41 binnenland Irene, koninklijke luis Schade brand Moerdijk op 41,5 miljoen geschat Drie verdachten doen aangifte tegen getuige TOÖS Vrouw bevalt op parkeerplaats NATUURBESCHERMING Prinses Irene verzet zich tegen voorgenomen gasboringen van Shell op haar land in het Zuid-Afrikaanse natuurgebied Karoo. Ze vreest voor watertekort en verwoesting van natuur. Ook tentamens Hogeschool Utrecht gestolen Ontdek het Zuid-Spaanse ANDALUSIË! KRAS NL donderdag 10 februari 2011 MOERDIJK - De totale schade als ge volg van de brand bij Che- mie-Pack in Moerdijk begin janua ri komt uit op circa 41,5 miljoen euro. Dat heeft voorzitter Peter van der Velden van de Veiligheids regio Midden- en West-Brabant gisteren gemeld. Van der Velden stelde de schade te willen verha len. Volgens Jan Mans, sinds gisteren aan het werk als waarnemend bur gemeester in Moerdijk, is Che- mie-Pack verzekerd. Maar hij zegt twijfels te hebben of die verzeke ring alle schade kan dekken. Het is overigens onduidelijk of Chemie-Pack verantwoordelijk is voor alle geleden schade. Daarover buigen zich momenteel verzeke raars en advocaten. Burgers heb ben voor een miljoen euro aan schade opgegeven en bedrijven hebben voor 3,5 miljoen euro scha de geleden. Verschillende overhe den hebben hun schade berekend op 37 miljoen euro. Zo kost het op ruimen, opslaan en verwerken van verontreinigd water en grond het waterschap Brabantse Delta circa 15,5 miljoen euro. Het Havenschap verliest door de brand circa 3 mil joen euro en de kosten voor Moer dijk en de Veiligheidsregio liggen op ongeveer 16 miljoen euro. Mans zei op 'geen voorwaarde te accepteren' dat zijn gemeente op draait voor alle kosten. Maar vol gens hem willen Rijk en provincie daar wel over meedenken. In de haven van Moerdijk ligt op elf binnenvaartschepen nog altijd 35.000 ton vervuild bluswater op geslagen. Volgens directeur Rent- rop van het Havenschap Moerdijk is het onduidelijk of dat bluswater in Nederland kan worden ver werkt. Dat wordt nu uitgezocht. AMSTERDAM - De drie verdachten in het Amsterdamse liquidatiepro ces Passage, hebben aangifte ge daan tegen Peter la S., kroongetui ge in datzelfde proces. Het drietal heeft de hoofdofficier van justitie in Amsterdam ge vraagd La S. te vervolgen wegens de moord op drugshandelaar Ger- rie Bethlehem. Dat heeft advocaat Nico Meijering gisteren meege deeld. Het kantoor van Meijering behartigt de belangen van de drie aangevers. Gerrie Bethlehem werd in 2002 doodgeschoten. Zijn lichaam werd op 9 april 2002 opgevist uit het Amsterdam-Rijnkanaal. Het dos- ALBLASSERDAM - Een 26-jarige vrouw heeft gisterochtend op de parkeerplaats van een tankstation langs de A15 bij Alblasserdam een gezond meisje ter wereld gebracht Dat heeft de politie laten weten. De vrouw uit Dordrecht was met haar ouders onderweg naar het zie kenhuis voor de bevalling, maar het kind diende zich onderweg al aan. De vrouw reed met spoed via de vluchtstrook naar het tanksta tion. Agenten kwamen tegelijker tijd met ambulancepersoneel aan en brachten samen het kindje ter wereld. Moeder en kind zijn later vervoerd naar het ziekenhuis ge bracht. Ze maken het goed. PAUL KUSTERS GULLtT IN 0ROZNY: VEEL KRITIEK EN VRAAGTEKENS TOO"» EMHinfeiNi- Het was een natuurgebied dat teruggegeven moest worden aan de wildernis. Maar nu wil Shell er naar gas boren en die kan het natuurschoon niet veel schelen. door Elles van Gelder sier-Bethlehem maakt formeel geen deel uit van de zaak Passage, maar kroongetuige La S. heeft er wel over verklaard. Een conflict over een partij drugs zou Bethle hem de kop hebben gekost. De afgelopen periode hebben en kele advocaten, onder wie Meije ring, tevergeefs geprobeerd het dos sier-Bethlehem in Passage gevoegd te krijgen, om de betrouwbaarheid van kroongetuige La S. te kunnen controleren. De rechtbank gaf geen gehoor aan dat verzoek. Als de moord op Bethlehem wordt meegenomen krijgen ver dachten de kans de betrouwbaar heid van La S. te toetsen. De zus van koningin Beatrix, Irene van Lip- pe-Biesterfeld, kocht twaalf jaar geleden 7500 hectare land in het natuurge bied Bergplaas, met als doel het te rug te geven aan de wildernis. Er worden cursussen gegeven om mensen meer bewust te maken van hun verbinding met de na- tuur.Juist op die plek wil Shell gaan boren. Haar betrokkenheid bij het verzet begon toen de manager van Berg plaas, Wayne Maspero, het voor haar opnam op een bijeenkomst van Shell voor