cultuur 115 Muziek is taal om iets te zeggen 'Verschraling cultureel aanbod dreigt' agenda 1953 De Musical Eensgezind over belang cultuur Uit eten? Avondje uit? Op pad? Naar bioscoop? RAZZMATAZZ Csókolom geeft traditionele Balkanmuziek nieuwe wending iWH/iiiiini mssïsmmsmmsmssaBmrnmamsgm Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. OP PAD Middelburg Politiek café Omroep Zeeland over de Provinciale Statenverkiezingen. De Drukkerij, 16.00-17.00 uur. *Lezing H.J. van den Herik over 'Compu ter en clouds in sociale netwerken'. Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur. *Lezing over de relatie Maan-Aarde door Kees van Tuil. Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen, Herengracht 52, 20.00 uur. PODIUM Bruinisse Optreden Zeeuwse band Surrender. 't D.urps'üus, 20.30 uur. Goes Filmmuziek a capella groep Voice Male. Theater De Mythe, 20.00 uur *Concert Nederlandse formatie Kong. 't Beest, 20.30 uur. 's-Heer Hendrikskinderen Toneelvereniging Heer Hendrik speelt 'De wijze kater' van Heijermans (première). Heer Hendrikhuis, 20.00 uur. Heinkenszand Joris Linssen en zijn band Caramba. De Stenge, 20.00 uur. Meliskerke Toneelvereniging Serooskerke brengt 'De aap uit de mouw'. Verenigingsgebouw Ons Huis, 20.00 uur. Middelburg Het Westkappels Kwartet treedt op. Grand Café Buitenrust, 14.00 uur. *Scholengemeenschap Nehalennia voert de musical Falta Empathica op. Stadsschouwburg, 20.00 uur. *Girls A Loud fest: vijf hardcorebands met als hoofdact All For Nothing. Bar American, 21.00 uur. *Het concert van het Ragazze-kwartet in Zeeuwse Concertzaal is geannuleerd. Oostburg Toneelvereniging 'De Plattelanders speelt 'Het dagboek van Anne Frank'. Ledeltheater, 20.00 uur. Terneuzen Optreden Slagerij Van Kampen. Scheldetheater, 20.00 uur. Vlissingen lmp[ovisatiecabaret Op Sterk Water. Arsenaaltheater, 20.15 uur. GOES - Gezien de grote publieke belangstelling heeft producent Van Hoorne Theaterproducties beslo ten tot een extra matineevoorstel ling van 1953 De Musical in Zee land: zondag 15 mei om 15.00 uur in De Mythe in Goes. MIDDELBURG - De Zeeuwse politie ke partijen die deelnemen aan de verkiezingen voor Provinciale Sta ten zijn eensgezind over het be lang van cultuur voor de provin cie. Dat concludeert de vereniging voor cultuur Publiek, die per pro vincie de verkiezingsprogramma's van de partijen op dat punt op een rij heeft gezet. De vereniging maken uit de 'omzichtige formule ringen' wel op dat de partijen 'een slag om de arm houden als het gaat om eventuele financiële conse quenties'. Over hoe de culturele aantrekkingskracht van Zeeland kan worden vergroot, lopen de op vattingen nogal uiteen. De culturele verkiezingswijzer van Pu bliek is te vinden op www.publiek.nl. Bekijk de complete uit-agenda op www.pzc.nl/uit vrijdag 11 februari 2011 De groep Csókolom treedt morgen op in Razzmatazz in Oost-Souburg. De spil van de band is zangeres en violiste Anti von Klewitz. door René de Dreu Ze heeft al de halve we reld afgereisd en een heel muzikaal univer sum doorleefd als ze eind jaren tachtig in Australië ont dekt waar ze in de muziek thuis hoort. Want ook al groeide Anti von Klewitz als diplomatendoch- ter op in de Filipijnen, Duitsland, Joegoslavië en Denemarken, de muziek met sterke Hongaarse wor tels gaf haar het ultieme gevoel van vrijheid, geborgenheid en her kenning. In Sydney sluit ze zich aan bij het volksmuziektrio No mad. Het is weer een stap, en dit keer richting Csókolom, een groep die ze halverwege de jaren negen tig opricht. De Nederlandse violist Sander Ho ving stimuleert haar in 1993 de mu ziek waarmee ze in Zagreb als tie ner opgroeide, als uitgangspunt te nemen voor een eigenzinnige in terpretatie van de Hongaarse mu ziek. „De muziek die ik in Zagreb hoorde op de radio heeft me toch het meest gevormd. Het was de pe riode waarin je als jongere naar een eigen identiteit zoekt. Boven dien begon ik daar met vioollessen en dus kwam naast Balkanmuziek ook klassieke muziek heel nadruk kelijk in mijn leven." „Muzikanten van onder meer de Berliner Philharmoniker hebben me doen inzien dat veel violisten in een orkest nauwelijks met mu ziek bezig zijn. Het zijn vooral con currenten, bijna autistisch bezig met geld, het