waterspiegel sport 127 De Bakker opgelucht na zege Onbevangen Görgl pakt eerste grote prijs Mathijsen speelt één helft Zeilcoach Paardenkooper naar Engeland - msm a m&m&gmm m mmsm mmam «som msmmmm mmmmmmsm mms m& Joris Mathijsen maakt vandaag in de oefeninterland tegen Oostenrijk zijn rentree in het basisteam. De verdediger van Oranje en Hambur ger SV was sinds november uitgeschakeld door een enkelblessure. Bondscoach Bert van Marwijk liet in Noordwijk weten dat hij in elk geval één helft in Eindhoven in actie komt. woensdag 9 februari 2011 door Roel Wiche DEN HAAG - Ze waren even belofte vol en even ambitieus. Allebei aan valler en allebei opgeleid in de Jupi- ler League. Serhat Koe bij FC Eind hoven en Dries Mertens bij AG- OW. En allebei maakten ze op het zelfde moment de sprong omhoog, naar de eredivisie. Maar het ene rij pingsproces is blijkbaar het andere niet. Waar Koe bij FC Groningen geen poot aan de grond kreeg en nu terug bij af is in het miniatuur stadion van Eindhoven, maakte Mertens een spectaculaire ontwik keling door bij FC Utrecht. En dus is de bij vlagen ongrijpbare Bel gische artiest nu opgeroepen voor de oefeninterland van België tegen Finland, vanavond. Koe en Mertens staan beiden mo del voor een kweekvijver met een behoorlijk troebele waterspiegel: de eerste divisie. Welk talent heeft de potentie om bij de elite door te bre- 1 ken? En welk niet? Flet oog van de t scout moet uiterst scherp zijn, zo i leert de praktijk. Koe had zijn voor- f gangers in andere spitsen die mis lukten op een hoger niveau. Erik Tammer, Berry Powell, Donny de Groot. Te klein voor het tafellaken, te groot voor het servet. Mertens mocht in Apeldoorn dromen van een carrière a la Ruud van Nistel- rooij of Demy de Zeeuw. Diamant jes die jarenlang ongepolijst in de vitrine van de eerste divisie lagen en niet veel later fonkelden in de in ternationale etalages. Wie kan dat allemaal voorzien? „Je moet als club altijd een inschat ting maken", zegt Martin van Geel, die als doorgewinterd directeur (Willem 11, Ajax, AZ en nu Roda JC) de eerste divisie al jaren in het I vizier houdt. „En die is lastiger te maken als een speler in de eerste di- f visie speelt in plaats van de eredivi- sie. De centrale vraag is: kunnen ze dat hogere niveau aan? Ik wil het geen gok noemen, maar het is ook niet eenvoudig. Ik denk dat Utrecht ook niet had voorzien dat Mertens zich zo snel zou ontwikkelen." Interessante vraag is waarom som mige potentiële internationals zo lang in de eerste divisie ballen, voordat ze door een grote club wor den opgepikt. Van Nistelrooij speel de vier jaar voor FC Den Bosch, Mertens drie seizoenen bij AG- OVV. Evenals Twente-revelatie Na- cer Chadli, die nu ook geselecteerd is voor België. Kevin Strootman, die vanavond mogelijk in het Oran je-shirt debuteert tegen Oostenrijk, degradeerde afgelopen zomer mee met Sparta en liep zwaar gefrus treerd rond op desolate velden in Roosendaal en Velsen-Zuid. Pas vo rige maand werd hij gehaald door FC Utrecht. Van Geel: „Clubs hou den de eerste divisie absoluut in de gaten. Ajax misschien wat minder, Roda heeft alles in kaart. Maar je moet vooraf goed over een aantal zaken nadenken. Pas hij in jouw cultuur? In jouw systeem? Het kan zijn dat je een schot in de roos hebt. Die worden er dan ook altijd als voorbeelden uitgelicht. En dan hoor je iedereen roepen 'hoe kan het nou dat zo'n jongen niet eerder is opgemerkt?' Maar er zijn ook tientallen spelers die de kans hoger op krijgen en niét slagen." De aanwas zou nog veel groter kun nen zijn, zo zegt Van Geel, als de eerste divisie ook echt de statuur van kweekvijver zou krijgen. Nu ko men zijn scouts vaak op vrijdag te rug van een wedstrijd waar niet de nieuwe Strootman of Chadli excel leert, maar waarbij het opstellings formulier is dichtgetimmerd met profs die op hun retour zijn. „De eerste divisie is een mooi platform voor jonge spelers om te groeien. Maar veel clubs kiezen voor routi ne omdat ze moeten presteren." ROTTERDAM - De onzekerheid sloeg in de tweede set hard toe bij Thiemo de Bakker. Na louter ne derlagen in 2011 dreigde het gistera vond opnieuw mis te gaan bij de beste Nederlandse tennisser op de wereldranglijst. Tot zijn grote op luchting kwam in het derde be drijf toch de ommekeer en behaal de hij voor eigen publiek in Rotter dam tegen de Duitser Philipp Pet zschner zijn eerste overwinning van dit jaar: 6-4 0-6 6-1. „Het was weer niet mooi", ver zuchtte de 22-jarige De Bakker na afloop. „In die tweede set ging ik me steeds onzekerder voelen. Het doet mij wel heel goed dat ik deze er toch nog uit hebben getrokken. Deze overwinning was ook wel even nodig." Na een reeks mooie resultaten in 2010 zat het de eerste weken van dit jaar niet mee voor De Bakker. Bij zijn eerste twee toernooien vloog hij er al in de eerste ronde uit. Bij de Australian Open leek hij op weg naar een stunt