81 buitenland Egypte kan het Duizenden op de vlucht door tempelruzie Cambodja en Thailand 'Geen seks tot er een regering is' Huis met tuin? Wij zijn uw bank. RegioBank" 'Julian Assange krijgt geen eerlijk proces bij uitlevering aan Zweden' Na het overmijdelijke vertrek van Mubarak wordt gevreesd voor een tweede Iran. Het Turkse model is ook een optie. dinsdag 8 februari 2011 BANGKOK - Thailand en Cambodja vechten opnieuw om een histori sche tempel aan de grens. Duizen den mensen zijn daardoor op de vlucht geslagen, meldden de Thai se autoriteiten gisteren. De strijd om het tempelcomplex wordt meestal uitgevochten met woor den, maar de afgelopen dagen ook met wapens. De nieuwe gevechten braken vrij dag uit. De aanleiding is onbe kend. Legercommandanten van beide landen kwamen zaterdag een wapenstilstand overeen1, maar dat bestand werd al snel geschon den. Sinds het begin van de scher mutselingen zouden ongeveer tien mensen zijn omgekomen en tien tallen gewonden zijn gevallen. Vol gens de Cambodjaanse regering is een vleugel van de tempel inge stort door het geweld. Twistappel is de tempel Preah Vihear, een hindoeïstisch complex uit de ne eeuw. Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag wees de tempel in 1962 toe aan Cambodja. Veel nationalistische Thai hebben zich echter nooit neergelegd bij dat besluit. Bijkomend probleem is dat de belangrijkste ingang van de tempel op Thais grondgebied ligt. De spanningen laaiden drie jaar ge leden op, toen VN-organisatie Unesco de tempel op de Wereld erfgoedlij st plaatste. Thaise natio nalisten reageerden woedend op de toekenning. Beide landen stuur den militairen naar de tempel. Zij hebben de Verenigde Naties (VN) om hulp gevraagd bij het nieuwe conflict. De Cambodjaanse pre- Grensconflict over tempelcomplex Preah Vihear Betwist> CAMBODJA mier Hun Sen pleit voor VN-troe- pen en een bufferzone aan de grens. De blauwhelmen moeten volgens hem verder bloedvergie ten voorkomen. Hij wil een spoed zitting van de VN-Veiligheidsraad 'om de Thaise agressie te stoppen'. De VN houden zich vooralsnog op de vlakte over het conflict. Se cretaris-generaal Ban Ki-moon heeft opgeroepen tot terughou dendheid en gezegd te hopen op een snelle oplossing. gebied Grens volgens Thailand Preah Vihear Preah Vihear CAMBODJA bron AFP (kaart gebaseerd op gegevens Cambodjaanse autoriteiten) BRUSSEL - De Belgische senator Marleen Temmerman heeft de Bel gen opgeroepen geen seks te be drijven, zolang er in België geen nieuwe regering is gevormd. Ook de partners van de onderhande laars in de zich voortslepende kabi netsformatie moeten volgens haar meedoen. De onderhandelingen zijn al 7,5 maand bezig. De sociaaldemocratische senator volgt hiermee het voorbeeld van Kenia. Daar sleepten de onderhan delingen over een nieuwe regering smSSe OwfcraêïIvonSNS REAAL Wij zijn de bank bij u in de buurt. Vind uw lokale Adviseur op regiobank.nl EGYPTE door Carel Goseling msmmmm. zich in 2009 ook eindeloos voort. De vrouwenbewegingen in het land riepen toen alle vrouwen van de onderhandelaars op te stoppen met seks tot er een akkoord lag. „Een week later lag het document op tafel", aldus Temmerman. Aan de verkiezingen van september doet presi dent Mubarak niet mee. De wet zal wel aangepast moeten worden, willen andere kandidaten een échte kans maken. Dat moet gebeuren door het parlement, dat sinds de fraudu leuze verkiezingen van november 2010 vol zit met NDP-aanhangers. Of de NDP die macht vrijwillig op geeft, moet worden afgewacht. Een andere optie is het ongeldig verklaren van de stembusgang. Maar nieuwe verkiezingen in een land met 80 miljoen inwoners zijn niet zo maar te organiseren. Welke route Egypte ook kiest, Tur kije kan prima als voorbeeld die nen. Ook een land met zo'n 80 miljoen inwoners, in dezelfde re gio, met dezelfde godsdienst, de is lam. Maar geen