gezondheid n Stedentrip BERLIJN voor de lezers van deze krant! KRAS.NL woensdag 9 februari 2011 BRBMMMRMR het lijkt MMMNMHHMRMMMHM ze die niet meer uit te trekken. De Visser en Wong leren ook de ouders ken nen en spreken met de artsen en psycholo gen van het VU medisch centrum in Am sterdam, die zich al jaren bezighouden met de behandeling van genderdysfore jongeren. Het team verricht pionierswerk door als eer ste land ter wereld te starten met het behan delen van i2-jarige pubers. Daarmee oogstte de afdeling veel kritiek, omdat veel mensen kinderen van die leeftijd niet in staat achten zulke zwaarwegende beslissingen te nemen. Onderzoek lijkt uit te wijzen dat het zelfs beter is op jonge leeftijd met behandeling te starten. Het voorkomt psychische nood die ontstaat als deze kinderen in de puberteit komen en hun lichaam zich ontwikkelt in een richting die ze absoluut niet willen. Het maakt de latere operatie ook fraaier, door dat bijvoorbeeld borsten niet verwijderd hoeven te worden. Heikel punt blijft het kinderen krijgen. Bij transseksuelen is dat onmogelijk. Maar pu bers die daarover moeten beslissen, denken er op dat moment mogelijk heel anders over dan ze op latere leeftijd doen. Van de kinderen die zich bij het VU me disch centrum melden, keert 20 procent bij het begin van de puberteit terug. De rest groeit er overheen. Het betreft veel jongens, die niet transseksueel maar homoseksueel blijken te zijn. Vanaf hun 12e kunnen de genderkinderen die stabiel zijn, beginnen met puberteitsremmers. Deze periode is zwaar, omdat zij stilstaan in hun lichamelij ke ontwikkeling, terwijl anderen juist in de ze periode hun eigen identiteit ontdekken. Ze kunnen niet meepraten over dingen als de baard in de keel of de menstruatie. Ze kunnen wel verliefd worden, maar zonder de echte vlinders in de buik, bij gebrek aan hormonen die door het lijf gieren. Ook spelen er tal van praktische zaken waar ze vrijwel iedere dag mee geconfronteerd worden: naar welke wc, welke kleedkamer bij de gymles en wat te doen met douchen? Vaak worden deze pubers gepest en veelal zijn de pestkoppen jongens. Mogelijk voelen ze zich verraden. Op hun 16e krijgen de kinderen de hormo nen van het gewenste geslacht. Dat brengt weer allerlei nieuwe problemen met zich mee, want nu worden de veranderingen zichtbaar. Iets eenvoudigs als een legitimatie kan zo een hoop gedoe opleveren. Vanaf het 18e jaar is een operatie mogelijk. Daarna kan het: eindelijk borsten, heupen, eindelijk staand plassen of seks. Voor een grotere penis is nog een operatie nodig, waar een wachtlijst voor is. Voor grotere borsten moet gewoon gespaard worden. Wel blijven transseksuelen hun leven lang patiënt: altijd aan de hormonen en elk jaar ter controle in de scan. Hoe-open de genderkinderen in het boek ook over hun leven zijn, na de operatie wil len de meesten in de anonimiteit verdwij nen, om niet telkens weer geconfronteerd te worden met dat verleden. Wie naar de foto's in het boek kijkt en speurt, ziet niet het kind van vroeger. Het zijn zelfverzekerde kinderen en pubers, die vooral iets wijs uitstralen. „Door alle ellen de die wij hebben meegemaakt, hebben we onszelf in ieder geval goed leren kennen", steekt Kelly de pubers een hart onder de riem. Zichtbaar op de foto's van de genderkinde ren is niet hun verleden, maar wel dat zij an dere kinderen op de een of andere manier ver vooruit zijn. Vicky, van wie alleen ver meld wordt dat ze uit Limburg komt, zegt het zo: „Toen mijn leeftijdsgenoten nog met een bal speelden, nam ik een beslissing voor de rest van mijn leven." De kinderen en ouders die meewerkten aan het boek hopen daarmee een steun te zijn voor anderen die worstelen met dezelfde problemen. Ook is er de vraag om erken ning en begrip. Daarom zijn