181 zeelam 'School te dicht bij snelweg' 'Eindeloze stroom van 'Zachte' lening voor huisverbetering BANCKERTPLEIN De gemeente Middelburg zal het Banckertplein in de Middel burgse wijk 't Zand aanpakken. De werkzaamheden beginnen in mei en moeten voor de bouwvak afgerond zijn. donderdag 10 februari 2011 De kavel voor de nieuwe brede school in Souburg-Zuid ligt pal langs de A58. De school komt op amper 50 meter van de weg. foto Ruben Oreel door Maurits Sep OOST-SOUBURG - Slechts één school in Zeeland komt op min der dan 300 meter van een snel weg te staan: de toekomstige brede school in Souburg-Zuid. De afstand bedraagt pakweg 50 meter. Ondanks een oproep van het Astmafonds en een groot deel van de Tweede Kamer ziet de ge meente Vlissingen niet af van die locatie. Op een snelweg rijden auto's en in de uitlaatgassen zit fijnstof. Dat is als je het inademt schadelijk voor de gezondheid, met name voor de luchtwegen. Daarom pleit het Ast mafonds voor een grotere afstand van scholen tot snelwegen: min stens 300 meter. Een petitie van het Astmafonds is gisteren door de Kamercommissie Infrastructuur en Milieu bespro ken. Een groot deel van de Tweede Kamer is gevoelig voor het plei dooi. Of het komt tot een wetswij ziging die de bouw van nieuwe scholen op minder dan 300 meter verbiedt, is nog maar de vraag. „Uiteraard volgen wij de actuali teit", reageert wethouder van on derwijs Marin de Zwarte. Maar af zien van de plek voor de brede school Souburg-Zuid doet hij niet. „De locatie ligt inderdaad op min der dan 300 meter van de A58. Maar de regels worden nageleefd. Er is namelijk onderzoek gedaan naar de luchtkwaliteit en de ge- door Theo Giele Hij woont al bijna der tig jaar op het Ban ckertplein. Sinds 1982 heeft Jan Hee- ren het alleen maar drukker zien worden op dit knoop punt tussen de wijken 't Zand en de Stromenwij k. De oud-politieman is sceptisch over het effect van de herinrich ting van het plein, een wat weidse naam voor de plek waar Langevie- leweg, Poelendaeleweg, Dorus Rij kersstraat, Koudekerkseweg en Ban- ckertstraat samenkomen. Een nieuw, verhoogd wegdek, nieuwe parkeerplaatsen, bomen en het weghalen van de verkeerslichten nemen de oorzaak van alle ellende in zijn ogen niet weg: de grote ver keersdrukte. Zijn grootste ergernis zijn de bus sen van Connexxion die om de paar minuten voorbij denderen. „Ik heb het in de dienstregeling na gekeken: het zijn er tweehonderd per dag! En dan nog die taxibusjes. Dat is de laatste jaren explosief toe genomen. Het zijn allemaal diesels luidsoverlast. Dit in het belang van de kinderen en het personeel. Uit dit onderzoek blijkt geen enkele overschrijding van welke norm dan ook. Als dit wel het geval zou zijn, dan zou de locatié niet in beeld zijn." De brede school komt tussen de huizen aan de Vlissingsestraat/ Kromwegesingel en de A58. Toen die plek werd uitgekozen, protes teerden ouders en docenten al via de medezeggenschapsraad. Om precies dezelfde reden als het Ast mafonds nu aanvoert: de gezond heid van kinderen en leerkrach ten. Het bestuur van de Archipel scholen kon zich wel wat bij de be zwaren indenken en kaartte de kwestie aan bij het gemeentebe stuur. Dat liet onderzoek doen en daaruit bleek dat, zoals De Zwarte aangeeft, de normen niet worden overschreden. „Het is dus een herhaling van de discussie die al is gevoerd", rea geert directeur Kees Corstanje van de Archipelscholen. „Bovendien: wij zijn slechts de huurder, de ge meente is de bouwer en verhuur der." Corstanje is desondanks van plan de zaak nogmaals ter sprake te brengen in overleggen met de