binnenland 17 'moet het vak nog leren' Boete voor jeugd die drinkt in openbaar van minister van Buitenlandse Zaken ir-paauwe.nl vrijdag 11 februari 2011 DEN HAAG - Jongeren onder de zes tien jaar die in openbare gelegen heden alcohol drinken, riskeren in het vervolg een boete. Dat voorstel bespreekt het kabinet morgen in de ministerraad. Nieuw is dat de jongeren zelf kunnen worden be boet wanneer ze worden betrapt met een glas alcohol in de hand. Cafés, slijterijen en supermarkten zijn nu al strafbaar wanneer ze drank verkopen aan jongeren on der de zestien. Het voorstel geldt alleen voor openbare gelegenheden als cafés en kantines, dus niet voor de zoge heten zuipketen, waar jongeren vaak veel alcohol drinken. Directeur Wim van Dalen van het Nederlands Instituut voor Alcohol- beleid (Stap) is niet onder de in druk van het voorstel. Liever had hij dat het kabinet een algeheel ver bod op het schenken van alcohol tot 18 jaar zou invoeren, zoals veel Europese landen al hebben. Het ka binet wil dit volgens Van Dalen niet omdat het bedrijfsleven daar niet op zirte wachten. „Die vrezen omzetverlies." Terwijl uit tal van onderzoeken blijkt dat alcoholcon sumptie op jonge leeftijd hersenbe schadiging tot gevolg kan hebben. mag je uiten, maar wel op het goe de moment", aldus Pechtold. Volgens PvdA'er Frans Timmer mans, voormalig staatssecretaris van Europese Zaken, heeft Rosen thal het diplomatieke handwerk niet in de vingers. „Op Buitenland se Zaken heb je met veel verschil lende belangen te maken. Ik heb de indruk dat hij de complexiteit pas werkendeweg ontdekt. Hij zegt dingen nogal boud en moet dat later terugnemen." Maar een minister van Buitenland se Zaken balanceert altijd op een slap koord, meent CDA-buiten- landwoordvoerder Henk Jan Or- mel. „In het buitenland moet je een diplomaat zijn, in het binnen land een politicus. En dan is er ook nog een gedoogpartner die op buitenlands terrein andere dingen wil." De PW wilde bijvoorbeeld niet dat Rosenthal naar Ramallah ging om te praten met de Palestijnen. De minister trok er zich niets van aan omdat de PW-ideeën over buitenlands beleid 'niet nastrevens waardig, niet functioneel en niet goed' zijn. WD'er Atzo Nicolai beperkt zijn commentaar op het functioneren van de minister. Hij wil geen 'tus sentijdse evaluatie' geven. „Maar ik denk niet dat andere stappen van Rosenthal het leven van me vrouw Bahrami hadden gered." door Lianne Sleufjes foto's Robert Vos/ANP Twee schaduwen hingen over de eerste Mid- den-Oostenreis van WD-minister Uri Ros enthal: de diplomatieke ruzie met Iran en de buitenlandpolitiek van gedoogpartner PW die niet wilde dat hij met de Palestijnen praat. Tijdens Rosenthals Midden-Oos- tenbezoek escaleert de ruzie met Iran over de terechtstelling van de Nederlands-Iraanse Zahra Bahra mi. Terwijl Rosenthal praat met presidenten als Peres (Israël) en Abbas (Palestijnse Autoriteit), klinkt in de Kamer rumoer over Iran. Politiek bondgenoot PW eist een 'keihard optreden' tegen dit 'isla- mofascistisch' regime. D66 wil oud-minister Ben Bot van stal ha len om te bemiddelen. De escalatie van de ruzie met Tehe ran komt volgens D66-leider Alexander Pechtold mede door toedoen van Rosenthal zelf „Hij oogt als een kat in een vreemd pakhuis. Crisisbeheersing als mi nister is wat anders dan als profes sor." Rosenthal belde zijn Iraanse colle ga niet over Bahrami nadat zij haar doodvonnis had gekregen. Wel zei hij na haar terechtstelling dat het een 'schanddaad door een barbaars regime' was. „Woede Nachtkastjes tegen meerprijs. Prijs: Betreft sperif ekeuanbiedmijen, vraaa om, alfehoogW' Stop ulu spaargeld liever m een nieuwe matras, of een bed, linnenkast of een mooie boekenkast. Mooie kortingen tijdens deze droomactie uan Hülsta. Dat loont!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7