ze om te zoenen, de twee oude re broers van Suzanne. Ze noemen haar lief kozend 'ons brusje'. Sarah Wong /Ellen de Visser - Gender kinderen, geboren in het verkeerde lichaam. Uitgeverij d'jonge Hond, 32, 50 euro. Transvisie, centrum voor genderdiversiteit en ouderwerkgroep Berdache: www.transvisie.nu. reageren? gezondheid@wegener.nl 3-/4-/5-daagse autovakantie incl. verblijf in 4-sterren hotel met ontbijt Ontdek wereldstad Berlijn nu wel héél voordelig! Speciaal voor u, als lezer van deze krant, heb ben wij een bijzonder en stijlvol hotel op een TOPIocatie, in het centrum van Berlijn geselec teerd. U boekt al een 3-daags verblijf in het 4-ster ren NH Berlin Mitte vanaf slechts €69 per persoon, inclusief ontbijt! Berlijn is een zeer veelzijdige stad met een indrukwekkende geschiedenis en vele bezienswaardigheden. Maak een stadswan deling of huur een fiets en neem een kijkje bij de Rijksdag, de Berliner Dom of Checkpoint Charlie. Ook Cultuurliefhebbers kunnen hun hart ophalen met de vele musea op het Museuminsel. Zin om te shoppen? Ook dan bent u in Berlijn aan het goede adres met o.a. het bekende warenhuis KaDeWe en de winkels op de Kurfürstendamm. Wees er snel bij, want u, als lezer van deze krant, kunt deze reis exclusief boeken! Berlijn en omgeving Berlijn is een veelzijdige stad en biedt voor ieder wat wils. Breng zeker een bezoek aan delen van de voormalige Muur. Het museum Checkpoint Charlie laat u de geschiedenis van de Berlijnse Muur zien en geeft inzicht in manieren waarop mensen wisten te ontsnappen uit Oost-Duitsland. Ook de Brandenburger Tor, de Gedachtniskirche en de Reichstag mogen tijdens deze reis niet ontbreken! Voor een bezoek aan een museum kunt u terecht op het Museuminsel, waar u 5 beroemde musea vindt Of maak een heerlijke wandeling door het park Tiergarten en over de bekende boulevard Llnter den Linden. Winkelliefhebbers kunnen hun hart ophalen op de Kurfürstendamm. Wilt u na een lange dag heerlijk uitrusten op één van de vele terrasjes of genieten van een heerlijk diner? Ga dan naar Kreuzberg of Prenzlauer Berg. Maar ook in de omgeving van Berlijn is genoeg te doen! Wat dacht u bijvoorbeeld van barokstad Potsdam, met het beken de park Sanssouci en het 'Hollandisch Viertel'? Ook Hanzestad Brandenburg met de beroemde Oranienburg mag u niet missen! U leest het, u zult zich hier geen moment vervelen. NH Berlin Mitte**** Dit 4-sterren hotel ligt in het hart van de stad op ca. 15 minu ten met openbaar vervoer naar het Centraal Station. Het hotel beschikt o.a. over een receptie, lift, restaurant, lounge bar en gratis gebruik wellness met sauna, fitness, relaxruimte. stoombad en infraroodcabine. Uw kamer is voorzien van een telefoon, televisie, radio, kluisje, minibar, airconditioning, draadloos internet (tegen betaling), koffie/theezetfaciliteiten en badkamer met bad, toilet en een haardroger. AANKOMSTDATA LR 51.590 Vr., za. van 4 februari t/m 29 oktober 3 dagen vanaf 69 4 dagen vanaf99 5 dagen (juli aug.) vanaf €139 Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. Incl.: verblijf in NH Berlin Mitte met ontbijtbuffet. Exd.: vervoer, niet genoemde maaltijden, reis- en annuleringsverzekering. Toeslagen: res.kosten 17,50 per boeking en bijdrage Calamiteiten fonds 2,50 per boeking van max. 9 personen (beide verplicht). Voor meer informatie en boekingen: Typ in uw internetbrowser www.kras.nl/LR51590 Kies uw vertrekdatum, bekijk de prijsberekening, klik hierop en ga naar BOEK NU. Of bel met: 0900-9697 15 cpm) o.v.v. reisnummer LR 51.590 waarom zou je meer betalen m.v - - - Foto's van links naar rechts: Dionne als 8-jarige in 2006, met haar broers Quinten en Vincent in 2007 en als 10-jarige in 2009. foto's Sarah Wong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11