versterken van hun positie en vaak gevangen in een muzikaal keurslijf. Sander Hoving is daarop een van de uitzonderin gen, een vrije geest." „Muziek is een taal die je gebruikt om iets te zeggen. Net als bij taal gaat het niet alleen om het perfect beheersen, maar juist om wat je te zeggen hebt en hoe je daarbij je ei gen stem vindt en gebruikt." Anti von Klewitz gebruikt haar viool om alle invloeden en ervaringen die bijdragen aan een eigen identi teit te laten spreken. Het geeft de traditionele muziek een nieuwe, expressieve wending. Ze gebruikt daarbij ook haar zangstem, die net als haar vioolspel ruw en ongepo lijst klinkt. Het zijn die combinaties van in vloeden en interpretaties die Csókolom tot in Amerika de sta tus van 'uniek', 'hedendaags' en zelfs 'huiveringwekkend' opleve ren. Drie albums zijn er sinds 1999 verschenen. Steeds oogstten ze lof over de subtiele integratie van volksmuziek met jazz, klezmer, klassiek, gipsy-swing, salsa en poë zie. „Beheersing van het instrument en veel muziekstijlen is de basis waarop tot bijzondere arrangemen ten kan komen. Maar eerst moet je de tradities tot in de puntjes be heersen, daarna kun je ermee gaan spelen. Ze vormen dan geen be lemmering meer. Csókolom be staat uit muzikanten die dat aan voelen en bezield zijn om er op die manier mee aan de slag te gaan." Csókolom, morgen in Razzmatazz, Oost-Souburg. Aanvang: 21.00 uur. De groep bestaat uit: Anti von Klewitz (violen, zang), Sander Hoving (viool, contra, altviool), Anneke Frankenberg (viool) en Uli Wentzlass-Eggebert (con trabas). Csókolom, met links Anti von Klewitz. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Als het kabinet vast houdt aan de forse bezuinigings plannen, heeft dat vooral buiten de Randstad ingrijpende gevolgen voor het culturele aanbod. Die waarschuwing zal gedeputeerde Harry van Waveren vandaag uiten in het rondetafelgesprek dat de Ka mercommissie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschap houdt over de kabinetsmaatregelen. Een groot aantal prominenten uit de cultuursector is hiervoor uitgeno digd. Het regeerakkoord voorziet in een bezuiniging van 200 miljoen euro op cultuur. „Ik wil duidelijk ma ken dat dat echt een héél groot be drag is en het niet zo is dat alles ge woon blijft doorgaan als je zo'n be zuiniging effectueert", zegt Van Waveren, die vooral zal spreken als bestuurder van het Interprovin ciaal Overleg (IPO). Hij vreest dat een deel van de in stellingen zal verdwijnen, wat vooral buiten de Randstad voel baar zal zijn. „Daar heb je in elke regio vaak maar één instelling per soort. Als je die wegsnijdt, houd je niets meer over." Als voorbeeld noemt Van Wave ren Station Zuid, dat momenteel als enige professioneel danshuis de zuidelijke provincies bedient. Als dat zou omvallen, blijven Zeeland, Brabant en Limburg verstoken van professionele dans. „Je moet je dus realiseren dat als je een goede re gionale spreiding wilt houden, een evenredige bezuiniging een lastige zaak wordt." De gedeputeerde heeft er ook gro te moeite mee dat staatssecretaris Halbe Zijlstra de huidige vierjarige cultuurnotaperiode (2009-2012) met één jaar wil verlengen, tot eind 2013. De provinciale cultuur nota's - waarin de meerjarige sub sidies zijn vastgelegd - lopen ech ter volgend jaar af „Veel overheden hebben hun be zuinigingen al moeten uitstellen tot 2012. Het is voor ons onmoge lijk om te zeggen: stel het nog maar een jaar uit." Bovendien hou den provincies en Rijk rekening met eikaars subsidiebesluiten. Als de cultuurnotaperiodes niet meer gelijk lopen, wordt dat doorkruist. „De instellingen die het Rijk subsi dieert, staan nu eenmaal niet op zichzelf Wij vragen daarom de Ka mer om toch al in 2012 een besluit te nemen, zodat iedereen weet waar hij aan toe is." In Zeeland ontvangt alleen Thea terproductiehuis Zeelandia rijks subsidie. Van Waveren heeft goe de hoop dat deze behouden blijft. „Zeelandia heeft een goede uit gangspositie. Het is moeilijk te ver kopen om te zeggen: de enige die in Zeeland zit, gaan we schrap pen." Zijlstra hecht er bovendien aan dat instellingen eigen inkom sten verwerven. „Zeelandia is daar altijd sterk in geweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15