zeeland 123 'Onderwijs heeft nog twaalf miljoen nodig' 'Dubbele vergroening landbouw EU is nodig' www.marrea.nl Veruit de beste in reisjes dichtbij woensdag 9 februari 2011 mmmmstsmm 'De WD is groot voorstander van een tweede kerncentrale; goed voor de werkgelegenheid, en ook weer voor de rest van de economie.' www.pzc.nl/statenverkiezingen lande. Dat huis hebben we nu nog, mijn broers en ik. In de zomer ben ik hier nog steeds wel één of twee weken. Nee, ik ben niet speciaal naar Zeeland gekomen omdat ik dat huis heb. In die tijd werkte ik bij ABN Amro; ik werd overgeplaatst en had aangegeven dat ik best naar Zeeland wilde. Ik vind het fijn om in de zomer op het strand te zitten, ik houd ook erg van zwemmen. Ik was laatst bij de dokter omdat ik last had van mijn oor. Volgens de dokter heb ik een zwemmersoor." foto Mechteld Jansen Zeeland heeft de komende jaren nog twaalf miljoen eu ro nodig om de kwaliteit van het onderwijs op peil te brengen en te houden. door Cornelleke Blok Onderwijsautoriteit Ed d'Hondt gaf gistermid dag een tussenstand van zijn reddingsplan voor het Zeeuwse onderwijs, dat hij vorig jaar als voorzitter van de taskforce Zeeland presenteerde. Hij adviseerde de overheid de ko mende vijfjaar 16 miljoen euro extra te investeren in het Zeeuwse onderwijs, dat te lijden heeft on der bevolkingskrimp en wegtrek kende jongeren. Strenge voorwaar de is dat scholen, bedrijven en overheden in Zeeland beter gaan samenwerken. Van het gevraagde bedrag moet de komende 4,5 jaar nog 10 miljoen euro beschikbaar komen, liet D'Hondt weten. Bovenop de ge vraagde 16 miljoen wil wil Ed d'Hondt nog twee miljoen extra voor een kennis- en informatieplat form, waarin allerlei informatie di gitaai toegankelijk wordt voor de Zeeuwse scholen. Het platform wordt opgezet in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek. De tien miljoen die nog naar Zee land moet komen, is onder meer nodig voor de ROC's die op punt van ftiseren staan. D'Hondt bena drukt het belang van goed mbo-onderwijs in de provincie. „Bakkers, slagers en elektriciens zijn hard nodig, en mbo'ers zijn niet bereid om ver te reizen. Daar naast heeft het bedrijfsleven be hoefte aan personeel. Als er geen goed mbo-onderwijs is, dan moe ten ze heroverwegen of ze wel in Zeeland willen blijven." De Hogeschool Zeeland krijgt vier miljoen voor het ontwikkelen van vier gespecialiseerde opleidingen op het gebied van water, toerisme, energie en maintenance. Deze op leidingen hebben een beschermde status gekregen van het ministerie: ze mogen nergens anders in Neder land opgezet worden. D'Hondt: „Naast de vier miljoen is voor de ze opleidingen nog een miljoen per opleiding extra nodig." De Zeeuwse middelbare scholen zijn ook bezig met een plan om het vmbo te reorganiseren en te zorgen voor betere doorstroming naar het mbo. Ondanks de landelijke bezuinigin gen in het onderwijs is D'Hondt optimistisch. Hij denkt dat er een 'redelijke kans' bestaat dat het geld voor het Zeeuwse onderwijs daad werkelijk beschikbaar komt. „De besprekingen met het ministerie zijn serieus. En als je ziet wat de betekenis van deze ontwikkelin gen is, dan gaat het niet om veel geld." Zeeuwse scholen, bedrijven en overheden hebben onlangs in een handvest beloofd mee te werken aan de plannen van D'Hondt. