naar de natuur' zeeland 127 'Geen natuur, geen fietspad' Minder meldingen bij tiplijn Familie verlaat tevreden de rechtbank Elke zondag een leespreek Huisarts krijgt digitaal toegang tot gegevens vrijdag 11 februari 2011 Provinciale Staten 'De kans dat de SCP weer in het provinciebestuur komt, schat ik op vijftig procent. Wij sluiten niemand uit bij de vorming van een nieuw college. Ook de PW niet.' Sluiskiltunnel, die wordt gedeelte lijk betaald uit tolopbrengsten; toen we hoorden dat het kabinet van plan was de Westerscheldetun- nel te verkopen, zijn we in actie ge komen. We wilden voorkomen dat we een speelbal werden van een buitenlandse investeerder. En nu hebben we de Sluiskiltunnel er bij. Ik begrijp dat mensen in Zeeuws-Vlaanderen daar een me ning over hebben - zeker als dat wegenvignet in België ook nog een keer komt; we kunnen de pro vinciale opcenten gebruiken om de tol te verlagen, maar dan zijn het alleen nog de Zeeuwen die be talen voor de tunnel. Vroeger moesten mensen ook betalen voor de boot en daar deed de overheid nog eens dertig miljoen per jaar bij. Maar ik denk dat het nieuwe college nog maar eens naar de tol tarieven moet kijken." www.pzc.nl/statenverkiezingen De kerk speelt een belangrijke rol in het leven van George van Heukel- om. Elke zondag staat hij op de kansel van de Gereformeerde Gemeente in Nederland in Nieuwerkerk. Hij is er voorzitter van de kerkenraad. „Ik ga elke zondag voor", vertelt hij, in de kerkbanken. „Een leespreek, heet dat. Op zaterdagavond geef ik catechisatie, op zaterdagmiddag bereid ik de preek voor zondag voor." Het kerkgebouw was vroeger een school. Toen de Gereformeerde Ge meente in Nederland zich afscheidde van de Gereformeerde Gemeente, in 1953, is het pand gekocht. „Ik kom hier sinds 1974; toen werd ik hoofd van de school in het dorp." Van Heukelom is niet kerkelijk opgevoed. Hij besloot zich op zijn zeven tiende aan te sluiten. „Ik heb twee jaar een paar keer week catechisatie gevolgd, toen heb ik belijdenis des geloofs gedaan en daarna ben ik ge doopt." foto Mechteld Jansen door Jeffrey Kutterink den haag - De bezuinigingen door het Rijk op de aanleg van nieuwe natuur, kunnen ook lokaal nare ge volgen hebben. Bijvoorbeeld voor de aanleg van waterbergingen of fietspaden. Die waarschuwing gaf de Borselse wethouder Marga Vermue gisteren af in de Tweede Kamer. Ze sprak er namens de Vereniging Neder landse Gemeenten tijdens een hoorzitting over het natuurbeleid. „Als het Rijk bezuinigt op het geld voor de aanleg van nieuwe natuur, dan moet het ook de consequen ties overzien", zei Vermue. „Want het gaat niet alleen ten koste van natuur, maar bijvoorbeeld ook van de aanleg van fietspaden. Ook zal het buitengebied verrommelen." Vermue zei dat de bezuinigingen hard kunnen aankomen op het platteland. „Voor de aanleg van nieuwe natuur, moet vaak grond worden aangekocht. Daarvoor wordt Rijksgeld gebruikt. Maar bij de gesprekken over de inrichting van zo'n gebied zitten vaak ver schillende partijen aan tafel. Ligt er de wens om bijvoorbeeld een fietspad of waterberging aan te leg gen, dan probeer je dat in te pas sen in de plannen. Gaat de aanleg van natuur niet door, dan staan ook die andere plannen op losse schroeven. Je kunt dan hooguit proberen om ergens anders geld te vinden voor de aanleg van dat ge wenste fietspad. Maar dat wordt dan een stuk moeilijker." De Tweede Kamer hoorde gisteren lokale overheden over de gevolgen van de bezuinigingen. Zowel pro vincies als gemeenten snappen dat er in een tijd van schaarste minder geld naar natuur kan. Maar ze ha merden er allemaal op dat ze in op dracht van het Rijk