De lente in je bol wonen3o U In Japan kan het individu Mexicaans oranje Na rond en vierkant is er nu ovaal wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 12 februari 2011 Choisya ternata. foto RvdK 7\ Groenblijvende strui ken zijn altijd popu lair. Als ik naar bui ten kijk, begrijp ik waarom. Alles is dor en de trieste sfeer wordt benadrukt door het beukenblad dat aan de haag is blijven zitten en naargees tig kraakt in de oostenwind. Nee, februari is geen maand om de min in te gaan. Maar niet iedere min hoeft er 's winters mistroostig uit te zien. Een vrolijke groenblij- ver die de laatste tijd steeds vaker wordt aangeplant, is de Choisya, die soms ook Mexicaanse oranjebloesem wordt ge noemd. Zo'n naam wekt hoge verwachtingen. Te hoge ver wachtingen, zou ik zeggen. Want de bloemen van de Choisya ruiken wel zoet, maar de hemelse geur van oranje bloesem wordt bij lange na niet gehaald. Maar als er één struik is waarvan je 's winters vrolijk wordt, dan is het wel van de Choisya met zijn frisgroene blad. Zolang het niet te hard vriest tenminste, want helemaal betrouwbaar winter hard zou ik deze Mexicaan niet willen noemen. Choisya ternata is de soort die je het meest tegen komt. Dit is een struik met sierlijk glimmend, groen blad en witte bloesemtuilen in het voorjaar. Deze Choisya wordt 1,5 meter hoog en zeker even breed. Zoals gezegd: de winterhardheid laat te wen sen over, maar takken die door de vorst zijn bescha digd, kun je in het voorjaar wegsnoeien. De gaten worden dan snel weer opgevuld. Choisya ternata heeft een goudbladige vorm en meer groeikracht dan de gewone groenbladige, die amper 1 meter hoog wordt. Je moet ervan houden, van zo'n grote, gele bladmassa. Persoonlijk vind ik de witte bloemen beter bij groen dan bij geel kleu ren. Deze goudbladige struik gaat onder allerlei na men door het leven: 'Lich', 'Brica', 'Moonsleeper' en 'Sundance'. De laatste twee vind ik het mooist. Wie zou er geen 'Sundance' of'Moonsleeper' in de tuin willen hebben? Maar 'I.ich' is geloof ik de geldi ge naam, wat dat ook moge betekenen. Het blad van Choisya ternata is aromatisch als je het kneust en ook het snoeien van de struik is een geurige aangelegen heid. Maar pas op, want er zijn gevoelige zielen die na het aanraken van de plant last hebben van huiduitslag. Choisya ternata wordt de laatste tijd verdrongen door Choisya Aztec Pearl. 'Aztec Pearl' is een kruising tussen Choisya ternata en Choisya arizonica uit het zuiden van de VS. De plant heeft sierlijk, langwerpig blad met een type rend, diepliggend geultje in het midden, waardoor het half lijkt dichtgevouwen. De bloemen zijn roze in knop en wit na het opengaan. Choisya Aztec Pearl bloeit niet alleen in het voorjaar, maar ook nog eens in de nazomer. Choisya's hebben één merkwaardige eigenschap: hele tak ken kunnen plotseling afsterven. Dan slaat de schrik je om het hart, maar meestal blijft het gelukkig bij die ene tak. Het duurt niet héél lang meer voordat ze (overdag) naar buiten mogen, de niet-winterharde plan ten die nu nog in schuren of kas sen overwinteren. Als dat heuge lijke moment daar is, zal het bij veel tuiniers gaan jeuken: vraagt het nieuwe bloeiseizoen niet eens om een nieuwe pot? Wie de vraag aan Elho stelt, marktlei der in Europa op het gebied van de ontwikkeling van kunststof potterie, krijgt 'ja' te horen. Elho heeft dan ook een nieuw model in zijn bekende Pure-serie: de ovalen vorm, verkrijgbaar als laag (doorsnede 50/60 en 80 cen timeter) en hoog model (door snede 60 en 70 centimeter). Vol gens Elho zijn de nieuwkomers - te koop in wit, antraciet en fuch sia - door het ranke design zeer geschikt voor smalle doorgangen en kleine ruimtes. Prijzen varië ren van 29,95 euro tot 179 euro. SI www.elho.com Kashiwa Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Bauke Boersma Wonen in Japan, dan zou ik dagelijks sushi gaan eten. Jij ook? Justus Schoemaker: „Alleen als ik word uitgenodigd, ha, ha. Echte sushi is niet te betalen. Fastfood- sushi wel, maar dat is van mindere kwaliteit. Voor echte, goede sushi moet je hier een heel dikke porte monnee meebrengen." Alleen weggelegd voor de president directeuren van de grote bedrijven? „Die verdienen hier bij lange na niet zo veel als in Europa. Dat heeft te maken met de cultuur in Japan: iedereen is onderdeel van de groep, het individu telt niet." Best lastig voor een Nederlander... „Voor mij niet, ik voel me heel erg thuis in deze homogene samenle ving. Ik heb een Japanse vrouw en leef ook als een Japanner. Ik pro beer me hier aan te passen." Waar uit zich dat zoal in? „In een heleboel dingen. Hygiëne bijvoorbeeld. Als ik op het werk ar riveer en als ik thuiskom, was ik di rect mijn handen. Ook: altijd eerst douchen voor je in bad gaat. En het is hier de hele dag één groot verkleedfestijn. Buitenshuis móét je er altijd verzorgd uitzien. Dus ook in de supermarkt." Thuis kun je er bijlopen zoals je wilt? „Ja, thuis is de enige plek waar een Japanner vrijheid heeft. Dat is ook een van de redenen dat Japanners thuis nooit familie of vrienden ontvangen. Ook willen ze buren niet lastig vallen met herrie dat be zoek eventueel maakt. Bovendien zijn veel Japanners klein behuisd." Jullie met zijn viertjes ook? „Met 86 m2 woonoppervlakte heb ben wij ruimte. Geen tuin, die zie je alleen buiten stedelijke gebie den. Wij wonen in een shataku:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 106