ziel m voor het geld sport 27 Vacansoleil is aan bezinning toe na zware dopingverdenking Ricco kpn Oranje oefent tegen Argentinië fa wsmmmmssggmsm m i./vyfcsmmm Het Nederlands elftal oefent op 7 juni niet tegen Uruguay. De verliezend halve finalist van het afgelopen WK heeft de KNVB laten weten dat de vriendschap pelijke interland niet doorgaat. De Nederlandse voetbalbond heeft zo goed als I zeker een vervanger voor Uruguay gevonden. Argentinië wil in Buenos Aires als |p gastheer van Oranje optreden. donderdag 10 februari 2011 moet Vacansoleil vrezen dat het de tol zal moeten betalen voor een roekeloos beleid. Een eventueel ontslag van Ricco kan niet voorko men dat het imago van de ploeg ernstig is geschaad. Daar komt bij dat de Internationa le Wielerunie (UCI) het team van Luijkx met argusogen zal gaan volgen. Sinds de oprichting van Va cansoleil in 2008 is Ricco immers niet het eerste probleemgeval. In 2009 werd de Fransman Clément Lhotellerie ontslagen na een po sitieve controle in Lui.k-Baste- naken-Luik. Saillant detail: net als bij Ricco hing ook rond Lhotelle rie al een zweem van dopingge- ruchten toen hij voor Vacansoleil tekende. Ook de kwestie Ezequiel Mos- quera bezorgt Vacansoleil hoofd brekens. De Spaanse aanwinst werd in de voorbije Vuelta betrapt op een maskeermiddel, maar mag in afwachting van een uitspraak van de UCI gewoon aan wedstrij den deelnemen. Op de ploegenpre- sentatie liet de klimmer weten dat hij zijn carrière meteen zal beëin digen als hij alsnog wordt ge schorst. Ook bij Mosquera is de vraag ge rechtvaardigd of Vacansoleil wel zorgvuldig genoeg heeft gehan deld. In het troebele vaarwater waarin de Nederlandse ploeg te recht is gekomen, lijkt bezinning op zijn plaats. Het is te gemakke lijk om in de zaak Ricco alleen de renner met de vinger te wijzen. Voor een ploeg die een zerotole- rancebeleid predikt, hing er de voorbije maanden iets te vaak een aangebrande geur rond het team van Daan Luijkx. door Patrick Delait sittard - Vacansoleil zal Riccardo Ricco op staande voet ontslaan als de Italiaan doping heeft gebruikt. Logisch, maar de Nederlandse wie lerploeg is zelf ook toe aan bezin ning. Voor de Nederlandse wielerploeg had het seizoen niet slechter kunnen beginnen. Ricco, aange trokken als kopman voor de grote rondes en de lastige eendaagse koersen, staat onder zware doping verdenking sinds hij zich zondag met hoge koorts in een Italiaans ziekenhuis liet opnemen. In shocktoestand verklaarde Ricco dat hij zichzelf bloed had toege diend, dat al 25 dagen in zijn koel kast lag. Geconfronteerd met de onheilstij ding uit Italië liet teammanager Daan Luijkx van Vacansoleil we ten dat Ricco op staande voet wordt ontslagen als blijkt dat hij in derdaad een bloedtransfusie heeft gehad. Luijkx beroept zich daarbij op het beleid van zijn team, dat do ping niet tolereert. Door alleen met een vermanende vinger naar Ricco te wijzen, gaat Vacansoleil voorbij aan zijn eigen verantwoordelijkheid. De ploeg had kunnen weten dat ze een groot risico liep, toen Ricco in 2010 werd binnengehaald na een schorsing van twee jaar wegens do ping. Waar Quick-Step besloot om niet met Ricco in zee te gaan, sloot Vacansoleil de meest gehate ren ner'van het peloton wel gretig in de armen. De sceptici kregen van Luijkx te horen dat ook dopingzondaars een tweede kans verdienen als ze Ricardo Ricco zet zijn ploeg Vacanso leil in kwaad daglicht hun straf hebben uitgezeten. Ivan Basso en Alexandre Vinokourov waren toch ook weer in genade aangenomen na hun schorsing? De komst van Ricco hielp Vacan soleil bovendien om de poort naar de First Division, de eredivisie van de wielersport, open te beuken. Het bericht dat Vacansoleil dit seizoen zowel mag starten in alle wedstrijden die er toe doen, schiep bij de ploegenpresentatie in januari hoge verwachtingen. Hoewel het seizoen pas is begon nen, is de euforie al voorbij. Nu het er alle schijn van heeft dat Ric co een recidivist is, luidt de conclu sie dat Vacansoleil heeft gegokt en verloren. Teammanager Luijkx voelt zich bedrogen. Maar wie zijn billen brandt, moet op de blaren zitten. Verblind door ambitie de diepste spits in een elftal dat aanvalt. Het is geen toeval dat hij nu wel doel treft, voor de zesde keer op rij zelfs voor Oranje. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP Huntelaar kan er weer een paar da gen tegenaan, voordat zaterdag te gen Freiburg de zoektocht naar ple zier weer opnieuw begint. Kadyrov legt de lat hoog. „Ik wil dat Gullit het onderste uit de kan haalt en dat ze natuurlijk Europees bekervoetbal gaan spelen. We moe ten de komende maanden tenmin ste in de top vijf van de Russische competitie terecht komen", legt hij uit. Gullit heeft tot maart om het team op orde te krijgen en kan naar eigen zeggen 'niet wachten om competitie te gaan spelen'. Kritiek dat het in Tsjetsjenië gevaar lijk is, wuift hij weg. „Ik ben overal geweest, en heb gebieden gezien die veel gevaarlijker zijn. Ik ben in Daflir geweest en in delen van Mid- den-Afrika. En als me iets is bijge bleven, dan is het wel dat voetbal vreugde geeft. Als ik de mensen kan laten glimlachen en ze ergens trots op kunnen zijn, dan is dat voor mij genoeg. Met politiek wil ik niets te maken hebben." Het salaris wat hij krijgt speelde ook een rol. „Ik zal je eerlijk vertel len dat ik hier goed, zelfs heel goed verdien", zegt Gullit. „Maar er zit ambitie in het team, en ik wil daar vooral mee aan de slag." Wanneer iemand vraagt naar de ex plosies en aanslagen de afgelopen 24 uur raakt Kadyrov zichtbaar geïr riteerd. „Ze proberen ons gewoon zwart te maken. Ik ben vandaag overal in de stad geweest en heb nergens explosies gezien." Even later nuanceert hij dat. „Het valt allemaal wel mee. Er zijn bom men en landmijnen, dat zijn echte aanslagen. Maar iemand die een handgranaat uit een auto gooit, dat stelt niet zo veel voor. Bandieten en terroristen heb je overal ter wereld, maar geloof mij op mijn woord dat het hier in Tsjetsjenië veiliger is dan de rest van Rusland!" Gullit vertelt dat hij het zekere voor het onzekere neemt en niet in Tsjet sjenië gaat wonen. „We hebben een trainingskamp verderop in de Kaukasus, daar zal ik wonen en daar zullen we trainen." kpn winkel kpn.com 0800 0115 stuit je aan r het Alles-in-één Pakket i.c.m. KPN Internet Basis. Vraag de verkoper naar de voorwaarden of kijk op kpn.com. MWK-S>v Bij het AtLes-in-één Pakket met Interactieve TV, Internet en BelLen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53