binnenland 17 Dynamisch duo op veiligheid en justitie Voordelig naar MADEIRA met KRAS.NL! CRIMINALITEITSBESTRIJDING Complimenten voor de energie, maar praatjes vullen geen gaatjes Kinderporno in tbs-kliniek Papieren daadkracht KRAS.NL dinsdag 8 februari 2011 Achter de dikke muren van het ministerie van Veilig heid Justitie zwoegen de crimefighters Ivo Opstelten en Fred Teeven op een veili ger Nederland. door Arjen de Boer Over Gotham City ligt een klamme deken. Hoewel de geregis treerde criminaliteit al jaren op zijn retour is, voelen de inwoners zich onveilig. Vanaf de daken houden de gemas kerde superhelden Batman en Ro bin alles in de gaten. Zonder dit dynamische duo zou Gotham City afglijden naar chaos. Vul nu eens nieuwe namen in: Gotham City is Nederland, Bat man minister Ivo Opstelten en Ro bin - de wonderjongen - staatsse cretaris Fred Teeven. „Net als de su perhelden zijn Opstelten en Tee ven ook partners tegen crime", zegt Kamerlid Tofik Dibi (Groen- Links). De bewindslieden die nu bijna vier maanden op het pluche zit ten, stellen zich net zo daadkrach tig op: hard voor de boef zacht voor het slachtoffer. Om de haver klap lanceren ze nieuwe plannen en maatregelen. 'Minister Opstelten voert strijd te gen overvalcriminaliteit op'. Teeven: „Geen aanhouding slacht offer bij noodweer'. En 'Opstelten opent aanval op ge organiseerde misdaad Brabant'. Het zijn enkele voorbeelden van ronkende persberichten. „Mijn complimenten voor de ener gie die ze steken in het aanpakken van de onveiligheid", zegt Kamer lid Tofik Dibi. Maar: „Voorlopig zijn het praatjes, die geen gaatjes vullen." Die praatjes dienen een doel, zegt Claes de Vreese, hoogleraar com municatiewetenschappen aan de UTRECHT - In een kluisje in de tbs-kliniek Tweelanden in Utrecht zijn dvd's en afbeeldingen met kin derporno gevonden. Dat gebeurde tweeënhalve week geleden. Pc's met kleurenprinters in de kamers van gedetineerden zijn in beslag genomen. Tegen de gebruiker van het kluisje is aangifte gedaan. De vondst van de kinderporno is gisteravond bevestigd door het mi nisterie van lustitie en Veiligheid. In de kliniek geldt sindsdien een verscherpt toezicht. Pornografie in tbs-klinieken is al ja ren taboe. In 2005 zegde de toen malige justitieminister Piet Hein Donner dat strikte verbod al toe aan de T\veede Kamer. Vorig jaar werd dat door minister Ernst Hirsch Ballin nogmaals on derstreept in de zaak rond de drie voudige moordenaar Koos H., die als zedendelinquent vrijuit kon be schikken over pornografisch mate riaal. Universiteit van Amsterdam. Vei ligheid is hét speerpunt van dit ka binet. „Door de eerste maanden symbolische acties uit te voeren, lijkt het of er heel wat gebeurt", al dus De Vreese. De grote vraag is of er werkelijk wat verandert, sneert SP-Kamerlid Ronald van Raak. „Want je kunt ook het tegenovergestelde berei ken. Dat mensen zeggen: ze praten wel, maar doen niks." Dat is bij Batman en Robin wel an ders. Maar ja, die hebben spieren als staalkabels, wapperende capes en geheime wapens. Opstelten en Teeven opereren in grijs, of blauw, colbert en pantalon en leunen op een omvangrijk ambtenarenappa raat. Niettemin ziet Dibi een uitgekien de strategie. Daar staat Opstelten, rijzige gestalte, de diepe basstem' en de haast vaderlijke uitstraling én strengheid. Ernaast Fred Tee ven, ook een flinke kerel om te zien, kale kop en wie goed luistert, weet: met deze man moet je niet spotten. „Het zijn letterlijk en figuurlijk zwaargewichten", zegt Dibi. „Die diepe stem van Opstelten versterkt het beeld van daadkracht. Daar is goed over nagedacht, marketing van de hoogste orde." Ze zitten niet voor niets op hun post, denkt