261 zeeland 'Kijk als een boer Reparatie van Vlaketunnel is een logistieke uitdaging 5 Zeeuwen vinden hun draai in gastvrij Canada Oproep tot solidariteit in Zeeuwse jeugdzorg Economie is het speerpunt van de SGP de komende periode. „Vang die grote schepen op in Vlissingen-Oost." prognose: vrijdag 11 februari 2011 GEORGE VAN HEUKELOM, SGP door Nadia Berkelder Het gesprek moet in de auto; George van Heu- kelom heeft eigenlijk geen tijd. De SGP-lijst- trekker stuurt; intussen bellend, ro kend en pratend; voor de gelegen heid rijdt hij in zijn eigen auto. „Ik wil voor de campagne niet de dienstauto gebruiken", zegt hij na drukkelijk. Dat staat genoteerd. Het is de dag dat op de Abdij het kritische rapport over het provin ciebestuur verschijn. Van Heukel- om - lid van het dagelijks provin ciebestuur, wuift de kritiek weg. „Er staat ook in dat er heel veel goed gaat in de provincie." w zetels nu: "Ik verwacht een hogere I opkomst, dat is voor ons nooit gunstig. I Vijf zetels zou mooi zijn." George van Heukelom Leeftijd: 61 Woonplaats: Nieuwerkerk Beroep: lid Gedeputeerde Staten, daarvoor docent. Politieke carrière: Vanaf 1987 lid in Provinciale Staten, vanaf 2001 gedeputeerde. „Bij de SGP mag je daarmee doorgaan tot je tachtig ste." Welk boek leest u op dit mo ment? „Een boek over Thomas Boston, een Brits godgeleerde." In welke auto rijdt u? „Een Merce des. Inderdaad: een oude. Welk type? Een 200 geloof ik." Volgende vakantiebestemming? „Ongetwijfeld ergens in Neder land." Met de natuur bijvoorbeeld, al mag het wat de SGP betreft wel wat minder. „In Zeeland zijn we koploper met de aanleg van de Ecologische Hoofdstructuur. Bij de SGP is de economie een speer punt. Als je vraagt: wat moet voor rang hebben? Dan kiezen we voor economie. Dat wil niet zeggen dat we geplande natuurgebieden niet af moeten maken, maar ilc zou de natuur ook wel eens door de ogen van de landbouw willen zien en niet andersom. Dat lijkt me een goede omslag, nu prevaleert na tuur boven landbouw, terwijl land bouw ook natuur is. Boeren wil len best meer doen, dat zie je aan die akkerranden, maar het moet wel wat opbrengen." „We hebben het als partij moeilijk gehad met de discussie over ont- poldering. We zijn altijd tegen ge weest, toen op landelijk niveau werd besloten tot compensatie van de verdieping hebben we in tern veel discussie gevoerd. Het kon niet anders, maar als het nu nog lukt om de Hedwigepolder niet ontpolderd te krijgen, dan zijn we daar heel blij mee." De SGP is voorstander van de bouw van een nieuwe kerncentra le bij Borssele. „We zijn niet tegen een tweede kerncentrale, al besef fen we dat het afvalprobleem om een oplossing vraagt. Kernenergie is nodig om de periode te over bruggen dat andere energiebron nen worden ontwikkeld. Het afval is een probleem, dat mogen we niet ontkennen, nochtans vinden we het belang van kernenergie gro ter." En ook de Westerschelde Container Terminal wordt verwel komd door de SGP. „Als je die gro te schepen kunt vangen in Vlissin- gen, hoeven ze niet door te varen. We blijven ook niet verdiepen om Antwerpen te plezieren... En Vlis- singen is nog één van de weinige plaatsen in Europa waar het nog kan, waar nog ruimte is voor groei." Kiezers hoeven er niet op te rekenen dat de SGP de tol voor de Westerscheldetunnel afschaft. „We hebben als provinciebestuur gekozen voor de aanleg van de door René Schrier SCHORE - In Nederland en Duits land zijn bijna geen experts meer te vinden op het terrein van grote diamantboren. Die zitten allemaal in de Vlaketunnel. Daar wordt mo menteel met man en macht ge werkt aan de reparatie van de toe- ritten, zodat tegen Pasen het ver keer weer door beide tunnelbui zen kan razen. Het regent pijpenstelen. Op zulke momenten is de man in de cabine van de blauwe kraan van Sarens het meest te benijden. Hij zit droog en comfortabel achteroverge leund te wachten tot hij weer iets op moet takelen. Het heeft er een beetje de schijn van dat hij slaapt. De oostelijke toerit van de noorde lijke tunnelbuis is veranderd in een honderden meters lang bouw terrein. Er worden gaten geboord, er borrelt water uit gaten die al ge boord zijn. Uit andere gaten steekt een stalen staaf. De 38 meter lange trekankers die nog geplaatst moeten om straks de toeritten op hun plaats te houden, worden, liggen in een bundel te wachten. Het werkterrein is een