221 zeeland Weer bezwaar Moet de vos vogelvrij tegen winkels Weer een jaar om Strand Nieuwvliet dicht door vondst munitie Hoe je een Muziek almanak 'Als je in Amsterdam woont moet je auto op slot, hier je kippenhok.' vrijdag 11 februari 2011 mmsswamasmsassBSssaam VOSSENOVERLAST Gedupeerde kippenhouders willen intensieve jacht SNOWBASE De Hoop en ING kritisch door Eugène Verstraeten door Wout Bareman TERNEUZEN - Nieuwe bezwaren te gen de invulling van de winkel ruimte bij skipiste Snowbase in de Koegorspolder in Terneuzen zor gen voor de zoveelste keer voor vertraging. De Hoop Terneuzen bv en ING Winkels Bewaar Maatschappij heb ben bij de Raad van State bezwaar aangetekend tegen het bestem mingsplan Leisurecenter, zoals dat vorig najaar door de gemeenteraad werd vastgesteld. Daarin wordt de invulling van de winkels bij de ski piste geregeld: tachtig procent leis ure gerelateerd en twintig procent 'gewone' detailhandel. Die verde ling kwam de gemeente, na inten sief overleg, met de provincie over een. De Hoop en ING maakten al bezwaar bij de gemeente, maar vingen daar bot. Volgens De Hoop belemmert de invulling ontwikke lingen elders in de stad, vooral de invulling van het braakliggende ge bied Kennedylaan-West én de uit breiding van de bestaande woon boulevard aan Kennedylaan-Oost. De Hoop is eigenaar van de grond aan de Kennedylaan en heeft daar onder meer plannen voor de bouw van een nieuwe, grotere Gamma. In de huidige Gam ma-vestiging aan de Kenne dylaan-Oost zou, naar verluidt, dan een filiaal van de Agrimarkt kunnen worden gevestigd. ING, eigenaar van de winkelruim te, staat nog steeds op het stand punt dat in het bestemmingsplan ten onrechte een aantal gebruiks mogelijkheden wordt Uitgesloten. Wanneer de Raad van State de be zwaren behandelt, was gisteren nog onduidelijk. De consument staat al jaren te trappelen. Maar van snel le besluitvorming is geen sprake. Want in dit land moeten de regels nu een maal worden gerespecteerd. In 2008 meldde de dienstdoen de wethouder trots dat het nog een kwestie van maan den was. Daarna zou het volk feestelijk worden verwelkomd in de prachtige winkelgalerij onder de fantastische overdekte skipiste in de Koegorspolder in Terneu- zen-zuid. Snowbase is, het moet gezegd, een aanwinst voor het toch altijd nog ernstig sluimeren de Terneuzen, wél de grootste ge meente van Zeeland, maar niet echt de imposantste, zeker niet wat attractiviteit betreft. Een B-film, eerlijk gezegd. Wie Middelburg binnen rijdt, ont waart aan z'n linker- en rechterzij de een fiks winkel- annex vrije tijdscomplex. Indrukwekkend. En zo moet het in Terneuzen straks ook worden, verzekeren kloeke be stuurders met volhardende blik. Kom je straks de Sluiskiltunnel uit, dan stuit je op een prachtcom- plex, waar je probleemloos een door Wout Bareman dag kunt vertoeven. Een koopje, een hapje, een drankje, een gokje... Maar 2008 bleek niet haalbaar en ook in 2009 blokkeerden bezwaar makers de ingebruikname van de winkels onder de skipiste, samen goed voor duizenden vierkante meters winkelgenot. Het zou eind 2oro worden. Reikhalzend werd er naar uitgekeken, maar helaas, het is nu februari 20ir en de winkels staan nog steeds leeg. Het wachten is nu weer op een besluit van de Raad van State, die twee bezwaar schriften moet beoordelen. Op nieuw maanden vertraging dus. Jammer, want volgens de betrok ken projectontwikkelaar staan de kandidaat-huurders in de rij. En ze haken, indachtig de enorme poten ties van het project, vooralsnog niet af De consument moet voor de zoveelste keer geduld oefenen. Tot wanneer? Het is een enorme gok, maar wie weet...eind van dit jaar...misschien? Tip? redactie@pzc.nl De vrouw uit Zierikzee zat onlangs bij een vergadering. Terwijl de voor zitter de vergadering opende, viel het haar op dat - heel zacht - muziek klonk. „Vreemd", fluisterde ze tegen haar buurman. „Er staat muziek aan, vol gens mij is het de Mattheus Passion." Het tweetal verbaasde zich over de muziekkeus, maar schonk er verder niet veel aandacht aan. De muziek bleef echter maar aanhouden en de vrouw begon zich te ergeren..Waar om zet niemand die muziek uit", mopperde ze tegen haar buurman. Het geklaag stopte abrupt toen ze de rits van haar tas opende. De muziek werd plots veel luider en haar hoofd steeds roder. Voortaan laat ze haar muziekspeler thuis. De vos zaait verdeeld heid in Zeeuws-Vlaan- deren. Moet er massaal jacht worden gemaakt op deze sluwe roodharige rover, of juist niet? „Het vervelende is dat een vos een heel kippenhok uitmoordt. Als hij één kippetje zou pakken, dan zou den de gemoederen misschien minder hoog oplaaien", denkt bos wachter Marijke Lieman van Staatsbosbeheer. „Ik begrijp de emotionele reactie van mensen wel, als je 's morgens bij je kippen ren komt en ziet wat voor slach ting er is aangericht." Jagers mogen het hele jaar door met een jachtgeweer op vossen ja gen, als ze