Mubarak maakt lange neus naar VS Conflict Sudan barst weer los 8 Medvedev glipt slinks de metro in Gewetensbezwaren fabrikant leiden tot tekort aan dodelijke injecties Doodskisten op weg naar bomaanslag vrijdag 11 februari 2011 door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - „Hier wordt geschiede nis geschreven", zei Barack Obama gisteren vóór de speech van Hosni Mubarak. Maar de Amerikaanse president had niet verwacht dat zijn Egyptische ambtsgenoot niét zou opstappen. Zelfs de directeur van inlichtingéndienst CIA zei aan wijzingen te hebben dat Mubarak zou aftreden. In plaats daarvan trok de Egyptische president giste ren een lange neus naar de VS, door meermaals te benadrukken dat hij zich door geen enkele bui tenlandse mogendheid zou laten beïnvloeden. Obama reisde gisteren naar Michi gan om er een speech te geven over het belang van internettoe gang. In het presidentiële vlieg tuig, de Air Force One, volgde hij de onverwachte ontwikkelingen in Egypte op de voet. Tijdens zijn toespraak maakte hij al een aantal opmerkingen over Egypte. „We worden eraan herinnerd dat alle Hosni Mubarak landen in de wereld met elkaar ver bonden zijn. Wat in de wereld ge beurt heeft een impact op ons alle maal." Obama zei dat zijn land al les zou doen om de vreedzame overgang naar een democratie in Egypte te ondersteunen. Een reactie op de toespraak van Mubarak heeft Obama bij het ter perse gaan van deze krant nog niet gegeven. Hij was onderweg terug naar het Witte Huis. Bronnen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken lieten aan CNN weten dat de boodschap van Mubarak niet was wat ze hadden verwacht en niet wat ze hadden gewild. Het standpunt van de Verenigde Staten was lang onduidelijk. On der Hosni Mubarak was Egypte dertig jaar lang een stabiele en be trouwbare bondgenoot gebleken in het kruidvat dat Midden-Oos ten heet. De officiële lijn was dat zij de vrijheidsstrijd van het Egyp tische volk steunden, maar daar aan verbond de VS het vertrek van Mubarak niet. Eind vorige week werd de toon harder, de overgang naar een de mocratie moest 'nu' beginnen. Frank Wisner, de diplomaat die door Obama naar Egypte was ge stuurd, zorgde afgelopen weekend voor verwarring door te zeggen dat het aanblijven van Mubarak 'cruciaal' was. Terwijl minister Hil lary Clinton van Buitenlandse Za ken juist gezegd had dat vicepresi- dent Omar Suleiman degene moest zijn die de machtsover dracht in goede banen te leiden. Uiteindelijk krijgt de VS daarin slechts deels zijn zin. Mubarak draagt een deel van zijn bevoegd heden over aan zijn vicepresident. DEN HAAG - De Russische presi dent Medvedev heeft gisteren bij een onaangekondigd inspectiebe zoek aan het Kiev-station in Mos kou persoonlijk ontdekt hoe het met de beveiliging staan Het staats hoofd kwam bij de ingang geen po litieagent tegen. Ook op de per rons was geen veiligheidsperso neel te ontdekken. Metaaldetecto ren ontbraken. De stationsdirecteur kon Medve dev geen verklaring geven. Vol gens hem was de politie verant woordelijk voor de beveiliging. Er waren volgens de topman drie vei ligheidsposten en 64 bewakingsca mera's in het stationsgebouw. De politieman van dienst kon Medve dev ook geen uitleg geven over het ontbreken van zijn collega's, aldus het persbureau RIA Novosti. Medvedev gaf de functionarissen in het station opdracht de beveili ging vandaag op orde te hebben. Eerder ontsloeg de Russische presi dent falende functionarissen met een. MARDAN - Een bestelauto met doodskisten rijdt in de Pakistaanse stad Mardan in de richting van de plek waar gisteren een bomaanslag plaatsvond. Meer dan dertig mensen kwamen daarbij om het leven en veertig raak ten er gewond. Een schooljongen, gehuld in schooluni form en omhangen met explosieven, blies zich op bij een rekruteringscentrum van het Pakistaanse leger. De jongen was naar schatting twaalf jaar oud. Ten westen van Mardan verrijzen de bergen waar extremistische Ta liban actief zijn. foto Arshad Arbab/EPA Generaal uit 'eigen' gelederen van Zuid-Sudanese leger kiest de aanval. Generaal verbreekt daarmee wapenstilstand. Conflict gaat over gouverneur schap van deelstaat Jonglei. Mogelijk twintig doden. JUBA - De troepen van het autono me Zuid-Sudan zijn woensdag in gevechten verwikkeld geraakt met de strijdgroep van een voormalige generaal uit de eigen gelederen, Ge orge Athor. Een woordvoerder van de troepen zei gisteren dat de strijders van Athor woensdag in de aanval zijn gegaan en daarmee een in januari afgesproken wapenstilstand heb ben verbroken. Zeker vier militai ren en twaalf aanvallers zijn om het leven gekomen. Andere bron nen berichten over minstens twin tig doden en talrijke gewonden. Athor wilde in 2010 gouverneur van de deelstaat Jonglei worden, de grootste deelstaat van Zuid-Su- dan. Hij beweert dat hij niet is ge kozen, doordat er verkiezingsfrau de is gepleegd door de leiding in Juba. Jonglei is het terrein van bloedige opstanden tegen het cen trale gezag, zoals de tweede Anya- nya-opstand in 1975 en het begin van de lange strijd van het SPLA in 1983. Het leger van autonoom Zuid-Su- dan heet net zoals het guerillaleger waar het uit is voortgekomen het Sudanese Volksbevrijdingsleger (SPLA). Het SPLA vocht tegen het centrale gezag in Khartoem en sloot begin 2005 vrede. Daarbij werd bepaald dat in Zuid-Sudan verkiezingen kwamen en in 2011 een referendum over onafhanke-, lijkheid. Afgelopen maand stemde Zuid-Su dan vrijwel unaniem voor onaf hankelijkheid. Dat moet 9 juli een feit worden. WASHINGTON - Steeds meer Ameri kaanse staten komen in de proble men door een tekort aan een nar- cosemiddel voor de uitvoering van doodstraffen. De Amerikaanse fa brikant Hospira heeft de productie van het middel sodium thiopental stilgelegd wegens principiële be zwaren tegen de doodstraf Het narcosemiddel is één van de drie stoffen in een cocktail voor dodelijke injecties. Deze snelwer kende techniek wordt het meest gebruikt voor de doodstraf, die in de VS vorig jaar nog 46 keer is uit gevoerd. Enkele staten zitten al zonder het dodelijke middel. Texas heeft de meeste executies en heeft nog ge noeg tot maart. Dertien staten heb ben de federale overheid om hulp gevraagd wegens het nijpende te kort. „We vragen om een nieuwe bron voor het middel of om de be schikbare voorraden van de federa le overheid beschikbaar te stellen aan de staten", aldus een brief van de staten, waarover nieuwszender CNN gisteren berichtte. De staten Texas en Arizona over wegen zo nodig een andere ma nier om executies uit te voeren. Terdoodveroordeelden zouden dan weer voor een vuurpeloton kunnen komen, meldde het minis terie van Justitie van Texas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8