omwonenden. Daar zei iemand dat Shell maar bij prin ses Irene moest gaan boren omdat ze aandelen zou hebben in de mul tinational. Maspero maakte duide lijk dat de prinses ook tegen de gas winning is. Een nieuwe spreekbuis was daarmee geboren. Wat dacht u toen u voor het eerst hoorde over de plannen? „Mij overviel totaal ongeloof Ik kan me niet voorstellen dat dit mo gelijk is. Dat je zo'n ongelooflijk mooi oerlandschap wilt opbreken en het water mogelijk vergiftigt. Ik heb dit aangekocht om een plek te creëren die niet wordt aangetast. We hebben schoon water en scho ne lucht. En nu komt Shell en zegt 'wat kan mij dat schelen'. Dat is een enorme schok." Wat zijn uw voornaamste zorgen? „De verdere aantasting van de aar de en hier in de Karoo beschadi ging van het zeer delicate watersys teem. Dat dit hele mooie land schap wordt opgebroken en dat het water kan worden vervuild. Er moeten nieuwe wegen komen in deze ongerepte natuur, ze gaan hui zen bouwen voor personeel, dus het wordt een mierenhoop van ac tiviteit. Het effect op het gebied is niet in te schatten. Maar ik wil dit ook verder trekken. Boren op zee en land zou wereldwijd niet meer moeten kunnen." Shell zegt zo diep te gaan boren dat het grondwater niet wordt aange tast, zorgen zijn onnodig. „Ik geloof dat Shell er alles aan zal doen om het water niet te vervui len, maar er is altijd een risico en dat kleine risico moeten we niet ne men. In de Golf van Mexico en in Nigeria werd dat ook gezegd. Wel ke garantie hebben we?" Heeft u gesproken met Shell? „Nee, we hebben nog geen contact gehad, maar ik ga in de toekomst wel met ze praten." Er wordt gezegd dat uw familie aan delen in Shell heeft. „Ik betwijfel dat ten zeerste. Maar ik heb daar geen informatie over. Er is in ieder geval niemand in de familie die de aarde meer vervuild en kapot gemaakt wil zien wor den. Daar is absoluut een duidelij ke visiè over. Ik heb geen aandelen in Shell. Ik heb uiteraard alleen maatschappelijk verantwoorde be- leggingen." In het verleden gebruikte u uwprin- sessentitel niet graag, nu wel „In dit geval kan het helpen. Als UTRECHT - De Hogeschool Utrecht heeft aangifte gedaan bij de politie in verband met tentamenfraude. De fraude is ontdekt binnen het Instituut Business Economics. De hbo-instelling ontdekte dat vijf tentamens zijn gestolen uit een af gesloten ruimte en vervolgens zijn verkocht aan enkele studenten. Daar is mogelijk een medewerker bij betrokken. Deze is geschorst totdat het onderzoek naar de frau de is afgerond. Een aantal andere tentamens is ook onderwerp van onderzoek. De bewuste tentamens moeten worden overgedaan. Dinsdag werd bekend dat Hoge school InHolland in Diemen ook aangifte heeft gedaan van diefstal van acht tentamens. Eerder deze maand bleek ook dat de hoge school Windesheim in Zwolle het uiüekken van antwoorden van een tentamen onderzoekt. Prinses Irene op het natuurreservaat het gaat om de aarde, wil ik die graag inzetten." U kunt wegens uw positie in ieder ge val gemakkelijk in gesprek gaan met Shell. „Dat is toch treurig? Dat ik naar vo ren moet worden geschoven om dat de andere stemmen niet wor den gehoord." „Ik zou mijn stem niet hebben ge bruikt als ik niet wist dat ik dat sa men met de hele gemeenschap doe. Ik ga niet in mijn eentje zitten roepen. Dit gaat om arm en rijk, mensen op het platteland en in de steden. Eigenlijk zou iedereen Zie www.kras.nl/35682 Vertrek: van 10 maart Vm 27 oktober Inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 11 x diner, NL-spr. reisleiding, excursies (o.a. Cadiz, Gibraltar en Sevilla) en 5 nachten aan de kust Zie www.kras.nl/38125 of /38126 Vertrek: van 5 april t/m 4 oktober Inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 1 x lunch, 11 x diner, NL-spr. reisleiding en excursies (o.a. - Granada, Sevilla, Fès, Marrakech en Meknès) T Zie www.kras.nl/38186 S BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cpm Prijzen zijn p.p.. tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiieitenionds. waarom zou je meer betalen Vertrek: van 12 april t/m 8 juni Inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, diner, NL- spr. reisleiding en excursies (o.a. Granada, Córdoba, Sevilla en Ronda) Vertrek: van 3 maart t/m 27 oktober Inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, 4 x diner, NL-spr. reisleiding en excursies (o.a. Ronda, Sevilla, Córdoba, Baeza en Granada)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4