zeeland 119 staat voorop 'Ik kook nog iedere dag zelf 1 nas Oranje boom wordt groen HET MOOISTE IN NEDERLAND Inwoners in beeld 20Q00 Pink Floyd Sound in Arsenaal Theater Scheldeloodsen concerteren in Oostkapelle Oproep oud-bewoners Moluks woonoord Westkapelle BIJ U OP DE VLOER! woensdag 9 februari 2011 Oud zijn is geen zaak van jaren als ik 't even zeggen mag meerdere malen heb ik mensen oud zien worden in één dag. Leven is nog zoiets anders dan alleen een rikketik 'k heb ook mensen jong zien worden in een enkel ogenblik. Toon Hermans door Annemarie Zevenbergen Welke ouderen voorzieningen heeft de ge meente Veere op dit moment en hoeverre zijn die toereikend? Dat wil de gemeente onder meer in kaart brengen in een Kadernota voor het Ouderenbeleid. Daarnaast wordt bekeken wat er aan voorzieningen ontbreekt en welke rol de gemeente kan of moet spelen in de aanvulling daar op. Verder worden richtlijnen gege ven voor beleid voor (toekomsti ge) ouderen in de gemeente. De nota kwam gisteravond aan de orde in de commissievergadering Maatschappelijke Ontwikkelingen. Een aantal commissieleden wor stelde met het stuk. 'Te complex' en 'hoe ziet het huidige beleid er uit en wat gaat er veranderen' wa ren wat kanttekeningen en vragen. Uiteindelijk werd besloten dat het college in een later stadium met 'verdieping en verbreding komt'. De commissie ging wel akkoord met de speerpunten in de nota. Wethouder Chris Maas: „Er is spra ke van een ombuiging in het be leid. We gaan meer uit van de ei gen kracht van de oudere. We spre ken van vitale ouderen en daar naast onderscheiden we de groep kwetsbare ouderen. Wij willen de vitale ouderen stimuleren om de kwetsbare leeftijdsgenoten te hel pen. Maar we moeten wel een vangnet blijven bieden aan die kwetsbare groep." „De toenemende vergrijzing is een Volgens de laatste telling is 39 pro cent van de Veerse bevolking 55 jaar of ouder, 21 procent is 65 jaar of ouder en 10 procent is 75 jaar of ouder. Eenderde van de inwoners tussen de 65 en 70 maakt gebruik van welzijnsvoorzieningen, van oude ren boven de 70 is dat de helft SO-plussers benutten regelmatig maaltijdvoorziening (13%), vrijwilli- gershulp (10%), en eetpunt (10%). Tweederde van de 60-plussers zoekt een seniorenwoning. Een derde wil naar een wozoco. landelijke trend die natuurlijk ook in Veere is te zien. Misschien gaat dat hier zelfs iets sneller. Daarom moeten we ervoor zorgen dat we de komende jaren goed blijven in spelen op de behoeften van de oudere inwoners. Door efficiënter of anders te werken, kunnen we de beschikbare middelen mis schien beter of juist anders gebrui ken." Met andere woorden, de ge meente gaat geen extra geld stop pen in een nieuw ouderenbeleid. Dat moet gebeuren binnen 'de be staande financiële kaders'. Uitgangspunt is dat ouderen zo lang mogelijk - en in goede ge zondheid - blijven deelnemen aan de samenleving. Preventieve zorg speelt daarin en belangrijke rol. Zelfstandig wonen, het liefst in de eigen woonkern, ligt in het ver lengde daarvan. In dorpen zonder wozoco wordt gestreefd naar de bouw van levensloopbestendige woningen. De eigen verantwoordelijkheid en zelfredzaamheid van de Veerse se nioren staat dus voorop. De na druk ligt op wat iemand fysiek en financieel nog kan. Ouderdom wordt niet langer gekoppeld aan leeftijd, maar aan eigen kracht. door Annemarie Zevenbergen Zelfredzaamheid en 'de ei gen kracht van ouderen' - het klinkt mooi. Tan van de Heijden (85) uit Veere is er niet echt van onder de indruk. „Ik doe zo veel mogelijk zelf, maar de be nen willen niet meer zo goed." Dus laat ze de boodschappen thuis bezorgen en gaat ze een paar keer per week naar het winkeltje in het Veerse wozoco Nieuw-Sanden- burg 'voor de extra dingetjes zoals koekjes, een vlaatje of wat snoep'. „Brood haal ik hier ook. Ik kook nog wel zelf. Ik red me goed, zo lang als het gaat." Ze woont zelf standig in Nieuw-Sandenburg, met haar dochter in de buurt in het stadje Veere. „Ik woon hier fijn, ik zou niet graag in zo'n groot centrum als Ter Reede zitten met al die drukte om je heen." Vrijwilligster Wil Koppejan (69) loopt het winkeltje binnen. Zij valt exact in de groep 'vitale oude ren' waarvan de gemeente