Vogels vechten tegen varkens 141 consument AMES zaterdag 12 februari 2011 De momenteel zeer populaire mobiele game Angry Birds werkt volgens het principe van een gok kast, zo menen experts. Ook de niet-fanatieke gamers kunnen er flink aan verslaafd raken. door Laurens Lammers Zet een aantal gekke, felgekleurde vo gels naast een groot hok of bouw werk met varkens erin. Doe er een katapult bij en geef als opdracht om met zo min mogelijk vogels het hok om ver te schieten. Ligt het bouwwerk in puin en zijn alle varkens dood? Dan heb je ge wonnen en ga je door naar het volgende ni veau. Ofwel: maak kennis met Angry Birds, een mobiele game waarin circa driehonderd levels te spelen zijn, puzzels moeten worden opgelost en vogels in hogere levels verande ren in een soort clusterbommen. Aantrekkelijk of niet? Ron Smeets, oprich ter van een heel netwerk van sites over mo biel internet, vindt van wel. Hij speelt de ga me al op drie verschillende telefoons. „Ik ben niet verslaafd", zegt hij, „maar ik schat dat ik al circa tien uur zoet geweest ben met Angry Birds." Smeets kent verder vijftien mensen in zijn omgeving die de game ook spelen. „Scores heb ik nooit met iemand ver geleken, maar ik heb alle beschikbare levels uitgespeeld. Een paar daarvan waren best lastig. Voor die levels zijn online echter goe de videohandleidingen te vinden." De populariteit van Angry Birds, dat in 2009 door het Finse Rovio Mobile als game-appli- catie voor de iPhone werd gelanceerd, kent geen grenzen. De game groeide in ruim een jaar tijd uit tot een enorme hype. Online werd Angry Birds al 50 miljoen keer gedown- load. In de App Store, de webwinkel van Apple, was de game vorig jaar in veel lan den de meest gedownloade game-applicatie. Angry Birds is inmiddels op elke smart- phone te spelen. Begin januari introduceer de Rovio Mobile bovendien een versie voor de PlayStation 3. De hele cultus rond Angry Birds lijkt daarbij onstuitbaar. Fans van de game kwamen al wereldwijd bij elkaar. Een bordspel van de game verschijnt later dit jaar onder de naam Knock on wood. Er zijn Angry Birds-knuffels, Angry Birds-telefoonhoesjes en een film of .tv-serie rond het spelletje zou ook al in de maak zijn. Smeets weet wel wat Angry Birds zo leuk maakt. „Het spel is relatief eenvoudig, je mag, nee moet zelfs, dingen slopen. In een 'Het gebruik van een katapult maakt de 'kwajongen' in mij weer springlevend' game is dat altijd leuk. En het gebruik van een katapult maakt de 'kwajongen' in mij weer springlevend." Volgens gamedeskundige Niels 't Hooft: hëeft Angry Birds zijn succes mede te dan ken aan zijn positie in de App Store, waar de game al maanden de meest gedownloa de applicatie is. „In de App Store is het heel belangrijk dat een game boven komt dobbe ren in de top tien van populairste applica ties. Staat deze daar eenmaal, dan is hij zichtbaar voor iedereen." 't Hooft ziet dit echter niet als enige verkla ring van de hype. Angry Birds lijkt bijna op het lijf geschreven van een mobiel platform. „Je speelt korte potjes en het spelletje is een voudig en uitdagend. Wat ook meespeelt in het succes, zijn de herkenbare en vernieu wende personages in de game. Humoris tische games als Angry Birds zijn bovendien vrij zeldzaam." Op sommige gamesites wordt Angry Birds al vergeleken met het in de jaren tachtig zeer populaire Pac-Man, een game die na zijn in troductie al snel doorbrak naar een breder publiek. Pac-Man zorgde voor een flinke handel in merchandise. Een hoogtepunt vormde verder een eigen tv-serie op de Amerikaanse tv-zender ABC. Met Angry Birds lijkt het dezelfde kant op te gaan. Al behoeft de vergelijking met Pac-Man vol gens 't Hooft wel enkele nuanceringen. „Pac-Man is vooralsnog vele malen succes voller dan Angry Birds, als je kijkt naar de omzet die ermee