tégen de Fransman Gael Monfils. De inwo ner van Haarlem serveerde voor de wedstrijd, maar kon het toch niet afmaken. Volledig gedesillusio neerd vertrok hij uit Melbourne. „Ik ben er ontzettend ziek van ge weest. Maar het seizoen is nog lang. Je kan alleen maar doorgaan en blijven hopen dat het een keer tje valt." De Bakker kreeg in Rotterdam een nieuwe kans. Hij werd bij de lo ting gekoppeld aan de Let Ernests Gulbis, maar die bleek gisteren niet fit genoeg om te spelen. Als Tucky loser' uit de kwalifica ties mocht Petzschner de plek van Gulbis innemen. De Bakker ver loor in januari in Auckland in drie sets van de nummer 64 van de we reld. In het vernieuwde Ahoy be gon De Bakker echter veelbelo vend. Op 5-4 benutte hij zijn eer ste breekpunt en pakte daarmee de eerste set. Daarna ging het ech ter mis. Hij maakte de ene na de andere onnodige fout en moest de tweede set met 6-0 inleveren. „Het is gewoon een lastige jongen", zo omschreef De Bakker zijn oppo nent. „Ik kon er maar weinig te gen doen. Ik voelde me totaal niet op mijn gemak. Ie gaat op een ge geven moment dan toch wel den ken, het zal toch niet weer..." Met weinig goede moed begon De Bakker aan de beslissende set. Hij kwam in zijn eerste servicegame ook meteen weer onder druk te staan, maar pakte het punt uitein delijk toch. Daarna ging het plotse ling minder bij Petzschner. „Hij geeft het momentum weg, dat was mijn geluk. Dat had ik wel een beetje nodig." De Bakker is de enige Nederlander bij de laatste zestien. Na Schoorel en Huta Galung vloog gisteren Ro bin Haase er kansloos uit: 6-3 6-2. Geen schande, want het was tegen titelverdediger Robin Söderling, de nummer vier van de wereld. „Ie weet dat je kansloos bent als hij zo goed staat te serveren. Het is heel lastig om dan een bal te re tourneren. Als hij ziet dat jij geen kans krijgt, geeft dat hem weer meer vertrouwen en dan gaat hij nog beter spelen." Thiemo de Bakker boekt tegen de Duitser Philipp Petzschner zijn eerste overwinning van 2011foto Koen Suyk/ANP GARMISCH-PARTENKIRCHEN - De t Oostenrijkse skiester Elisabeth l Görgl heeft gisteren het ope- I ningsnummer van de wereldkam- f pioenschappen in het Duitse Gar- misch-Partenkirchen gewonnen. Görgl veroverde de titel op de Su- per-G met een tijd van 1.23,82. De Amerikaanse Julia Mancuso i ging slechts 0,05 seconde minder t snel naar beneden op de ijzige p Kandaharpiste, Haar tijd van j 1.23,87 was goed voor het zilver. I De Duitse favoriete Maria Riesch, I leider in het wereldbekerklasse- ment, pakte het brons met een tijd van 1.24,03. ■Titelverdedigster Lindsey Vonn, Kmandag nog winnares van de pres tigieuze Laureus Award, eindigde zevende (1.24,66). De Ameri- ^Hcnse besloot kort voor de start ^^^Lmee te doen aan de Super-G. lang getwijfeld omdat ze nog last had van een lichte hersen schudding. Görgl greep haar eerste gouden plak op een titeltoernooi. De 29-ja- rige skiester was al wel in bezit van twee bronzen olympische me dailles (Vancouver 2010) en een bronzen WK-plak (Val d'Isère 2009). „Ik was helemaal niet ner veus voor de start. De omstandig heden waren in mijn voordeel en ik deed precies wat ik me had voor genomen. Het was een goede run", zei de Oostenrijkse na af loop. Topfavoriete Riesch was tevreden met haar derde plaats. „Ik ben echt dolblij dat ik op het eerste on derdeel een medaille heb. Dat neemt de druk weg." Vonn gaf toe dat ze niet óp haar best was. De olympisch kampioe ne op de afdaling verloor al op het eerste stuk van de Super-G veel ter AMSTERDAM - Zeilcoach Maurice Paardenkooper treedt in dienst van de Engelse zeilfederatie. De 49-jarige trainer gaat de Britse vrouwen in de nieuwe olympische Elliot-klasse (matchracen) klaarsto men voor Londen 2012. Ook krijgt de voormalige bondscoach van het Nederlands watersportverbond an dere taken bij de olympische zeil- ploeg van de Britten. „Dit is een prachtige kans om te le ren en te ervaren hoe de Engelsen met hun zeiltalenten omgaan", liet Paardenkooper weten. „Zeilen is met roeien de sport die voor Enge land de meeste olympische medail les bij Londen 2012 moet binnen halen. Bij de laatste wereldbeker in Miami werden liefst veertien plak ken door de Britten veroverd." Paardenkooper was bondscoach van het KNWV tijdens de Spelen van Atlanta 1996, Sydney 2000, Athene 2004 en Peking 2008. rein. „Ik was duidelijk niet mezelf Ik zal de artsen raadplegen wat voor mij het beste is. Misschien moet ik de supercombinatie laten schieten om helemaal fit te zijn voor de afdaling." Andrea Fischbacher, de olympi sche kampioene op de super-G, haalde de finish niet. Ze ging in een van de ijzige bochten hard on deruit. Het wereldkampioenschap in Zuid-Duitsland duurt nog tot en met 20 februari. De Oostenrijkse Elisabeth Görgl gaat op de Super-G als snelste langs alle poortjes. foto Karl-Josef Hildenbrand/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53