tenminste toestemming hebben van de grondeigenaar. Staatsbosbeheer geeft die toestem ming niet. Marijke Lieman: „In de meeste gevallen is een vos een aan- vulling op de bestaande natuur, net als andere dieren zoals een marter. Een vos is ook een nuttig dier. Hij ruimt veel dode en zwak ke dieren op. In sommige gebie den hoort hij er gewoon bij. Het wordt wel vervelend als hij bijvoor beeld in een weidevogelgebied gaat jagen. Ie zou ze moeten kun nen sturen, maar dat lukt natuur lijk niet." Dat de vos een mals kippetje niet versmaadt zit in de aard van het beestje. „Mensen moeten hun kip penhok 's avonds goed afsluiten. Dat doe ik zelf ook. Iemand zei eens tegen me: 'Als je in Amster dam woont dan weet je dat je auto op slot moet doen. Hier moet je je kippenhok op slot doen.' En zo is heL" Volgens Jan-Willem van Nieuw- kerk uit Retranchement ligt het echter niet zo simpel. Zeifis hij de afgelopen jaren zeker vijftig kip pen, zeven ganzen en wat koppel tjes eenden kwijtgeraakt aan de roodharige rovers. Naar aanleiding van die droevige gebeurtenissen kreeg hij van een goede vriendin in Engeland krantenknipsels toege stuurd. Zoals van een vos die door een kattenluik naar binnen glipte en het gezicht van twee baby's in hun wiegje verminkte. Of een foto van een jongetje dat een afgescho ten 'monstervos' van zeker 1,20 meter lang toont. Zelf reed Van Nieuwkerk al een flink uit de klui ten gewassen vos aan nabij Cad- zand-Bad. „Vossen komen steeds makkelijker aan eten, omdat men sen dat overal laten rondslingeren bij de bewoonde wereld. En ze worden steeds groter en dus ge vaarlijker", luidt zijn visie. Hij vindt dat de strijd tegen Reintje moet worden opgevoerd en dat de overheid snel vergunning moet ge ven voor jagen met lichtbakken. „In Engeland lopen wel 34.000 vossen in de voorsteden. Dat wil len we hier toch niet hebben." Zover is het in Zeeuws-Vlaande- ren nog niet. Marijke Lieman schat de populatie vossen op zo'n negen tig stuks. „En dat aantal lijkt de laatste jaren stabiel te blijven. Op een gegeven moment zit een ge bied vol." Omdat vossen een eigen territorium hebben, kun je nooit spreken van een 'vossenplaag'. In één territorium leeft telkens maar één vossenfamilie. Het kroost wordt als het op eigen poten kan staan, verdreven en moet op zoek naar een eigen stekje. Daardoor neemt het aantal vossen op een zelfde locatie niet toe. Afschieten van vossen lost de pro blemen van de kippenhouders niet op, want een vrijgekomen ter ritorium wordt binnen de kortste keren weer 'bezet'. Lieman: „Alle vossen wegschieten lukt je sowie so niet, want vanuit België komen er uiteindelijk toch weer naar Zeeuws-Vlaanderen." Marijke Lieman gelooft niet in ver halen dat vossen baby's uit kinder wagens roven of dat ze mensen be smetten met hondsdolheid. „Want hoe vaak wordt je nou door een vos gebeten?" Blijft natuurlijk wel het probleem van vossen, die zich tegoed doen aan beschermde weidevogels. Lie man: „Om die vogels te bescher men en vossen buiten de deur te houden, moet je rond weidegebie den brede sloten graven. Maar ge zien de bezuinigingen die voor de deur staan zal dat er voorlopig wel niet in zitten." door Martijn de Koning nieuwvliet - Een deel van het strand bij Nieuwvliet-Bad, ter hoogte van de Verdronken Zwarte Polder, is tot in elk geval 1 mei afge sloten wegens de vondst van kis ten munitie. Het gaat niet om de volle breedte van het strand, dus het afgesloten deel (met de om vang van anderhalf voetbalveld) is gewoon te passeren. Een hobbyist met een metaaldetec tor vond afgelopen dinsdag een kistje met munitie bij de geul door het natuurgebied. Hij waarschuw de medewerkers van het water schap, die daar vlakbij met kustver- Vossen zijn wel sluw, maar niet altijd even slim. Om de kippenren binnen te ko men graven ze altijd net tegen het gaas en het komt niet in hen op om een stukje verder te gaan gra ven. Dus gewoon langs de buiten zijde een rij tegels, planken of gaas leggen van een centimeter of veer- sterkingswerkzaamheden bezig zijn. Die vonden vervolgens twin tig kistjes van ongeveer een meter lang, elk gevuld met munitie. Die vondst is geen verrassing. Me dewerkers van het waterschap vin den regelmatig munitie. De stek werd in het verleden gebruikt als springplaats. Door de werkzaam heden heeft de geul zich onlangs verlegd, waardoor het spul nu 'droog' komt te liggen. Maar de lo catie van de vondst dwingt de ge meente Sluis er toe een noodveror dening in te stellen. Een gebied aan beide kanten van de geul wordt afgesloten. Eind april wordt gekeken of de boel weer veilig is. MEEST GELEZEN 1. Terneuzen moet snijden in bouw 2. Raadslid hekelt gedrag collega's 3. Sluiskil wil schaatsbaan ZEEUWSE KELDER Bezoekje aan de Kuip, of aan de Are na? En gaat je vrouw dan mee? Lees erover op www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl j Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58