is gemaakt. Toch is het als foto's PR analogie vrij aardig: het is een game die ook door niet-gamers wordt gespeeld en waar veel mensen van gehoord lijken te hebben. Op het niveau van Angry Birds heb ik dat niet meer meegemaakt sinds games als Wii Sports, Snake, Tetris en Super Mario." Ook wetenschappers bogen zich al over de hype rond de gekatapulteerde vogels. De Amerikaanse psycholoog Mel Joseph Ciena vergeleek Angry Birds met een gokautomaat. Volgens hem zorgt het onvoorspelbare voor een gokelement in de game, waardoor men sen de trekker blijven overhalen. Gamedeskundige Niels 't Hooft is het met die vergelijking eens. „De gameplay is in es sentie inderdaad een gokkast. Dat is een heel effectief middel om niet-gamers aan een game te binden. Tegen betaling van klei ne bedragen kun je de game ook verder op waarderen. Zo kun je bijvoorbeeld voor 79 cent de adelaar Mighty Eagle kopen voor meer slagingskansen. Zo gaat het allemaal dus nog meer op gokken lijken." Q www.rovio.com/index.php?page=angry-birds www.angrybirds.com reageren? consument@wegener.nl door Johan Stobbe HACKEN IN HET BREIN Als liefhebber van shooters sprong ik een klein gat in de lucht toen Mindjack van Square Enix binnen kwam. In Mindjack is het mogelijk in benar de situaties als het ware uit je eigen lichaam te treden. Je zweeft naar een ander persoon met een zwaar schietijzer in zijn handen en neemt zijn brein over. Ineens ben je dus die ander en kun je je vijanden vanaf een ande re plek uitschakelen. Het nieuwigheidje is goed bedacht, maar vervolgens niet goed uit gewerkt. De verwarring slaat meteen al toe. Waar bevinden zich de slachtoffers die je kunt overnemen? Ook kun je wapens en ro bots hacken. Dat werkt gelukkig wat beter. Dan het dekkingsysteem, wat verre van feil loos is. Ook het schieten met wapens die vrijwel allemaal hetzelfde klinken, is af en toe flink frustrerend. Je schiet een magazijn leeg op een vijand, maar deze blijft gewoon Mindjack. staan. Hoe kan dat? Blijkt ineens dat je op een onzichtbare muur hebt geschoten. Het verhaal is ook nog eens flinterdun: een multinational speelt in het jaar 2031 een smerig spel en jij probeert die stinkende zaakjes aan het licht te brengen. Al met al blijft er weinig meer van de game over. Of het moet je mooie, mysterieuze partner Re becca zijn.Nee, deze shooter zal niet lang in je brein blijven hangen. Zonde dat zo'n Mario Sports Mix. foto's GPD goed idee zo slecht is uitgewerkt. Mindjack: PS3 en Xbox360, Square Enix, 16+. De zoveelste Wii-game met hoofdrollen voor Mario en zijn vriend jes. Vast weer iets met het Mushroom King dom en Bowser en een prinses of zo. Het voorfilmpje heb ik aan me voorbij laten gaan, want in Mario Sports Mix draait het om volleybal, trefbal, ijshockey en basket bal. Een sportgame vol Mario-actie dus. Met muntjes, bananenschillen, paddenstoelen en schilden. Bij elke sport kun je door munt jes te verzamelen speciale voorwerpen ver dienen. Maak de bal klein met een padden stoel, gooi bananenschillen tijdens een wed strijd, vuur vernietigende schilden af of gooi een bom. Elke personage heeft zijn ei gen speciale vaardigheden: Mario kan bij voorbeeld vuurballen afschieten. Hij is een allrounder, net als Yoshi en Luigi. Bowser, Donkey Kong en Wario zijn erg sterk en voor snelheid moet je bij Diddy Kong of Toad zijn. Kies je voor techniek, dan zijn Peach, Waluigi en Daisy goeie opties. Of je kiest voor je eigen Mii, ook leuk. Kortom al les wat de Mario-games zo sterk maakt, is ook in de Sports Mix aanwezig. Er hadden wat mij betreft wel wat meer sporten in ge mogen, maar wat op de schijf staat, speelt lekker weg. Maar dat zijn we wel gewend van games met de besnorde loodgieter. Mario Sports Mix: Wii, Nintendo, 3+.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14