Ringburg van Domburg 24|zeelam 'Crematorium Goes gaat begin 2012 open' Deels vrijspraak voor Vlissingse verdachte van hennepkwekerij Archeologen hebben de afgelopen maanden in Domburg gegraven in de bouwput bij 't Groentje, waar Residence Wijngaerde komt. Ze deden er 'spectaculaire vondsten'. weekenddiensten Vos richt weer slachting aan in Zuiddorpe vrijdag 11 februari 2011 door Luc Oggel GOES - Het crematorium in Goes zal zeer waarschijnlijk begin vol gend jaar operationeel zijn. Dat zegt directeur Gerrit-Ian Swinkels van de initiatiefnemende Stichting Begraafplaatsen en Crematoria in Best. Het is al een tijdje stil rond de komst van het crematorium aan de Nansenbaan, op bedrijventer rein De Poel II. De eerste plannen dateren van 2004. Sindsdien is de opening al vele malen aangekon digd. Het traject yerliep echter nogal stroperig, onder meer doordat de gemeente het crematorium wilde opnemen in het nieuwe bestem mingsplan voor de hele omgeving. Ook de aanbesteding neemt be hoorlijk wat tijd in beslag. „Die loopt nog steeds", laat Ger- rit-Jan Swinkels weten. „Met de aannemer zijn we eruit, maar met de techneuten van de installaties nog niet. Dat duurt allemaal wat langer dan gedacht. Het gaat om een substantieel bedrag, dus daar willen we goed over onderhande len", merkt de directeur op. Het crematorium in Goes wordt het eerste op de Bevelanden. Het wordt kleinschalig van opzet. De bouw zal naar alle waarschijnlijk heid zon driekwart jaar in beslag nemen. In Middelburg en Terneuzen zijn ook crematoria. door Jan Jaap Broekhuijsen VLISSINGEN - Een 51-jarige Vlissing se bij wie in juni 2009 thuis een hennepkwekerij werd aangetrof fen, krijgt mogelijk strafverminde ring, maar het liefst zou zij wor den vrijgesproken. De vrouw was in beroep gegaan te gen het vonnis van de Middelburg se politierechter die haar had ver oordeeld tot tachtig uur werkstraf en betaling van ruim 2700 euro schadevergoeding aan energiebe drijf Delta. De behandeling van het beroep speelde gisteren bij het gerechts hof in Den Haag. De vrouw zei het slachtoffer te zijn geweest van een kennis die in haar huis woon de toen zij destijds vaak elders ver bleef om een inmiddels overleden vriend te verzorgen. De zaak kwam aan het licht toen de Sociale Dienst aanklopte om te controleren of de verdachte, die een bijstandsuitkering ontvangt, mogelijk een deel van haar wo ning onderverhuurde. De mede werkers van de Sociale Dienst ro ken een onmiskenbare hasjlucht en schakelden de politie in. Agenten die kwamen kijken, von den 111 hennepplanten. De vrouw zei zich wel schuldig te hebben ge voeld, omdat zij haar kennis zo maar zijn gang had laten gaan, maar zei zelf nooit iets van de teelt te hebben gemerkt. De hofaanklager vond echter net als de politierechter eerder dat de vrouw moet hebben geweten van de hennepkweek en achtte haar daar dan ook schuldig aan. Maar anders dan de politierechter achtte hij niet bewezen dat de vrouw van het illegaal aftappen van de stroom heeft geweten. Daarom pakte zijn strafeis in hoger beroep gisteren lager uit: tachtig uur werk straf waarvan de helft voorwaarde lijk. De schadevergoeding aan Delta viel er ook afj want de aanklager eiste vrijspraak voor de illegale stroomtap. Na de inval in de woning heeft de verdachte de woning moeten ont ruimen. De kennis die volgens verdachte verantwoordelijk was voor de hen nepkweek, is niet vervolgd. Het hof doet in de zaak tegen de Vlissingse uitspraak op 24 februari. OPGRAVINGEN door Henk Postma De ringburg van Dom burg is waarschijn lijk nooit dichtbe bouwd geweest zo als die van Oost- Souburg. Maar er stonden in ieder geval wel boerderijen. Dat conclu deren archeologen die de afgelo pen maanden langs de noord- zuid-as van de ringburg, de huidi ge Badstraat, negen eeuwen diep de grond in konden. Daar vonden ze twee betrekkelijk grote, uit houten vlechtwerk opgetrokken boerderijen, op ruime afstand van elkaar. De restanten liggen meer dan vier meter onder het huidige maaiveld. Dankzij het grondwater bleven ze 'uitermate goed' bewaard. De grondpatronen bestaan uit ruw houten palen en vlechtwerk van twijgen. Beide boerderijen had den een ruim erf Daarop zijn res ten gevonden van bijgebouwtjes, afrasteringen, veehouderij en wat zoutwinning. Op één plekje zijn de archeologen afgelopen week nog zo'n twee tot drie eeuwen dieper de grond in ge gaan. Daar stuitten ze op ploegspo- ren. Die duiden er op dat er om streeks 850 aan akkerbouw werd gedaan. Er zijn daar pollenmonsters geno men. Die worden momenteel on derzocht. Ze kunnen uitwijzen welke gewassen er destijds ver bouwd werden en hoe het land schap er uitzag. Het archeologisch graafwerk vond plaats in de bouwput bij 't Groen tje, waar gisteren officieel de eer ste paal is geboord voor Residence Wijngaerde, een nieuw te bouwen appartementencomplex. De plek ligt dicht tegen het hart van