Leger geeft alsnog de genadeklap iovertrek mubarak Qtt:,.. Opnieuw nemen hoge militairen in Egypte de macht over. Uiteindelijk concludeerde de le gertop dat het land met Mubarak aan het hoofd niet te redden viel. zaterdag 12 februari 2011 door Carel Goseiing Hij dacht zijn vege lijf nog te kunnen redden, Hosni Mubarak. Zelfs toen het leger zich donderdag middag achter de eisen van de pro testerende massa's in het land schaarde, hield hij zijn poot stijf. Terwijl iedereen verwachtte dat Mubarak zou aftreden, liet hij in een tv-rede weten aan te zullen blijven tot de verkiezingen van sep tember. Verder dan lippendienst aan de de monstranten en de grootheid van Egypte kwam het staatshoofd niet. Hij herhaalde slechts eerdere belof ten. Op twee punten zette hij wel kleine stappen. Hij zei 'sommige' bevoegdheden over te dragen aan zijn vicepresident Suleiman en kondigde aan dat vijf artikelen in de Grondwet gewijzigd zouden worden. Een andere paragraaf zou helemaal geschrapt worden. Mubarak verraste daarmee niet al leen het volk, maar ook de krijgs macht, zijn partijgenoten, diploma ten en bondgenoten zoals de VS. In de uren voor zijn tv-optreden was van alle kanten te horen dat hij een historische beslissing had genomen en dat de eisen van de demonstranten zouden worden in gewilligd. Het duurde uiteindelijk nog eens bijna 24 uur voordat Mubarak het besluit nam dat iedereen hem al eerder toevertrouwde. Via zijn vi cepresident liet het staatshoofd om 17.00 uur (Nederlandse tijd) meedelen dat hij zijn ambt neerleg de en de macht overgaf aan de Ho ge raad van het leger onder leiding van maarschalk en minister van Defensie Hussein Tantawi. De legerraad liet donderdagmid dag voor het eerst van zich horen. In 'Communiqué nummer 1' stel de de legertop zich achter de 'legi tieme eisen van het volk'. Dat werd algemeen als signaal gezien dat het leger opperbevelhebber Mubarak had laten vallen. Gisterochtend in 'Communiqué nummer 2' verklaarde de legertop zich echter plots akkoord met de door Mubarak gekozen lijn. Een ommezwaai die algemeen werd toegeschreven aan meningsver schillen binnen de Mubarak-kliek. Van de ene kant waren daar de hardliners die wel wilden luisteren naar de wil van het volk, maar zelf de inhoud en het tempo van her vormingen wilden bepalen. Zij probeerden nog zo veel mogelijk te redden van hun gewraakte im perium. Aan de andere kant ston den de hervormers die in Muba rak juist de oorzaak van alle ellen- Legertop werd korte tijd verscheurd door hardliners en hervormers de en chaos in Egypte zagen. De president moest zo snel mogelijk weg om de druk van de ketel te ha len. Om een nationale catastrofe te voorkomen. Pas als Mubarak weg was, ontstond er ruimte en tijd om hervormingen uit te werken en door te voeren. Binnen de krijgsmacht heerste tot gistermiddag kennelijk ook ver deeldheid. Uiteindelijk concludeer de de legertop dat het land met Mubarak aan het hoofd niet te red den viel. De verklaring van don derdag was een signaal aan het staatshoofd. Een signaal dat Muba rak kennelijk niet voldoende op waarde schatte. En daarvoor betaal de hij uiteindelijk de prijs. Tantawi gold tot nu toe als bondge noot van Mubarak. Dat hij nu de leiding in Egypte krijgt, betekent ook dat er voor Omar Suleiman geen rol meer is. De vicepresident had zich de afgelopen dagen in steeds dreigender bewoordingen achter de president geschaard. De demonstranten moesten naar huis, zo gaf hij aan, anders zou het wel eens slecht met hen kunnen aflopen. Tantawi en zijn man schappen - het leger telt 468.500 man plus 479.000 reservisten - moeten zorgen voor rust en orde. Tegelijk moeten zij democratische hervormingen vorm geven, inclu sief vrije en eerlijke presidentsver kiezingen in september, of moge lijk eerder. Het leger geniet groot respect bij de Egyptenaren. Bovendien kan Tantawi op de actieve steun van de VS rekenen. Zijn krijgsmacht drijft op grootsponsor Amerika. Het lot van Mubarak is ongewis. Hij heeft gezworen Egypte nooit te verlaten en er te zullen sterven. Gisteravond zat hij in zijn paleis in Sharm el-Sheikh, beschermd door Tantawi's mannen. Het kan verke ren. Een demonstrant reikt naar een gebarsten afbeelding van president Hosni Mubari Drie weken onrust in Egypte 1 25 januari: Geïnspireerd door val van Tunesische president houden duizenden Egyptenaren een 'Dag van Woede' en eisen eind aan 30 jaar bewind van president Hosni Mubarak. 26 januari: Politie gebruikt traan gas, waterkanonnen en wapenstok om betogers te verdrijven in Caïro. 9 27 januari: Mohamed EIBaradei, ex-hoofd van IAEA, nu pleiter voor democratie, arriveert in Caïro om protesten te steunen. 28 januari: Na vrijdaggebed stijgt protest naar hoogtepunt. Circa 60 slachtoffers bij gevechten in heel Egypte. Mubarak stelt avondklok in van zonsondergang tot -opgang. 7 29 januari: Mubarak ontslaat zijn regering, maar weigert af te tre den. Hij benoemt voor het eerst sinds hij aan de macht kwam in 1981 een vicepresident: hoofd ge heime dienst Omar Suleiman. 30 januari: Duizenden betogers ne geren avondklok terwijl straaljagers laag over de menigte op Tahrir- plein in Caïro vliegen. De Ameri kaanse president Barack Obama dringt aan op 'ordelijke overgang' naar democratie. 31 januari: Leger belooft geen ge weld te gebruiken tegen demon stranten. 1 februari: Minstens miljoen men sen betogen vreedzaam in Egypti sche steden. Mubarak stelt zich niet beschikbaar voor herverkie zing in september en belooft her vormingen. 2 februari: Leger vraagt demon stranten te vertrekken. Geweld op Tahrirplein tussen aanhangers van Mubarak en demonstranten die zijn onmiddellijke aftreden eisen - vijf mensen gedood. 3 februari: Leger zet bufferzone op rond Tahrirplein maar strijd gaat door. 4 februari: Grote menigte eist on middellijk vertrek Mubarak in 'Dag van Vertrek'-betoging in Caïro 5 februari: Mubaraks zoon Gamal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10