gemeente en andere partners voor de brede school. Daarin komen twee scholen, een kinderopvang, een gymzaal en een mediatheek. „Ik kan me voorstellen dat de dis cussie nu weer oplaait en dat zul len wij serieus nemen." door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - De provincie Zeeland heeft drie miljoen euro uitgetrok ken voor 'duurzame woningverbe tering voor particulieren'. Dat geld wordt verdeeld over alle Zeeuwse gemeenten. Voor Veere is 225.000 euro gereserveerd. De bedoeling is dat bezitters van een huis - met een maximale WOZ-waarde van 170.000 euro - een zogenaamde 'zachte' lening kunnen aanvragen bij de gemeen te om hun huis energiezuiniger, duurzamer of levensloopbestendig te maken. Het gaat hierbij niet om het plaat sen van een luxe keuken, maar om zaken als het herstel van gevels, dakconstructies en spouwmuuriso latie tot nieuwe kozijnen en het verwijderen van asbest. Maar ook het toegankelijk maken van een huis voor een rolstoel of het instal leren van een grijs-watercircuit tel len mee. De woningbezitter moet er wel zelf wonen, huisjesmelkers of tweede-woningen komen niet aan bod. De lening heeft een vaste ren te van 1 procent. Het minimum leenbedrag is 5000 en het maxi mum 30.000 euro. De uiterste looptijd is 20 jaar. Oudere woningen lopen vaak ach ter als het gaat om energiezuinig heid. Daar valt dus nog veel winst te behalen, zowel voor de porte monnee van de bewoners in de vorm van lagere energiekosten, als voor het milieu. De regeling is in grote lijnen vast gesteld door de provincie, maar ie dere gemeente heeft veel speel ruimte om daar invulling aan te ge ven in een eigen verordening. Zo kan een bepaald gebied, waar veel oudere woningen staan, aangewe zen worden. Ook zou het bouw jaar van een huis een voorwaarde kunnen zijn. De raadscommissie Ruimtelijke Ontwikkelingen in Veere boog zich deze week over de regeling. DTV vroeg zich af of er een inko- menstoets komt omdat het 'onge wenst is dat bijvoorbeeld mensen met een hoger inkomen, zoals ge deputeerde Marten Wiersma die die hier de wijk vergiftigen." Liefst zes buslijnen (49, 53, 55, 56, 58 en 133) rijden via het plein en de Lan- gevieleweg van en naar het cen trum van de stad. Jan Heeren is al sinds 1987 bezig om te pleiten voor verbetering van de situatie voor zijn woning. Hij deed zelf geluidsmetingen en klop te herhaaldelijk bij de gemeente aan om maatregelen te-nemen. Zijn woning kreeg dubbel glas, maar dat helpt niet tegen de trillin gen en tegen het fijnstof Het wordt volgens Heeren tijd voor een goed verkeersplan voor zelfs met het opknappen van zijn woning in de krant stond, in aan merking komen ten koste van de minder draagkrachtigen'. Wethouder Chris Maas gaf aan dat de WOZ-waarde op zich al een se lectie is, maar zegde toe te bekij ken 'wat de mogelijkheden voor zo'n toets zijn'. De WD wilde weten in hoeverre de bewoner zelf zijn huis kan op knappen en toch de regeling kan benutten. Maas zoekt ook dat ver der uit. Het duurzamer maken van een huis wilde de WD benadrukt zien in de Veerse verordening; 'dat staat er nu niet duidelijk in'. De provincie heeft de drie miljoen gebaseerd op het totaal aantal wo ningen in Zeeland ouder dan 1970. 1Huizen te duur voor starters 2. 'Rustiger op kaaien en Schroeweg' 3. Werk in in stadshart Vlissingen LEZERSFOTO'S Dagelijks sturen lezers foto's uit de regio naar de PZC. Kijk op www.pzc.nl/foto. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl De lijnbus van Connexxion steekt het Banckertplein over naar de Langevieleweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18