zeeuwse finale op 16 april in Middelburg. TERNEUZEN - Bij twee ongelukken in Terneuzen en Zaamslagveer zijn donderdagavond drie lichtge wonden gevallen. Op de kruising Veer/Veerstraat in Zaamslagveer verleende een 18-ja rige automobiliste uit Terneuzen geen voorrang aan een 52-jarige plaatsgenoot. De vrouw en een 16-jarige passagiere liepen nek- klachten op, de man bleef onge deerd. Beide auto's zijn geheel ver nield. Een uur later reed een 32-jarige Terneuzenaar tegen de rotonde op de Guido Gezellestraat/Roosevelt- laan in zijn woonplaats. Hij kwam uit de richting Zuidpolder. Op de rotonde vloog hij uit de bocht, waarbij hij ook nog een lantaarn paal meenam. De man had gedron ken en moest zijn rijbewijs inleve ren. Hij is voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Bezoek van de showrooms buiten openingstijden is mogelijk op afspraak, indien u niet naar de showroom kunt komen en een vrijblijvend bezoek aan huis wilt van één van onze adviseurs, belt u dan voor een afspraak op 076-5963401Voor overige verkooppunten kunt u kijken op www.practiwood.com Alleen bij aankoop van het complete systeem 36,95 voor de kleur antraciet ^VCLLD VJO0^ Geopend elke ZATERDAG en ZONDAG van 12 tot 16 uur. De voordelen van PRACTIWOOD®: -Geen alg aangroei -Eenvoudig te monteren -Kleur- en vormvast -Antislip en antirot -Onderhoudsarm van voor f Zundert Veldstrgat 55 Hulst (Clinge) Gravenstraat 283A Velddriel De Geerden 2 (Tegelstudio A2 - shop in shop) Wassenaar Adrianastraat 10 Lommei (BE) Michiel Jansplein 43 Brasschaat (BE) Molenweg IC NIEUW! -Splintervrij -Gratis levering -15 jaar garantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49