3i wonen Zaterdag 12 februari 2011 naar de min. „En het meeste komt het jaar daarna weer prima op. Ze hebben nog even voor ze afster ven en kunnen in die tijd op krachten komen en voeding verza melen voor de volgende lente. Als ze dan nog niet bloeien, gebeurt het meestal het jaar daarop nog wel." Wie liever de bollen in de pot laat, krijgt van Birgit Davids het advies geen water te geven, omdat ze daarvan omhoogschieten en slap worden. Als de knopjes in een dro ge huiskamer dreigen te verdrogen voor ze uitkomen, is besproeien een betere optie. Meer ideeën en informatie over workshops van Birgit Davids op www.plant-vaardig.nl PW! Reageren? redactie~.wonen@wegener.nl Nodig: 1 strokrans, mos, wikkeldraad, grillige takjes van beukenhaag, kron kelhazelaar of bonsaitakjes, bolletjes van blauwe of witte druifjes of narcis- jes (geen grote bolgewassen), klimop ranken, cocktailprikkers, krammetjes. Maken: Bedek strokrans met mos door wikkeldraad er omheen te slinge ren. Wikkel draad er nog eens om en klem grillige takjes ermee vast. Prik af gespoelde bolletjes op prikkers. Steek ze zo op krans, dat ze met vorm mee lopen. Wikkel klimop erom en zet be gin en eind vast met krammetjes. De krans blijft buiten lang mooi. Binnen de bolletjes na een tijd vervangen. In najaar kan basiskrans worden versierd met sierappeltjes, bessen of bottels. Nodig: rechthoekig schaaltje, klein blokje geweekt steekschuim, stukje mooi (drijf-)hout, sierkralen in opge rolde Galax-blaadjes gezet, cocktail prikkers, bolgewasje dat past bij de kleur van de schaal, kussentjesmos, wat takjes van een groenblijver (bij voorbeeld Pier-is), ranken van een vet- plantje, stukje sierdraad (hier alumini- umdraad). Maken: Spoel bolletjes af en zet ze met cocktailprikkertje rechtop op het stukje oase. Leg het (drijf-)hout er naast en maak het stukje naar smaak af met het kussentjesmos, de rankjes en het groen. Versier met het alumini- umdraad. Nodig: Piepschuim- of oasisbol of kant-en-klare houten bol zoals op de foto, schaal, narcis-bolletjes (bijvoor beeld Tête a Tête of Bridal Crown), cocktailprikkers, klimopranken, kram metjes. Maken: Bedek piepschuim- of oasis bol met mos, met behulp van kram metjes of gebruik een al beklede bol. Leg bol op een schaal. Is de bol erg licht, doe dan wat natte oasis onderin de schaal en steek bol er met een prik ker op vast. Als er nog 'inkijk' is: dit met wat mos afwerken. Zet bolletjes op prikkers en verdeel over de bol, de wortels mogen mooi zichtbaar over de rand hangen. Werk af met klimop ranken (vastzetten met krammetje). De shataku waarin Justus Schoemaker met zijn gezin woont. door grote bedrijven gesubsidieer de woningen, met zeer lage huur. In ons geval in een appartementen complex, met werknemers van ons bedrijf, een van de grootste scheepvaartbedrijven ter wereld." foto's JS Nu heb ik heel aardige collega's hoor, maar ik hoef ze niet als buren... „Collega's zijn hier erg belangrijk. Je maakt lange werkdagen en het is gewenst dat je na werktijd met collega's gaat drinken. Nou ja, drin- Justus Schoemaker en zijn gezin. wie Justus Schoemaker (46), Tomoko Kikuma (41) en hun zonen Yujin en Keigo (beiden 2,5) beroep hij: project manager, zij: huisvrouw eerder Druten, Rotterdam, Curasao, Japan (Matsudo en Abiko) nu Kashiwa, Japan (sinds fe bruari 2010) ken... Als Japanners 'drinken' zeg gen, wordt er altijd bij gegeten. Ik ga één, twee per week uit met col lega's en in het weekend geregeld samen golfen. Het mooie is: je kunt dan alles tegen iedereen zeg gen. Ook tegen de hoogste baas. Als je het maar respectvol doet." Alles wordt voor de bewoners zeker geregeld in de shataku? „Nee hoor, veel taken moeten de bewoners zelf doen. Bij toerbeurt schoonmaken, de huismeesterrol vervullen. Ook is er een bestuur van de bewoners, dat de grotere kwesties