Van waterliniefort tot vredig wooneiland 'Mijn goudbladige Japanse esdoorn hoeft niet groter te worden. Hoe moet ik hem snoeien?' 'De paarse bloemen van ereprijs zijn wel mooi, maar liever zie ik er niet zo veel in het gazon' wonen@wegener.nl ^2 -I wonen 024-3650509 Zaterdag 12 februari 2011 aar vroeger soldaten in Fort Steu rgat continu in het halfduister bivakeer den, stroomt het dag licht nu ongehinderd naar binnen door een immense glazen pui. Een voorbeeld van het contrast met vroeger, dat wonen in het Fort zo bijzon der maakt. Martin en Edith Geerars koch ten één van de twee woningen in het kruithuis in 2004. Ze waren de tweede bewoners. Het huis was al af „Anders hadden we het niet ge daan", zegt Edith. „We zagen foto's van voor de renovatie en echt, ik had er nooit in geloofd. Toen we dit huis zagen, waren we om. Het is uniek en fraai uitge voerd, mede dankzij de niveauverschil len. We wilden een rustige, veilige plek in de natuur. Beter dan hier hadden we dat niet kunnen vinden." Is de sfeer van het fort bij aankomst over de gerestaureerde brug nog voelbaar, een maal binnen straalt de woning vooral comfort en exclusiviteit uit. Vanaf het ter ras lopen Martin en Edith direct de met gras begroeide aarden wal,op aan de zuidzijde van het fort. „Geen tuin te on derhouden en toch zoveel groen", zegt Edith. Door een rij populieren rond het eiland kijken ze uit op de griend met knotwilgen en de uiterwaarden van de Merwede, met daarachter de Biesbosch. Een voortdurend schouwspel van water en weidevogels, soms zelfs een ree, zwemmend in de gracht. In het huis zelf merken Martin en Edith er weinig van dat ze op een voormalig fort wonen. „Alleen de isolatiewaarde, dankzij het gras op het dak en de dikke muren van de kruitkamer", zegt Martin. Die kruitkamer, vroeger opslagplaats voor granaten en kruit, is een ideale mu ziekkamer geworden. De smalle gang rondom de kruitkamer is nog geheel in tact en ademt nog wel de sfeer van lang geleden, net als de poterne: de gerestau reerde ondergrondse gang, nu de entree naar een hypermodern huis. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 In de tuin van G. Hannema staat een 'blonde Acer', zo als hij het boompje noemt. Officieel Acer Joponicum ge noemd, ofwel Japanse es doorn. 'Het is de Aureum, met helder goudgeel blad (zie foto). Hij is 15 jaar oud en 2 meter hoog. Ik wil dit boompje niet veel groter laten groeien. Kan het boompje op het oude hout worden gesnoeid?' „Zo leer ik nog eens wat", zegt des kundige Romke van de Kaa. „Nu weet ik wat een blonde esdoorn is. Eigenlijk is het zonde zo'n goudbladige esdoorn te snoeien. Als het echt moet, zou ik hier en daar een hele tak wegnemen, geen takken halveren. Acers moet je niet in de winter snoeien. Dan is er een risico dat schimmels en bacteriën via de snoeiwonden toeslaan. Snoei in juli of augustus, als de sapstroom min of meer stilstaat. Maar nog maals: liefst niét snoeien. De komen de tien jaar groeit de esdoorn niet meer dan een halve meter." Hoe is het toch om daar te wonen, op die aparte plek, in dat speciale gebouw? Die vraag stelt de serie Bijzonder Wonen elke maand. In de tweede aflevering vertellen Martin en Edith Geerars over hun bijzondere huis in Fort Steurgat in Werkendam, door Folly van Dijk DE GESCHIEDENIS Fort Steurgat is het zuidelijkste fort van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Het middelgrote fort werd in 1880/1881 gebouwd op een vijfhoekig forteiland, met daaromheen een gracht van 25 meter breed. De opzet: bomvrije kazerne met verdieping, kruithuis met twee kruitkamers, waartussen een brede corri dor (poterne), en een woning voor de fortwachter. Rondom de kruitkamers is de 'lantaarngang'. De muren zijn op sommige plaatsen 140 centimeter dik. Normaal gesproken was het fort onbemand. De fortwachter hield toezicht. Al leen tijdens de wereldoorlogen was het fort in gebruik. Na WO II diende het kort als detentiecentrum voor NSB-ers, later als communicatiepost voor de Nederlandse koopvaardijvloot en daarna als militaire opslagplaats. CONFRONTATIE TUSSEN OUD EN NIEUW In 1994 zette de overheid het fort te koop en verkocht het aan een inwoner van Werkendam. In 1998 startte de bouw van elf woningen in het fort en in 2000 werd de eerste opgeleverd. Het wooneiland moest een 'confrontatie tus sen oud en nieuw' worden. De historische voorgevels bleven behouden. Het metselwerk werd hersteld met de oorspronkelijke bakstenen waarvan men er duizenden op het dak vond na het verwijderen van de grasdeklaag. Diverse woningen op het fort staan te koop, zie www.funda.nl TOEGANKELIJK Fort Steurgat is het enige Nederlandse fort met woonfunctie. Daarvoor is het geschrapt van de rijksmonumentenlijst. Alle andere voormalige forten kregen een culturele en/of recreatieve bestemming en zijn toegankelijk voor publiek. www.hollandsewaterlinie.nl www.vw-altenabiesbosch.nl/vois/fort-t-steurgat Niet aan alle planten in de het zich naar andere delen tuin beleef je plezier. Een van de tuin- °P zich zijn die flink aantal afleveringen van paarse bloemetjes wel mooi, deze rubriek hebben wij ge- 2F** maar het is niet wat we met vuld met vragen over 'verve- een gazon bedoelen.' lend groen', zoals zevenblad „Draadereprijs (zie foto) is en paardestaart. Het 'nare' plantje lastig te bestrijden", zegt Romke waar J. Dingemanse mee kampt, is van de Kaa. „Zelfs met bestrijdings- ereprijs. 'Enkele jaren geleden had middelen. Het is het beste het gras ik zo veel ereprijs in het gazon, dat zó weelderig te laten groeien, dat ik besloot de plaggen af te steken het de ereprijs verstikt. Dus niet en er nieuwe in te leggen. Aanvanke- kort maaien en mesten met kalk en lijk zag dat er goed uit. Nu zit het stikstof. Laat het maaisel nooit lig- gazon er weer onder en verplaatst gen. Elk stukje ereprijs groeit aan!" Martin en Edith Geerars op de vestingwal voor hun woonhuis, een oud verbouwd fort. foto Chris van Cromvoirt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 109