Turkse voorbeeld prima volgen bu iland i 9 Regime verhoogt de lonen Ex-burgemeester in corruptienet verstrikt Brand bedreigt carnaval in Rio dinsdag 8 februari 2011 Egypte en Turkije hebben beiden ongeveer hetzelfde aantal inwoners De nieuwe Egyptische leider kan mogelijk wat leren van de werkwijze van de Turkse premier Erdogan denk aan het belang van het Suez- kanaal - die voor een 'nieuw' Egyp te net zo goed kunnen opgaan. Voor het Westen zou zo'n positie aanvaardbaar zijn. Bovendien kan het Egyptische leger zijn centrale positie behouden. In Turkije geldt de krijgsmacht als hoeder van de scheiding tussen kerk en staat zo als door Atatürk in 1923 werd ver ordonneerd. Het leger neemt die rol wel erg serieus. Het pleegde driemaal (i960,1971,1980) een staatsgreep. In 1997 dwong men premier Erbakan op te stappen. Atatürk voerde de parlementaire democratie in, geleid door een on afhankelijke president. Hij hamer de op nationale integriteit en soli dariteit. Stelde elke burger gelijk voor de wet. Volgens Atatürk mocht de staat alleen economisch ingrijpen als dat in nationaal be lang was, bijvoorbeeld om banen te scheppen of sociale vangnetten te creëren. Daarnaast pleitte hij voor permanente sociale en politie ke hervormingen. Allemaal zaken die zo voor Egypte bruikbaar zijn. Alleen het afschaffen van de islam als staatsgodsdienst kan voor Cai ro moeilijk liggen. pagina 10en11:pleinen van protest en geweld pagina 12: handel met Egypte loopt schade op Een Egyptische vrouw leest in de Koran tijdens het protest. foto Tara Todras-Whitehill/AP CAÏRO - De regering van Egypte denkt een nieuw wapen te heb ben gevonden tegen de aanhou dende demonstraties: loonsverho gingen. De salarissen van over heidspersoneel gaan vanaf april met 15 procent omhoog. Ook pompt het bewind omgerekend honderden miljoenen euro's in de pensioenen. De besluiten werden gisteren be kendgemaakt na de eerste zitting van het nieuwe kabinet, op de veertiende protestdag in Egypte. Niet alleen op het Tahrirplein in de hoofdstad Cairo, maar ook in Alexandrië waren weer duizenden mensen bijeengekomen. De beto gers herhaalden hun eis dat presi dent Mubarak, die bijna dertig jaar aan de macht is,' onmiddellijk op stapt. Een drijvende kracht achter de pro testen was de Egyptische manager van Google, Wael Ghonim. Hij zou op sites als Facebook hebben opgeroepen tot demonstraties. Eind januari verdween hij, maar gisteren bleek dat Ghonim weer was vrijgelaten. Ook al houden de demonstraties aan, ze verlopen rustiger dan vori ge week. Twee demonstranten trouwden op het Tahrirplein. MOSKOU - Het net rond de Mos- kouse oud-burgemeester Joeri Loezjkov (74) sluit zich, nu zijn be trokkenheid bij corruptie steeds duidelijker wordt. Kort na zijn val in september als burgemeester werden van de ene op de andere dag kiosken in de Russische hoofd stad weggehaald. Dat gebeurde op last van de nieuwe burgemeester Sergej Sobjanin. Ze gaven de straat een te rommelige uitstraling, was het formele excuus. De kiosken kenden onder Loezjkov een enor me opmars. Ook de financiële handel en wan del van Loezjkov werden onder de loep genomen. De Russische Re kenkamer heeft nu een opvallend gat van 5,9 miljard euro in de fi nanciën van de gemeente ontdekt. Volgens de deskundigen een res tant van frauduleuze praktijken. Als burgemeester van Moskou zou hij zijn vrouw Jelena Batoerina hebben bevoordeeld bij het afslui ten van bouwcontracten. Zij staat aan het hoofd van bouwbedrijf In- teko en geldt als de rijkste vrouw van Rusland. De nieuwe burge meester Sobjanin, die van het Kremlin de opdracht kreeg corrup tie aan te pakken, wil 100.000 bouwcontracten uit het tijd- perk-Loezjkov controleren. In september 2010 stelden de Rus sische staatsmedia onder meer de corruptie onder Loezjkov aan de kaak. Diezelfde maand ontsloeg president Dmitri Medvedev hem. RIO DE JANEIRO - Een vlammenzee heeft gisteren een groot deel van Samba City in Rio de Janeiro in de as gelegd. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen, maar de brand is een grote domper op de voorbereiding van de carnavals parade in de Braziliaanse miljoe nenstad. In Samba City worden de kos tuums en praalwagens gemaakt voor het carnaval, dat gepland staat voor volgende maand. „We zijn overmand door verdriet", zei Jorge Castanheria, voorzitter van de vereniging van sambascholen. „Vrijwel alles was klaar voor het carnaval." Castanheria weet niet of alles binnen een maand kan wor den hersteld. De burgemeester van Rio zegt dat het evenement gewoon doorgaat, zij het in afgeslankte vorm. De oor zaak van de brand is niet bekend. Bij 24 maanden contract incl. internet op je mobiel. Actieprijs geldt de eerste 9 maanden. Aansluitkosten eenmalig 29,95. Kijk voor de voorwaarden op telfort.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9