verplichtingen zijn aangegaan. Die moeten wor den nagekomen vinden provincies en gemeenten. Zeeland kan door de bezuiniging de aanleg van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) - een lande lijk netwerk van aaneengeschakel de natuurgebieden - voor 75 pro cent afronden. Maar dan nog heeft de provincie 13 miljoen euro nodig om de verplichtingen na te komen met onder andere landeigenaren voor grondaankoop. vlissingen - Huisartsen boven de Westerschelde kunnen vanaf deze week digitaal medische gegevens inzien van patiënten die behan deld worden in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ). Uitsla gen van onderzoeken, voorgeschre ven medicijnen en behandelingen, zijn door de huisarts te raadple gen. Ongeveer 95 procent van de huisartsen doet mee aan het pro ject. Patiënten die niet willen dat hun huisarts over die gegevens be schikt, kunnen daar bezwaar tegen maken bij het ziekenhuis. Volgens het ADRZ is het systeem goed be veiligd. In Zeeuws-Vlaanderen wordt aan een vergelijkbaar project gewerkt. door Emile Calon middelburg - Leden van een Turks-Terneuzense familie moe ten samen ruim veertig mille beta len aan het Rijk, zo besliste de Middelburgse rechtbank gisteren. Het Openbaar Ministerie had op een veelvoud van dat bedrag gere kend want het eiste eind vorig jaar dat de negen leden van die familie voor een bedrag van 249.068,42 werden geplukt. Dat bedrag zou den ze hebben overgehouden van hun illegale handel in hennep. Tijdens een grote actie in Terneu- zen en een aantal andere plaatsen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en West-Brabant in 2007 werden die leden van die familie aangehou den en werd een aantal hennep plantages ontdekt. Het OM stelde destijds dat de handel in softdrugs in Zeeland een gevoelige klap was toegebracht. De familieleden verlieten gisteren glunderend de rechtszaal. De pa- ter-familias (46), die volgens het OM voor 77.515,00 euro geplukt moest worden, moet 12.266 euro betalen. Zijn broer (42), die vol gens het OM 98 mille illegaal had verdiend, moet ook 'maar' eenzelf de bedrag terugbetalen. Een van de jongere familieleden (26) stond voor een bedrag van meer dan twaalf mille op de 'pluklijst' van het OM. Hij moet volgens de recht bank nu 500 euro overmaken. door Marcel Modde middelburg - De anonieme mis- daadtiplijn M. heeft vorig jaar min der zaken uit Zeeland te verwer ken gekregen. In totaal registreerde de stichting 187 meldingen. Een jaar eerder waren dat er nog 251. Volgens het overzicht van M. zijn hier op basis van de anonieme tips twintig mensen aangehouden. Ook dat is minder dan in 2009, toen de meldingen nog leidden tot 38 aanhoudingen door de politie. Het aantal opgeloste zaken daalde eveneens van 28 tot 9. De meeste meldingen gingen over de aanwezigheid van een hennep kwekerij. De Zeeuwse top vijf om vat daarnaast handel/gebruik van harddrugs, softdrugs, vuurwapens en het belastingontduiking. Eén van de zaken die aan het rol len kwam door een tip bij Meld Misdaad Anoniem, betrof de aan wezigheid van een xtc-laborato- rium in twee zeecontainers op een boerenerf in Kerkwerve. De poli tie vond 19 kilogram drugs. Twee mannen konden worden aange houden en zitten een gevangenis straf uit van respectievelijk acht en vijf jaar. Een derde verdachte is nog voortvluchtig. Landelijk daalde het aantal tips bij M. vorig jaar met 2200 tot 11.800. Daarentegen steeg het percentage bruikbare meldingen volgens de stichting tot 89 procent. De infor matie van bellers blijkt vaak waar devol, aldus directeur Guus Wesse- link, en daarmee essentieel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27