ii 'Laatste farao' bezwijkt 'Al uw eisen worden vandaag ingewilligd.' Mogelijke opvolgers zaterdag 12 februari 2011 Generaal Hassan al-Roueini, tegen betogers op het Tahrirplein 'Zolang ik een hart heb dat klopt, en nog adem in mijn lijf heb, blijf ik presi dent', zei Mubarak in 2006. Toch bezweek hij gisteren onder de druk. De farao noemden Amerikaanse diplo maten de Egypti sche president Hosni Mubarak (82) in vertrouwelijke ambtsberichten. Bijna dertig jaar heeft Mubarak als een despoot over Egypte gere geerd. Hij deed dat met harde hand, met de volle steun van het leger, zonder oppositie. En tot het begin van de protesten op het Tah rirplein in Cairo achttien dagen ge leden, zonder vicepresident of aan gewezen opvolger. Uitgerekend de net benoemde Omar Suleiman kondigde gisteravond het aftreden aan van Mubarak, een dag na de tv-toesprak en de anti-climax van zijn aanblijven. Hosni Mubarak was zelf zes jaar vi cepresident toen hij in oktober 1981 naar voren werd geschoven als opvolger van Anwar Sadat. Die werd bij een militaire parade ver moord door militairen die boos waren over het door Sadat geslo ten vredesverdrag met buurland Is raël. Mubarak wist zelf aan de ko gelregen te ontkomen en bewaak te de 'koude' vrede zonder enige reserve. Egypte, het leger voorop, werd daarvoor ruimschoots be loond door de Verenigde Staten, die elk jaar miljarden overmaakten aan steun en wapentuig. Die steun hielp Mubarak, held uit de oorlogen tegen Israël, om der tig jaar op de been te blijven. Hij had wat te verdelen en vergat daar bij ook familie en vrienden niet. Integendeel. Voor de Amerikanen en Israëli's, die zijn steun en hulp regelmatig nodig hadden bij con flicten met de Palestijnen, was hij ook de verzekering dat er in Egyp te geen fundamentalisten aan de macht zouden komen. Dat was een schrikbeeld, want Egypte neemt anders dan bijvoorbeeld Iran - het bewind van de sjah ver- Hosni Mubarak bij zijn inauguratie in 1981. foto Bill Foley/AP dween precies 32 jaar eerder, op 11 februari 1979 - in het Midden-Oos ten en de Arabische wereld een sleutelpositie in. Ook op cultureel gebied. Mubarak heeft de laatste dagen, waarin de roep om zijn aftreden steeds luider werd, bijna ver krampt vastgehouden aan zijn ambt. „Zolang ik een hart heb dat klopt, en nog adem in mijn lijf heb, blijf ik president", zei Muba rak in 2006 nog. Een boodschap die hij de afgelopen dagen herhaal de. Voor hem geen laffe vlucht zo als de Tunesische collega-macht- hebber Ben Ali. „Ik blijf in Egypte, daar zal ik worden begraven." Van opstappen kon ook om ande re redenen geen sprake zijn: „Na mij de chaos", waarschuwde Mu barak, ook toen hij onder druk van de demonstraties moest belo ven zich niet voor een zesde ambtstermijn van zes jaar beschik baar te stellen. Hosni Mubarak was pas de vierde president van de 'Arabische repu bliek Egypte' die in 1952 werd ge sticht op de puinhopen van de cor rupte monarchie van koning Faroek. Veel Egyptenaren waren bang dat hij zijn zoon Gamal (47) naar vo ren zou schuiven. Dat scenario schrok veel Egyptenaren af; Ta lil twarith' was een veelgeschreeuw- de kreet tijdens demonstraties - 'nee tegen de erfopvolging'. Ook die roep is gisteren gehoord, al is de macht vooralsnog in handen ge bleven van de naaste medewerkers van Mubarak. treedt af als leider van regeringspar tij NDP. VN schatten dat 300 men sen zijn omgekomen. 6 februari: Oppositiegroepen, waaronder verboden Moslimbroe derschap, hebben eerste overleg met regering. 7 februari: Mubarak stelt twee commissies in voor grondwetswijzi ging- 8 februari: Wael Ghonim - Goog- le-medewerker en politiek activist vrij na twaalf dagen arrest - wordt toegejuicht door menigte op Tahrir plein in een van grootste betogin gen tot nu toe. 9 februari: Demonstranten blokke ren ingang parlement. Berichten van stakingen en arbeidsonrust in heel Egypte. 10 februari: Sterke geruchten over vertrek Mubarak. 11 februari: Mubarak vertrekt De aanhoudende betogingen van het Egyptische volk te gen het regime van president Hosni Mubarak hebben voorkomen dat hij wordt opgevolgd door zijn zoon Ca rnal. Er wordt al dagen druk gespeculeerd wie na Muba- raks vertrek zijn plaats in zal nemen. Het meest ge noemd worden: Sami Hafez Enan (1948) Het Egytische bewind is officieel socialistisch en democratisch, maar in feite heeft het land sinds de staatsgreep van 1952 een mili tair regime. Wanneer de opperbe velhebber van het toneel ver dwijnt, kan de huidige voornaam ste militair de touwtjes in handen nemen, net als in 1952, 1954, 1970 en in 1981 is gebeurd. Op dit moment is de voor naamste militair generaal Enan. Hij heeft sinds 2005 de rang die in ons land Commandant der Strijdkrachten heet. Enan is begin 1948 in Caïro geboren. Mohammed EIBaradei (1942) Hij geldt zeker buiten Egypte als het bekendste gezicht van de libe raal denkende oppositie tegen Mu barak. Hij is politiek gehandicapt door zijn lange afwezigheid. De in 1942 in Caïro geboren EIBaradei studeerde onder meer in de VS en ging in 1964 bij het Egyptische mi nisterie van Buitenlandse Zaken werken. Van 1984 tot in 2009 werkte hij voor het Inter nationaal Atoomenergieagentschap in Wenen, nog steeds zijn vaste woonplaats. Amr Moussa (1936) Lid van de oude garde rond Muba rak, minister van Buitenlandse Za ken (1991-2001). Hij is bekend en wordt gerespecteerd in zijn huidi ge functie als secretaris-generaal van de Arabische Liga. Hij kreeg die baan tien jaar geleden, volgens boze tongen omdat Mubarak in hem een rivaal zag. Met tiendui zenden handtekeningen werd geprobeerd hem zo ver te krijgen in 2005 mee te doen aan verkiezingen. Hij zei toen nee maar overweegt nu wel mee te doen. Ahmed Fathi Sorour (1932) Tot 29 januari, toen Suleiman vice president werd, was Sorour de plaatsvervanger van de president omdat hij voorzitter is van de Egyptische Tweede Kamer, de Maj lis al-Shaab. Hij bekleedt die func tie sinds 1990. Deze in 1932 gebo ren professor in de rechten heeft veel gepubliceerd over individuele vrijheden en mensenrechten. Onder bepaalde door de wet benoemde omstandigheden wordt de parlements voorzitter tijdelijk president. k, in het centrum van Caïro. Omar Suleiman (1936) Hij werd eind januari tot vicepresi dent gepromoveerd na meer dan zeventien jaar trouwe dienst als chef inlichtingen. Suleimans spio nagewerk maakte hem een per fect kompas voor Mubarak om te bepalen wat de legerleiding doet. Suleiman komt net als veel officie- ren uit een arm gezin in de provin cie. Het is geen automatisme dat de vicepresident de president vervangt. Het is gebruikelijk dat het parlement de vicepresident tot opvolger van het staatshoofd kiest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11