dictatuur. Turkije is een parlementaire republiek. Het staatshoofd wordt gekozen door de parlementsleden, nationa listen, democraten, liberalen, socia listen en communisten broederlijk bijeen. Alleen de PKK, de Koerdi sche arbeiderspartij, is wegens ter rorisme verboden. Sinds 2002 kent Turkije een door de AKP gevormde regering onder leiding van premier Erdogan. Tur kije is Navo-lid en huisvest Ameri kaanse legerbases. Het wil EU-lid worden, zonder de eigen moslim identiteit op te geven. Turkije zoekt goede banden met het Wes ten en met de moslimwereld. Erdo gan wil dat zijn land een brug vormt tussen beide werelden. In dat kader heeft hij vriendschappe lijke banden aangeknoopt met het in het Westen verfoeide Iran. Een vriendschap met Israël werd omgezet in een kritische beoorde ling van het beleid, zeker waar het de Palestijnen betreft. Tragisch dieptepunt: een Israëlische aanval op Turkse schepen die in mei 2010 met hulpgoederen naar de Ga- zastrook voeren. Daarbij vielen ne gen doden, waaronder acht Tur ken, en tientallen gewonden. Is raël bood Ankara nooit excuses aan. Toch verbrak Turkije de diplo matieke betrekkingen niet. Achter de schermen spant Erdogan zich zelfs in voor vrede tussen Israël en Syrië. Turkije ligt zeer strategisch, contro leert de toegang tot de Zwarte Zee en daarmee marinehavens in Oek raïne en Zuid-Rusland. De relatie met Rusland is dan ook goed. Olie- en gasleidingen brengen de ze energie vanuit de Kaukasus, Rusland en het Midden-Oosten via Turks grondgebied naar Euro pa. Het zijn allemaal deugden - LONDEN - Oprichter Julian Assange van de klokkenluiderssite Wiki- Leaks zal mogelijk geen eerlijk pro ces krijgen als hij wordt uitgele verd aan Zweden, waar hij ver dacht wordt van aanranding en verkrachting. Dat betoogden zijn advocaten gisteren voor een recht bank in Londen. De rechter buigt zich deze week over een Zweeds verzoek tot uitle vering van Assange, die in decem ber in Groot-Brittannië werd gear resteerd en sinds zijn vrijlating op borgtocht onder elektronisch toe zicht staat. T\vee Zweedse vrou wen beschuldigen hem van sek sueel misbruik. De advocaten van Assange wezen erop dat het in Zweden gebruike lijk is zedenzaken achter gesloten deuren te behandelen. Zonder pers in de zaal zou het risico be staan dat de WikiLeaksvoorman, die zelf politieke motieven ver moedt achter de rechtsgang tegen hem, geen eerlijk proces krijgt. De raadslieden voerden verder aan dat het Europese arrestatiebevel dat tegen hun cliënt is uitgevaar digd, niet geldig is. Zo'n bevel zou uitsluitend van toepassing zijn bij een al bestaande aanklacht. Zwe den heeft echter nog geen officiële aanklacht tegen Assange geformu leerd. Volgens de advocaten heeft Zweden alleen aangegeven Assan ge te willen verhoren. Daarvoor is uitlevering niet noodzakelijk, stel den zij. Er zouden genoeg moge lijkheden zijn om Assange te ho ren zonder dat hij daarvoor naar Zweden hoeft te komen. Ook vreest Assange dat Zweden hem zal uitleveren aan de Verenig de Staten, waar hij door de onthul ling van geheime documenten via WikiLeaks machtige vijanden heeft gemaakt. Hem zou in de VS marteling en mogelijk de dood straf boven het hoofd hangen. Juridische deskundigen noemen de beweringen over mogelijke ge vangenschap in Guantanamo ver zinsels en Zweden ontkent in alle toonaarden dat het land onder - druk van de VS staat. De chef van 7 het openbaar ministerie in Stock- holm, Nils Rekke, zei dat Assange 11 wordt beschermd tegen uitzetting ,'s naar de VS door Europese regels. „Als Assange wordt overgedragen aan Zweden overeenkomstig het Europese arrestatiebevel, dan kan Zweden daarna niet doen waar het zin in heeft", aldus Rekke. „Als er een uitleveringsverzoek wordt gedaan door de VS, dan moet Zwe den daarvoor toestemming krijgen van Groot-Brittannië."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8