kleurig schouwspel. Tussen de ma chines door lopen mannen in fel oranje werkjassen. Een gele helm op het hoofd. In de verte staat een complex gele kantoren, met er naast een parkeerterrein; aan de ene kant de personenauto's en aan de andere kant de werkbusjes. Het heeft wel wat van klein bedrijvig 'Als ze in Schore wat in huis zien, moeten we komen kijken' dorpje, als je er met de auto langs rijdt. Zeker als het donker is en licht uit de ramen van die kanto ren schijnt. Ellen Visser, directeur Wegen en Verkeer van Rijkswaterstaat Zee land, spreekt over een krappe en ambitieuze planning. Dat er aan twee kanten van de tunnel wordt gewerkt komt doordat Rijkswater staat het zekere voor het onzekere wil nemen, legt ze uit. Aan de wes telijke kant zijn minder controles naar afgebroken trekankers uitge voerd. Er is vanuit gegaan dat het probleem zich daar in soortgelijke mate voordoet. Hoewel het plaat sen van de nieuwe trekankers nog niet zo lang bezig is, heeft ze wel de indruk dat het werk goed gaat en op schema ligt. Ondertussen worden er ook van uit Schore nog geen verontrusten de geluiden gehoord. Daar heerste grote angst dat de huizen zouden scheuren als het-grondwater al te drastisch zou worden wegge pompt. Om dat te voorkomen heeft de aannemer voor een werk wijze gekozen, die minder forse grondwaterverlaging met zich mee bracht. Dat wil niet zeggen dat mensen uit Schore zich niet laten horen. Er gaat nogal eens een tele foontje naar Rijkswaterstaat als ze nog maar denken dat ze een scheurtje zien. ji'. i Bekijk de video op www.pzc.ni foto Ronald den Dekker Werkzaamheden aan de Vlaketunnel op de rijbaan in de richting van Goes. MIDDELBURG - Frans Buysse uit Sluis maakte begin jaren tachtig van de vorige eeuw studie van naar Brazilië geëmigreerde Zeeuws-Vlamingen. Zo rolde hij in de emigratiebusiness. Nu runt hij in Culemborg al 25 jaar een bu reau voor Nederlanders, die voor altijd naar het buitenland willen verhuizen. Dit weekeinde presen teert hij tijdens de Emigratiebeurs in Houten zijn nieuwste boek over succesvolle emigranten. Hij zocht zeventien families op, die hij sinds 2002 begeleid heeft bij hun visum- aanvraag voor Canada. Bij die familieportretten zijn er twee Zeeuwse: Scheele uit Schoon- dijke en Jumelet uit Goes. Het landbouwersechtpaar Arjan en Cora Scheele vertrok in 2005 met vier kinderen naar Alberta in Canada. Daar namen ze een kip penfarm over, een zogenaamd broedeierenbedijf Machiel Jume let en Henriëtte van de Weijer ver trokken twee jaar eerder naar No va Scotia. Jumelet werkte in Zee land in de kreeften en kon daar door zijn contacten makkelijk aan de slag. Ze concluderen: „De kwali teit van leven is hier absoluut aan genaam" en „Canadezen gaan uit van het goede in de medemens." Frans Buysse: Enkele reis Canada, ondernemende Nederlandse en Bel gische emigranten vertellen, €24,95. WAT IS NOU JE PUNT? jong, fris en tikkeltje brutaal. Jonge ren maken een site voor jongeren: www.watisnoujepunt.nl BLOCS PZC-verslaggevers bloggen over wat hen bezighoudt. Kijk op www.pzc.nl/blog STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Claudia Sondervan kortgene - Als de Zeeuwse ge meenten hun jeugdzorggelden blij ven samenballen, gaat het goed. Dat benadrukte gedeputeerde Ge orge van Heukelom bij de formele ingebruikstelling van de Vliethoe- ve, de Zeeuwse instelling voor ge sloten en open jeugdzorg bij Kort gene. De jeugdzorg staat voorlopig geen bezuinigingen te wachten; de gemeenten en het speciaal onder wijs wel. Daarin schuilt een ge vaar, erkent Van Heukelom. Ge meenten krijgen zelf de beschik king over hun jeugdzorgbudget, maar 'geen gemeente houdt een in stelling als De Vliethoeve over eind', benadrukte Heukelom. De Korczakschool voor speciaal onder wijs verzorgt het onderwijs voor de Vliethoevejongeren. Voor de be zuiniging daar kan in gezamenlijk heid een oplossing .worden gevon den, stelde directeur Hein Abbing van Zeeuwse jeugdzorgaanbieder Juvent, voorheen AZZ. Het voor malige internaat aan de Galgendijk is bijna aan het einde van een ver nieuwing tot centrum voor geslo ten en open jeugdzorg dat eruit ziet als een uitgebreid erf van een Zeeuwse zorgboerderij. Zodra het buitenterrein gefatsoeneerd is, komt er een open dag, beloofde di visiemanager Theo Ruikes van jeugdzorgcentrum Tender.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42