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het Europees land bouwbeleid moet op de schop. Om te zorgen dat de landbouw blijft vernieuwen, moeten jonge boeren worden gestimuleerd om 'het stuur' van het bedrijf in han den te kunnen nemen. Ook moet duidelijker zijn waarvoor boeren worden betaald. Dat is het pleidooi dat Joris Baecke uit Nieuw-Namen vandaag in de Tweede Kamer houdt. Behalve ak kerbouwer in Zeeuws-Vlaanderen is Baecke ook voorzitter van de Eu ropese organisatie voor jonge boe ren CEJA. Het Europees gemeenschappelijk landbouw beleid geldt nog tot 2014. Over hoe het beleid er de vol gende zeven jaar uit moet gaan zien wordt al een tijd gediscussi eerd.'De Tweede Kamer hoort van daag deskundigen over wat zij vin den dat er moet veranderen. Baecke zal pleiten voor wat hij noemt de 'dubbele vergroening' van het landbouwbeleid. „Meer dan ooit staat de landbouw voor een uitdaging. In 2050 is twee keer zoveel voedsel nodig dan nu. Om dat te bereiken is ge bruik van nieuwe technieken no dig. Op dit moment is slechts 4 procent van de bedrijfshoofden - de oudst verantwoordelijke op een bedrijf - jonger dan 35 jaar. Meer dan de helft is 55 jaar of ouder." De 'oude generatie' heeft al een keer of vier hervormingsslagen ge maakt, zegt Baecke. „Je mag van die boeren niet verwachten dat ze deze slag ook gaan maken. Maar voor jonge boeren is het vaak te duur om een bedrijf over te ne men. En als ze het kunnen, dan rust jarenlang een zware financiële last op hun schouders waardoor ze niet of nauwelijks kunnen inno veren. Door jonge boeren finan cieel te ondersteunen vergroent de sector en maak je de landbouw toekomstbestendig." Ook de wijze waarop boeren wor den betaald, moet veranderen vindt Baecke. „Boeren produceren niet alleen, maar onderhouden ook het landschap. Daarvoor wor den ze nu ook betaald. Maar de wijze waarop dat gebeurt is niet duidelijk en moeilijk aan de sa menleving uit te leggen." Vergroening van het Europees landbouwbeleid is nodig om het EU-budget voor landbouw te ver antwoorden, vindt Baecke. „De sector wordt nogal eens verweten dat die subsidie opslokt. Maar wie goed kijkt ziet dat boeren ook wor den betaald voor het onderhou den van het landschap. Wij willen een duidelijker betalingssysteem: een basispremie per hectare. Wie extra diensten levert, moet extra geld kunnen krijgen. Dan is het duidelijker waar het Europese geld voor landbouw naar toe gaat." J$3 dagen logeren in een voormalig klooster ™en dineren in de Cas Spijkersacademie Heel bijzonder en speciaal; een paar dagen genieten in een prachtig klooster. Zodra u binnen de poort komt voelt u dat u iets bijzonders te wachten staat. Klooster Elsendaei in Boxmeer geeft u een uniek kijkje in de geschiedenis en cultuur van het kloosterleven. Het rijke verleden en de rust zijn voelbaar binnen de kloostermuren en de authentieke kloostertuin. De moderne hotelkamers hebben een strakke moderne inrichting, maar sluiten geheel aan op de historische details die nog overal in het pand aanwezig zijn. Dankzij de Cas Spijkers Academie voor Culinair Toptalent mag u ook nog eens uitgebreid op niveau dineren! Als u even weg wilt dan kunt u de oudste stad van Nederland, Nijmegen, bezoeken. Arrangement Ontvangst met koffie of thee met gebak 2 x overnachting in een luxe kamer 2 x Kloosterontbijt 1 x 3-gangen diner op aankomstdag, incl. 2 receptiedrankjes en koffie na* Rondleiding door het klooster op eigen gelegenheid Gebruik wandel- en fietsroutes Stadswandeling en winkelwandelroute door Nijmegen Van 172,75 voor 109,50 t/m 22 december 2011 Korting bij aankomst in augustus: 7,50 p.p. Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting a 0,76 p.p.p.n. Geen reserveringskosten! *Bij aankomst op zondag: diner op maandag. Boeken via www.marrea.nl/WEG009 boek online of bel 0571 27 77 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23