io vijfdaagse werkweek ©=l,. We hebben het drukker dan ooit Stilstand voor voltijders De vijfdaagse werkweek is een halve eeuw oud. De. voorspelling dat we 'hoe langer hoe korter' zouden gaan werken, komt niet uit. „De prikklok is door de innerlijke klok vervangen." donderdag 10 februari 2011 door Aly Knol Om te voorkomen dat de arbeiders zich zouden overgeven aan 'nutteloze hob by's', begon de VARA in 1961 met de Matinee op de vrije zaterdag. Met licht klassie ke concerten moest de arbeider van de straat worden gehouden, nu hij ineens door de invoering van de vijfdaagse werkweek over meer vrije tijd kon beschikken. De ANWB had in eerste instantie handen vol werk aan de vrije zater dag die vijftig jaar geleden zijn in trede deed. Voor elke provincie werd een Wegwijzer voor vrije uren gedrukt. Alleen al in dat eerste jaar, meldde de ANWB trots, kwa men niet minder dan 48.000 bestellingen binnen. Ook om te voldoen aan de vraag naar informatie over de aan koop van tweedehands en nieuwe auto's, caravans en jachten draaide de ANWB overuren. De eerste serieuze vorm van arbeidstijdverkorting in ons land werd in 1911 ingevoerd. Toen de Wet op de achturen- dag bij een 45-urige werk week was aangenomen, hie ven de sociaaldemocraten in het parlement de Achturen- mars aan: 'Acht uur! Zo klinkt door alle landen, Acht uur'zij onze arbeidstijd, Acht uur aan d'arbeid onzer han den. En ook aan onze geest gewijd'. Na dertig jaar strijd kon de wet uiteindelijk in een recordtempo van vijf maanden door het parle ment worden gejast. Daar was een goede reden voor. Rechts was als de dood dat de Russische revolutie greep op ons land zou krijgen. Voor de invoering van de vijfdaagse werkweek golden al even opportunistische re denen. Er was in i960 grote krapte op de arbeidsmarkt. De werkloosheid was het laagst sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. Be drijven zaten te springen om arbeidskrachten. „Wie als be drijf mensen aan zich wilde bin den, moest dus wat te bieden heb ben", blikt historica Floor van Gel der van dè vakcentrale FNV terug. „Gemeenten en andere overheden deden er aan mee, omdat ze dach ten anders hun werknemers te zul len verliezen aan het bedrijfsle ven." Na de invoering van de vijfdaagse werkweek werd lange tijd gedacht dat ook de vierdaagse niet meer lang op zich zou laten wachten. Nog begin jaren negentig gaf de FNV de brochure Hoe langer, hoe korter uit die eindigde met de voor spelling: „De verkorting van de werkweek tot vier dagen is in op mars en de verkorting van de ar beidsdag zal op termijn volgen." Weliswaar is door deeltijdbanen en onderlinge afspraken tussen Mensen met een volledige baan, voltijders, zijn er in de afgelopen tien jaar niets op vooruit gegaan wat vrije tija betreft. Sinds 2000 ligt hun gemiddelde arbeidsduur stabiel op 1720 uur per jaar, zo blijkt uit de jongste berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 1950 lag de arbeidsduur voor voltijders nog op 2280 uur per jaar. Tot 1980 gingen daar 460 uur vanaf, met als grootste klap per de invoering van de vijfdaagse werk week vijftig jaar geleden en extra verlof dagen met name voor ouderen. In de jaren tachtig en negentig boekten ze nog eens honderd uur winst dank zij vut-regelingen en atv-dagen. Sindsdien is de arbeidsduur van voltijders tot stilstand gekomen, aldus het CBS. In sommige bedrijfstakken is de arbeidsduur zelfs toegenomen, zoals in de bouw, waar het aantal vakantiedagen is verminderd. werkgever en werknemer een vier daagse werkweek voor velen geen utopie meer - op de meeste werk vloeren is het op vrijdag erg rustig - maar de vierdaagse is anders dan de vijfdaagse niet van overheidswe ge ingevoerd. En dat zal ook nooit gebeuren, zeggen kenners. „De door sociologen en economen in de jaren zestig voorspelde vrije- tijdsmaatschappij is een mythe ge bleken", stelt professor Theo Beckers, oud-hoogleraar vrijetijds- wetenschappen aan de universiteit van Tilburg. De tijdwinst, die tech nologische innovaties ons zouden brengen, is er volgens hem niet ge komen. „In werkelijkheid bespaart technologische ontwikkeling geen tijd, maar kost extra tijd", aldus Beckers. „Internet heeft een nieuw begrip van tijd geïntroduceerd en voor een sluipende verande ring in onze cultuur gezorgd. -■ Vroeger werden mensen door de prikklok gedreven, nu door een soort innerlijke klok die hen tot voortduren de alertheid dwingt om let terlijk bij de tijd te blijven." De vijfdaagse werkweek leek in de jaren zestig de voorbo de van de bevrijding van de mensheid van de arbeid, zo als ooit het ideaal van de al oude Karl Marx luidde. „Maar feitelijk is het de voor bode van de consumptie maatschappij gebleken", zegt Beckers. Het aantal tweever dieners explodeerde. „Men sen zijn juist harder gaan werken. Niet meer omdat het moet van de baas, maar om koopkracht en beste dingspatroon in stand te hou den." De halverwege de ja ren negentig met gejuich bin nengehaalde 'onthaasting' heeft het tot de Van Dale ge bracht. „Maar dat is inmid dels gereduceerd tot een 'nu even niet'." 'Maar feitelijk is de vijfdaagse werkweek de voorbode van de consumptiemaatschappij gebleken' foto Brunostock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10