2 zeelai 'Hoort Ziet Zwijgt' in het dorpje Borssele Strenge eisen aan veiligheid Valentijn PZC zaterdag De krant 8 weken voor 24 euro! De bouw van een nieuwe kerncentrale kan in 2015 beginnen. Wel moet die centrale voldoen aan strenge eisen. Plaatsen van zelfcorrigerend stoplicht zinloos Lichaam gevonden bij Oosterschelde zaterdag 12 februari 2011 door Maikel Harte Heren, mag ik u er aan herinneren dat het maandag Valentijnsdag is. Er wordt dus het een en ander van u verwacht en aangezien, enkele steden uitgezon derd, alleen vandaag de winkels nog open zijn, lijkt het mij raad zaam u er aan te herinneren. Maandag is immers geen dag die zich makkelijk leent voor een uit gebreid ontbijt op bed of een di neetje bij kaarslicht en bovendien is het lastig een bos bloemen tot dan verstopt te houden. Het zal dus een presentje moeten worden en dus moeten wij mannen van middag op pad. Een dergelijk uit stapje moet wel geheim blijven, want het cadeautje moet een ver rassing zijn. „Goh dat je daor aon hedocht èh", dat willen we horen, daar doen we het voor. U zult dus met een excuus de deur uit moe ten. Laat ik u wat tips meegeven. Zegt u vooral niet dat u gaat win kelen, want dan wil ze vooral mee. Ook de mededeling dat u even naar de voetbal bent, raad ik af, want bij mij komt ze dan ach terna. Als je er dan niet bent, heb COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076-531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal ina2S) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat toigvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. KERNCENTRALE je helemaal wat uit te leggen. Het beste excuus dat je kunt gebrui ken is dat je gaat vissen. Daar heb ben vrouwen over het algemeen niks mee. Het is dan nog wel be langrijk van de visboer een schol letje of een paling mee te nemen, zodat u zonder wantrouwen thuis kunt komen. Ik neem aan dat ik het eigenlijk niet hoef te vertellen mannen, maar ik doe het toch maar. Kom niet af met een gerook te makreel of een gefileerde ha ring met een uitje, daar trapt ze niet in. Kiest u vervolgens zorgvul dig iets leuks uit: een ruikertje, een vestje, een kettinkje, maar laat u niet verleiden mee te gaan in een of andere Valentijnsactie, want daar prikken onze madam men meteen doorheen. Ik ben eens thuisgekomen met een knal rood kussen in de vorm van een hart, met daarop de toch vleiende tekst: 'I love you'. Er volgde bij de overhandiging weliswaar een dankjewel, maar daarachter kwam meteen de vraag waar ik dat had gekregen. Toen ben ik maar eer lijk geweest: „B, 2 de slager, bie twee ons achterham." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl door René Schrier BORSSELE - „Als er wat over kern energie besloten wordt, komen de camera's en journalisten weer naar Borssele." Het is vrijdagmid dag en het regent. Het anders toch al stille dorpsplein ligt er nu wel heel verlaten bij. Het is een mooi Dorpsplein en groot ook. Mensen mogen er dan nauwelijks zijn, vogels zijn er genoeg. Op het plein en in volières achter de hui zen. Maar verder is het vooral rus tig. Op het praathuisje prijkt een voor het dorp veelzeggende tekst: 'Hoort Ziet Zwijgt'. Daarnaast liggen de glascontainers onder de grond. Een mevrouw staat er een plastic kratje met fles sen in te legen. Of ze voor of tegen is, is moeilijk te beantwoorden voor haar. Heel haar leven (46 jaar) woont ze in Borssele en ze heeft er duidelijk over nagedacht. Maar in welke richting de balans doorslaat is moeilijk te zeggen voor haar. „Er is het probleem van het afval. Als ze daar nu eens een oplossing voor gevonden wordt. Aan de andere kant ver schaft zo'n centrale, en zeker de bouw er van, veel werkgelegen heid. En ik wil toch ook wel graag dat mijn licht blijft branden." De 20-jarige Simone Koster is al eens eerder door de media naar haar mening over kernenergie ge vraagd. Toen was ze nog tegen. Nu, een paar jaar later, is ze van mening