221 zeeland effeweg.nl X339,- 'Ook viskweek is dierenleed' Kustlab komt in Burghsluis supervoordelige busreizen vy BARCELONA EN DE SPAANSE KUST Cl^cödêrssöi-! OF WAT DACHT U VAN: Kijk op vivm.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 CR A TISBROCHURE20 if De Partij voor de Dieren doet voor het eerst mee aan de Statenverkiezingen. „We hebben wat toe te voegen." donderdag 10 februari 2011 Tijdens deze stedentrip verblijft u in het nieuwe H2 hotel bij Alexander- platz. U zit midden in het centrum en kunt de stad gemakkelijk verkennen. Bekijk de Reichstag, de Brandenburger Tor en de restanten van de Berlijnse Muur. Of ga shoppen in het KaDeWe, het grootste warenhuis van Europa! 3 hotelovernachtingen, 3x ontbijtbuffet en vervoer per Tourist Class touringcar Vertrek o.a.: 11 maart, 1, 15, 22, 30 april Geniet van de badplaats Santa Susanna! Ontdek Barcelona o.l.v. een gids en bekijk de kunstwerken van Caudi, als de Sagrada Familia. Struin over de Ramblas en kom bij op Plaza Cataluyna. Natuurlijk zal een bezoek aan Montserraten het stadion niet ontbreken! 7 hotelovernachtingen, 7x ontbijt en diner, stadsrondrit Barcelona o.l.v. een Nederlands sprekende gids en vervoer per Comfort Class touringcar 4 dagen Parijs - Voorjaarsactie 8 dagen Rome, Florence en Venetiè 11 dagen Noorwegen v.a. €119,- v.a, €399,- v.a. €839,- Vermeld bij boeking de boekcode en maak kans op een stedentrip! Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €17,- per boeking. Ja, stuur mij de brochure met supervoordelige busreizen Naam O dhr Dmevr Adres Postcode Plaats Geboortejaar 19 E-mail Zonder postzegel opsturen naar: effeweg.nl. Antwoordnummer 778, 7700 VC Nieuwleusen 8506 TREES JANSSENS, PARTIJ VOOR DE DIEREN door Ben Jansen Ze heeft nooit nertsen bevrijd of andere vor men van dierenactivis me aan de dag gelegd. In dat opzicht be schouwt Trees Janssens, lijsttrek ker van de Partij voor de Dieren, zichzelf als het braafste meisje van de klas. „Ik stel het dierenwelzijn liever op een andere manier ter discussie: meepraten in de politiek en zorgen dat je andere partijen beïnvloedt. We hebben wat toe te voegen." Ook in de Staten van Zeeland. In Trees Janssens woonplaats: Middelburg leeftijd: 50 jaar opleiding: informatica (hbo) en to tal quality management (universi tair) beroep: zelfstandig organisatie ad viseur en interimmanager burgelijke staat: ongehuwd politiek actief sinds 2004 ieest in 'Dieren en wij' van haar zus Monique Janssens rijdt in een Toyota Prius van zes jaar oud favoriete maaltijd: groentenwok vakantieplannen: golf spelen in Portugal deze provincie mag tijdig een bar rière zijn opgeworpen tegen de komst van megastallen, Janssens is nog allerminst tevreden. „Een me- gastal is voor ons elke plek waar te veel dieren op een te kleine opper vlakte worden gehouden." Ze is niet gerust op de toename van de intensieve dierenhouderij in Tho- len en op uitbreidingsplannen in Zeeuws-Vlaanderen. De Partij voor de Dieren wil zich er sterk voor maken dat in het nieuwe Om gevingsplan de regels daarvoor worden aangescherpt. De laatste jaren wordt viskweek op het land gezien als een alterna tieve manier om eiwitten te produ ceren en als een mooi middel om te voorkomen dat de zeeën verder worden leeggevist. Janssens en haar Partij voor de Dieren hebben er minder mee op. „Een bassin met een grote dichtheid aan vis sen is voor ons ook een megastal en jonge tongetjes die worden ge bruikt in een proefbedrijf zijn voor ons ook proefdieren." Jans sens wijst erop dat de omzetting van plantaardige in dierlijke eiwit ten in hoge mate inefficiënt is. „Er gaat 8o procent van de energie bij verloren en de milieukosten wor den niet in rekening gebracht. Als dat wél zou gebeuren, is vlees niet langer goedkoper dan groente en fruit. Dan zul je zien dat veel meer mensen besluiten geen vlees en vis meer te eten." Janssens - zelf vegetariër sinds haar dertigste - zou dat een mooi resultaat vinden van de inspannin gen die de Partij voor de Dieren zich getroost. Maar een doel op zichzelf is het niet. „We hebben op onze lijst ook kandidaten die geen vegetariër zijn. Ze kiezen wel bewust voor biologisch vlees." De Partij voor de Dieren in Zee land kiest zonder reserve voor uit breiding van de natuur in Zeeland, ook als daar ontpoldering voor no dig is. De herinrichting van de Hedwigepolder moet wat Janssensj en haar partijgenoten betreft zo; snel mogelijk worden uitgevoerd., „Daar zijn afspraken met Vlaande-I ren over gemaakt en volgens miji valt er na alle speurtochten naar al-, ternatieven niets meer te onder-j zoeken." Meer- natuur past volgensj haar ook bij het streven het toeris me en de zorgeconomie te bevor deren. Janssens herinnert aan een forum discussie laatst waarin een van de deelnemers wees op de ligging van Zeeland tussen de haven- en in dustriegebieden van Rotterdam en Antwerpen en op de kansen die zo'n positie biedt. „Dan denk ik: g door Edith Ramakers BURGHSLUIS - Het Kustlaborato- rium van de stichting Het Zeeuw se Landschap komt ten westen van Burghsluis op Schouwen-Dui- veland. De stichting heeft circa 45 hectare grond verworven. In dit proefproject zal duurzame aquacul- tuur samengaan met een ecolo gisch waardevol en aantrekkelijk landschap. Het Zeeuwse Landschap, initiatief nemer van het kustlab, heeft voor de grond overeenstemming be reikt met een melkveehouder. De provincie heeft vervolgens grond verkocht voor dit project uit de provinciale grondruilbank. „Wij hebben nu een aaneengesloten ge bied direct achter de dijk en de melkveehouder is als het ware een stukje opgeschoven. We zijn alle bei tevreden met de ruil", zegt Jo- lein Meijers van Het Zeeuwse Landschap. Het gebied moet vlak achter de dijk liggen omdat zout water essentieel is voor aquacul- tuur. Met de melkveehouder is bo vendien afgesproken dat hij kan worden betrokken bij beheer van het landschap. Het Zeeuwse Landschap beklem toont dat de inrichting van het kustlab nog een onbeschreven blad is. De stichting heeft zich eerst op de grondverwerving ge richt. „Nu kunnen we verdergaan met de aanvraag van vergunnin gen". legt Mpijers uit en met de verfijning van het plan. Daad wordt ongeveer twee jaar voor uit getrokken. Op die 45 hectare is: duurzame aquacultuur mogelijk* zoals viskweek of de teelt van zee kraal of lamsoor. „In samenspraal met ondernemers en bewoner: maken we een plan", zegt Meijers.: In het kustlab moet ecologie er economie de ruimte krijgen. „Bi het inrichtingsplan wordt ook reke. ning gehouden met recreatie. E zullen wegen doorlopen. Ook da is onderwerp van gesprek met om wonenden en de ondernemers dii in het project stappen." Het Zeeuwse Landschap heeft 6,2 miljoen euro van de National Postcodeloterij ontvangen om d project te realiseren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62