de voormalige ringburg. Het was de eerste keer dat binnen de ringwal kon worden gegraven. En de resultaten zijn spectaculair, glundert Bernard Meijlink van de Walcherse Archeologische Dienst. „We verwachtten een dichte be bouwing, zoals in de ringburg van Oost-Souburg. Maar in plaats daar van vonden we twee boerderijen, elk met een eigen erf" De grond structuren, in de vorm van palen en vlechtwerk, zijn vrijwel volle dig intact gebleven. „Dat het zo goed bewaard blijft, maak je bijna nooit mee." Telkens wanneer door de eeuwen heen binnen de ringwal 'nieuw bouw' plaatsvond, werd de grond een stuk opgehoogd met plaggen klei of zand. Zo ontstond, van on geveer 800 na Chr. tot in de der tiende eeuw een drie meter dik 'pakket' van opeenvolgende bouw- Restant van een mantelspeld, waarschijnlijk uit de twaalfde eeuw. s^mmBtm^smaemmmsBsmBSBSsassemam Zaterdag 12 februari Zondag 13 februari Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen, 0900-1985 (open ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekend of tijdens feest dagen, alleen na telefonische afspraak) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Schin- kelshoek. vrij 17.30-zon 22.30 uur: F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, West- kapelle, 0118-571234. zon 22.30-ma 8.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, 0118-501271. Tandartsen M. Daneshvar Fazli, Singel 99, Vlissingen, 0118-441894, spreekuur 11-12 uur. Verloskundigen Vlissingen, 0118-471140 of via semafoon 06-65029959 (24-uur bereikbaar). Middelburg, 0118-626045 (24-uur be reikbaar). Verloskundigenpraktijk Veere, 0118-584101 (24-uur bereikbaar). Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedrecepten): Kring-Apotheek Paauwenburg - Dienst- apotheek Vlissingen/Middelburg, Drees- straat 2a, Vlissingen, 0118-468707. Thuiszorg Buurtzorg: Souburg: 0612375210, Ge meente Veere: 0610226772. Stichting Werkt voor Ouderen, 06-13223446. Zorgstroom, 0118-684000. Dierenartsen Kleine huisdieren: A. v.d. Wolf, Y. Boonman-Prins, A. Gogel- weg 14, Vlissingen, 0118-466548. Spreekuur zonder afspraak 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren (grote huisdieren), Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel- le, 0118-633803, za en zo visites aanmel den van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, 0118-592838. Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke, 0118-628288. Dierenambulance 0900-7673437 (24-uur bereikbaar). MEEST GELEZEN Huizen te duur voor starters School te dicht bij snelweg (foto) Eindeloze stroom bussen blijft BLOGS Alle weblogs van PZC-verslaggevers zijn eenvoudig te vinden via www.pzc.nl/blog STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto lagen. Daar kwam in latere eeu wen nog eens zo'n tweeënhalve meter grond bovenop. De restan ten van de boerderijen liggen vier meter diep beneden het huidige maaiveld, wat aangeeft dat ze ge bouwd moeten zijn aan het eind van de elfde of het begin van de twaalfde eeuw. Een exactere datering moet nog plaatsvinden. Dat gebeurt onder meer aan de hand van de jaarrin gen van de boomstammen die bij de bouw zijn gebruikt. Meijlink heeft goede hoop dat uiteindelijk 'zo'n beetje de hele handel en wandel' van de boeren families kan worden gerecon strueerd. Die moeten ook aan vee teelt hebben gedaan, want behalve resten van de gebouwen zijn op de erven ook meststapels gevon den en plekken met opvallend veel dierlijke botten, niet alleen van vee. Er lagen bijvoorbeeld ook honden schedels en een walvisbot. Behalve scherven van Duits aarde werk en een vroeg-middeleeuwse benen kam, vonden de archeolo gen veel minder resten van ge bruiksvoorwerpen dan ze hadden verwacht. Maar hun buit omvat wel weer en kele stukken van sieraden, waaron der rijkgedecoreerde mantelspel den. Residence Wijngaerde 9 Residence Wijngaerde krijgt vier bouwlagen. Op de begane grond komen een restaurant en winkels. 9 In het complex worden 28 luxe ap partementen gebouwd met woon- oppervlaktes variërend van 90 tot 200 vierkante meter en verkoop prijzen vanaf 575.000 euro. .9 Er komt ook een parkeerkelder, Naar verwachting kunnen in het ha- jaar van 2012 de eerste apparte menten worden opgeleverd. Het project wordt ontwikkeld door Arcus Resorts. 9 www.residencewijngaerde.nl. ZUIDDORPE - Vossen hebben in Zuiddorpe opnieuw een slachting aangericht onder kippen en ande re hobbyvogels. Bij Roger van Hoecke aan de Hoofdweg Zuid werden zeven kippen, vier kalkoe nen en twee fazanten doodgebe ten. „Het moet donderdagochtend tussen half zes en zes uur zijn ge beurd", weet Van Hoecke. „want de buurvrouw heeft rond die tijd iets gehoord." De vossen lieten zich niet tegen houden door de twee hoge omheining met daar bo venop op nog schrikdraad. Inmid dels zijn in Zuiddorpe al zo'n twin tig hobbypluimveehouders gedu peerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24