graag ziet dat ze zich inzetten voor de meer 'kwetsbare ouderen'. Zo helpt Wil bejaarden met bood schappen doen en bezoekt ze de menterende ouderen. „Ik vind het wel goed dat je anderen helpt als dat kan. Het is fijn dat ik dat nu nog allemaal kan doen. Mijn man BIJ HET HUIS HARDY Het toetsenbord én het beeldscherm scherp zien? Computerbril onze eigen Het Huiscollectie glazen inclusief ontspiegeling e krasvaste laag I m HARDY HET HUIS HARDY Bellamypark 38 4381 CK Vlissingen T 0118 41 20 10 VLISSINGEN - The Pink Floyd Sound staat zaterdag 7 mei vanaf 20.30 uur in het Arsenaal Theater. Het is één van Nederlands toon aangevende Pink Floyd imitatoren. Organisator EPS brengt dit voor jaar meer van deze concerten naar het Arsenaal: Rory Gallagher en li- mi Hendrix tributes op 26 maart; The Bootleg Doors op 4 juni. MIDDELBURG - Nieuw Middelburg krijgt volgende week De Ontknop- ping terug. Het kunstwerk in de vorm van een boom met dikke knoppen werd vorig jaar geplaatst in het kader van het project Kunst in de Wijk. Tot verbijstering van de wijkbewoners die het kunst werk van Atelier Van Lieshout had den gekozen, leverde de kunste naar geen groene boom met ge kleurde knoppen, maar een knal oranje exemplaar. In overleg met de buurt vroeg de Stichting Beel dende Kunst Middelburg (SBKM) aan Van Lieshout de boom over te schilderen in de kleuren van het Kunstenaar Joep van Lieshout, vorig jaar na de onthulling van de Ont- knopping, toen nog oranje-geel. oorspronkelijke ontwerp. Dat is nu gebeurd. Dinsdag presenteert SBKM opnieuw het kunstwerk. en ik wonen zelfstandig in Veere en dat willen we zo lang mogelijk blijven doen." Langzaam schuifelt Willem Melief- ste (91) met zijn rollator het win keltje binnen. Hij is vaste klant. „Op 17 februari woon ik hier ze ven jaar. Ik doe nog een beetje zelf Maar ik ben wel blij met deze winkel. Kan ik toch zelf nog wat halen. Maar nu ga ik op m'n ka mer eten. Daaag." Tan van der Heijden is klaar met haar boodschappen en wandelt op haar gemakje, gesteund door haar wandelstok, naar buiten. Het zon netje in. In haar boodschappentas de oogst van vandaag. OOSTKAPELLE - Het Scheldelood- senkoor treedt vrijdag op tijdens de jaarlijkse muziekavond van de Oranjevereniging Oostkapelle. Ook het jeugdorkest van Brass band Crescendo uit Oostkapelle treedt vrijdag op. De concerten zijn in De Halve Maan aan de Schoolstraat. De zaal gaat open om 19.00 uur. Het programma be gint om 19.30 uur en duurt tot ca. 22.15 uur. De toegangsprijs be draagt 2,50 euro voor leden van de Oranjevereniging en 4,00 euro voor niet-leden. De kaarten zijn aan de zaal te koop of vooraf (tot en met 10 februari) te reserveren via info@ovoostkapelle.nl. Op de Zeedijk van Westkapelle komt een monu ment ter herinnering aan het Molukse woon oord te Westkapelle. Karla Peijsr Commissaris van de Koningin in Zeeland, zal het gedenkteken op maandag 21 maart a.s. onthullen. Dat zal zij doen samen met een aantal vrouwen die- in het woonoord hebben gewoond. De provincie wil graag alle -voormalige bewo ners van het woonoord uitnodigen bij die ont hulling en het vervolgprogramma aanwezig te zijn. Oud-bewoners kunnen zich aanmelden bij Corinne Kamermans van de provincie Zeeland. Dat kan via telefoonnummer-. (0118-) 631835 of via cka@zeeland.nl Het monument is gemaakt door de Middel burgse kunstenares Trinette Ledelay. Er zijn resten van het woonoord in verwerkt. De pro vincie heeft de opdracht verleend, de gemeente Veere is eigenaar van het gedenkteken en ver antwoordelijk voor het onderhoud. De barakken zijn vorig jaar grotendeels gesloopt om plaats te maken voor een b.edrij- venverzamelgebouw. In verenigingsgebouw "Westkapelle Herrijst" zijn festiviteiten en in het Polderhuismuseum een expositie over de geschiedenis van het Molukse woonoord en de Molukse gemeenschap in Zeeland. Op 21 maart a.s. is het zestig jaar geleden dat de eerste gezinnen zich daar vestigden. Provincie Zeeland Directie SBO l^jRonn, *N!EUW* Een collectie van 8 houten vloeren, speciaal door ons voor u geselecteerd ParketGroep TMC Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 03 www.tmcwoonwinkels.nl LOER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19