aanpakt. Bijvoorbeeld als er een aardbeving is geweest." En die zijn er in Japan nogal eens. „Dat is ook de reden dat in lapan relatief gezien weinig hoogbouw is. Er zijn inmiddels natuurlijk meer dan voldoende wolkenkrab bers en die zijn hartstikke veilig, maar laagbouw blijft favoriet." Is de hiërarchie in een shataku strak? „Ja, maar op een onuitgesproken manier. Dat is ook typisch Japans en voor buitenstaanders moeilijk te begrijpen: iedereen ként hier ge woon zijn plaats. Er wordt verder helemaal niet over gesproken." Daar moet je als buitenlander dan maar eens tussen zien te komen... „Dat kan lastig zijn, ja. Zeker als je geen Japanse vrouw hebt. Ander zijds is het eigenlijk ook wel weer heel simpel: als Japanners vinden dat je in de groep past, hoef je bij wijze van spreken verder niks te presteren. Terwijl een knappe kop het kan schudden als hij niet in de groep blijkt te passen." Jij past er kennelijk wel in: je woont er al sinds 2005 naar tevredenheid. „Toch kan ik nog altijd afgerekend worden op bepaalde dingen. Doe ik bij het eten met stokjes iets fout in de etiquette, dan zeggen ze dat niet, maar dan krijg ik daarna wel minder snel dingen voor elkaar." Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl g wonen@wegener.nl 024-3650509 De lente lijkt nog ver weg, maar met bloeiende bolgewassen is het in huis alvast voorjaar te maken. Bloemsierkunstenaar Birgit Davids heeft volop ideeën om de lente nu al in je bol te krijgen, door Frederike Krommendijk Zodra de zon weer een beetje schijnt, krijgen velen de lentekriebels. Maar het echte voor jaar laat nog even op zich wachten. Toch kun je binnen en op de buitentafel met minima le middelen de lente alvast laten losbarsten, met voorgetrokken bol letjes. Die zijn nu overal voor een habbe- krats te koop. „Ik verwerk ze in stukken voor binnen en buiten", vertelt bloemsierkunstenaar Birgit Davids. „Maar omdat onze woon kamers warm zijn, is het stuk bin nen wel snel weg, bijna net zo snel als een bos bloemen. Op de buitentafel heb je er veel langer plezier van. De bolgewasjes groeien dan ook niet zo lang en bengelig uit en de kleuren van bij voorbeeld hyacint en blauwe druif jes blijven buiten ook veel helder der. Binnen worden die al gauw vaalblauw." Davids combineert de bolgewasjes graag met materialen die nu ook buiten te vinden zijn, zoals mos, kale stronken en takjes, klimopran ken en andere groenblijvers. „Die bollen zijn lentebodes. Ik vind het niet zo mooi ze te combineren met bijvoorbeeld orchideeën of an dere tropische dingen. Je moet de sfeer van het seizoen een beetje vangen en kijken wat je kunt com bineren van wat nu ook in de na tuur samen voorkomt." Voor deze krant maakte Davids drie verschillende werkstukken. Daarin worden de bollen buiten de potjes gebruikt, vaak verwerkt op een prikker. „Het lijkt wreed dat je ze eerst al uit de grond haalt en er ook nog een stokje in steekt. Maar dat kunnen ze prima aan. De bol heeft voeding en vocht ge noeg bij zich om het een hele tijd uit te houden. De wortels laat ik er het liefst aan. Als je het zand er uit spoelt en ze in het zicht laat, geeft dat juist een mooi effect." Wie de wortels laat zitten, heeft nog een voordeel: als de sjeu van het bloemstuk af is, kunnen de meeste bollen de tuin in. Als ze in een warme kamer hebben ge staan, moeten ze wel even afhar den op een koele plek als de gara ge. Maar stond het stuk op de bui tentafel, dan gaan ze het liefst zo snel mogelijk de volle grond in. Een paar graden vorst kunnen ze best hebben. „Als je een stuk maar niet van de warmte de kou in sleept of omgekeerd. Je moet ze langzaam aan temperatuurverschil len wennen." Blauwe en witte druif, narcis, tulp, crocus en mini-iris: van^Jles ver huisde bij Davids al ryf~rT)~:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 107