veranderd. Wat haar be treft is het geen probleem. Ze is als kleuter vanuit Alkmaar naar Bors sele gekomen en beschouwt kerne nergie als schone energie. Het is ook goed beveiligd, zegt ze. Vol gens haar wordt er in het dorp ook niet veel over kernenergie ge praat: „Vroeger leefde het volgens mij veel meer." Aan de andere kant van het plein wandelt een 23-jarige Borsselse met haar kinderwagen. Zij heeft geen enkel probleem met de moge lijke komst van een tweede kerne nergiecentrale, al vindt ze het wel smerige gebouwen om te zien. Een ding vindt ze wel heel belang rijk: „We moeten wel naar het strandje kunnen blijven gaan. Waar dat strandje is. Over de dijk, naast de kerncentrale." De school is uit. Midas, Tom, Ke vin, Jana, Shanon en Mischa han gen wat rond op het plein. Ze ge ven niet om de regen. De jonge tie ners hebben verrassend duidelijke meningen over (kern)energie. Er wordt gepleit voor schone energie van wind en zon. Bang voor cala miteiten met de centrale zijn ze niet. Die is goed beveiligd en mocht er wat gebeuren dan slaat de explosie dankzij de koepel de grond in, weet een van hen. Maar ook zij weten te melden: er wordt weinig over gepraat. Nog even een telefoontje met bur gemeester Jaap Gelok. „De bouw van zo'n centrale duurt vijf of zes jaar. Daar zijn drieduizend men sen dagelijks mee bezig. Zestig pro cent daarvan is lokale werkgelegen heid. Zo'n project heeft een enor me economische uitstraling. Die mensen moeten ook allemaal eten en drinken en ergens verblijven. Dat alles brengt een enorme boost voor Zeeland met zich mee." door Jeffrey Kutterink De eisen die het kabinet stelt aan een nieuwe kern centrale zijn streng. Het ontwerp moet zijn gebaseerd op de laatste stand van techniek (der de generatie reactoren). Er kan niet worden geëxperimenteerd HEINKENSZAND - Het Openbaar Mi nisterie werkt niet mee aan de plaatsing van een zogenaamd zelf corrigerend verkeerslicht op een onveilige plek ergens in de ge meente Borsele. Een dergelijke installatie reageert op automobilisten die te hard ko men aanrijden. Dan springt het stoplicht op rood. Volgens het OM werkt zo'n sys teem alleen als de overtreder di rect op de bon wordt geslingerd. De gemeente begrijpt dit stand punt. „Als mensen eenmaal weten dat rijden door dit rode verkeers licht geen gevolgen heeft, heeft het geen nut. Dan schieten we er niets mee op." Het zelfcorrigerend verkeerslicht was een idee om het welzijn van bewoners te verbete ren. Deze suggestie werd gedaan tijdens de presentatie van het rap port 'Borsels Peil'. met technieken die zich niet heb ben bewezen. De kans op een kernsmeltongeval moet minder zijn dan eens in de miljoen jaar. Ook zijn er eisen op het gebied van uraniumwinning, non-prolife- ratie en antiterreurmaatregelen. De vergunninghouder draagt de kosten van buitengebruikstelling en moet vooraf voldoende finan ciële garanties verstrekken aan de regering. Ook draagt die zorg voor de kosten van het afvalbeheer en voor het treffen van een voorzie ning voor de opslag. Radioactief af val wordt voor minstens 100 jaar opgeslagen bij de Centrale Organi satie Voor Radioactief Afval ZIERIKZEE - Voorbijgangers hebben gistermiddag tegen twee uur een lichaam gevonden op de oever van de Oosterschelde. Het gaat om het lichaam van een man. Het slachtoffer lag in de buurt van de Weldamseweg, vlak bij de Cau- wersinlaag bij Zierikzee. Onderzoek naar de identiteit van de man wees uit dat de aangetrof fen man dezelfde man is die afgelo pen donderdagochtend uit zijn au to stapte en van de Zeelandbrug sprong. De man was afkomstig uit Brabant en 59 jaar oud. Word volger van de PZC op Twitter: @pzcredactie VIDEO Vaste gebruikers van het pontje van Sluiskil gaan de veerdienst missen. www.pzc.nl/video TUIGDORP Is er in Zeeland plaats voor tuigdor- pen? Zo ja, waar? Zeeuwen reageren. STUUR UW TIPS NAAR Kijk op www.pzc.nl/videoredactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2