hoogleraar Claes de Vreese. „Beiden hebben een goede reputa tie op het gebied van veiligheid. Mijn onderbuikgevoel zegt dat het geen slechte keuze is geweest. Maar goed, die conclusie kunnen we pas trekken bij de volgende ver kiezingen." De eerste test is al op 2 maart, de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Deze worden als graadme ter gezien voor de populariteit van Rutte en zijn ploeg, en bepalen in welke mate zij wat te zeggen krij gen in de Eerste Kamer. Eén plus één is twee, al die plan nen en daadkracht zijn een char- meoffensief om kiezers te paaien, zegt Van Raak. Maar dat stoort hem niet zo. Wat hem wel stoort is dat, zegt hij, voorlichters de macht hebben overgenomen op het ministerie. „De propagandisten zijn los. Ze moeten niet bezig zijn met nieuw tjes, maar met problemen oplos sen." Die voorlichters zijn zo gek nog niet, reageert communicatieadvi seur Robert Wester van manage mentadviesbureau Berenschot. Hij kent het klappen van de zweep. In het verleden was hij directeur communicatie op het ministerie dat toen nog Verkeer en Water Illustratie Frank Muntjewerf staat heette. De vergelijking met Batman en Robin gaat hem te ver, maar hij ziet wel een daadkrachtig publiciteitsoffensief Dat kan wer ken, maar tastbare resultaten zijn broodnodig. „Dan moet beleid goed op de uit voering aansluiten, in dit geval met de politie", zegt Wester, die meer blauw op straat als voor beeld noemt. „Het is mooi gelanceerd", zegt hij over de persberichten. „Ze blazen hoog van de toren en dat gebeurt, 2010 Minister Opstelten wil bonnenquo ta snel afschaffen. Verlofbeleid tbs aangescherpt. Opstelten wil landelijke database ordeverstoorders. Minder bureauwerk voor politie. Streep door taakstraf bij ernstige zeden- en geweldsmisdrijven. Drie keer hogere straf bij geweld tegen medewerkers publieke taak. Opstelten neemt maatregelen te gen gedwongen huwelijken. Opstelten voert strijd tegen over valcriminaliteit op. Opstelten opent aanval op georga niseerde misdaad Brabant. Teeven: geen aanhouding slachtof fer bij noodweer. Nationale politie: minder bureau cratie, meer kwaliteit. Oproep tot 'bank run' strafbaar. Uitbreiding rechten slachtoffers in strafproces vanaf 1 januari. 2011 Opstelten: afschaffen verjaringster mijn ernstige misdrijven. Crimineel vermogen vaker opge spoord en afgepakt. Overheid moet sneller ingrijpen bij kindermishandeling.. Rechters mogen niet meer beslis sen tot beëindiging van een tbs-be handeling met verpleging terwijl deskundigen dit afraden Altijd boete onverzekerd voertuig. Teeven: levenslang toezicht op ze dendelinquenten. denk ik, doelbewust. Dat had de vorige minister van Justitie, Ernst Hirsch Ballin, niet nodig. Hij had niet de behoefte permanent in de media te zijn." Maar dit is het kabinet van Taw and order' en aan Opstelten en Teeven om dit te bewijzen. Dan is het logisch dat er een legertje voor lichters ploetert om de mannen én hun boodschap te verkopen. Robert Wester: „Want in dit land krijg je niks meer voor elkaar als je verhaal niet overtuigend is." Fly-drive Madeira -Aparthotei Paul do Mar 8/11/12/15 dagen o.b.v. logies Vertrek: van 21/2 |/m 31/10 •inclusief vlucht, verblijf in het 4-sterren aparthotei Paul do Mar en autohuur •Tips: bezoek de bloemenmarkt van Funchal, Porto Moniz of maak een boottochtje rondom de llhas Desertas Zie www.kras.nl/38127 Fly-drive Madeira - Hotel Quinta Jardim Serra 8/11/12/15 dagen inclusief ontbijt Vertrek: van 7/2 t/m 31/10 inclusief vlucht, verblijf in het 5-sterren hotel Quinta Jardim Serra, ontbijt en autohuur •Tips: bezoek Funchal, de zeewaterbaden van Porto Moniz en maak een natuurwande ling over de Paul da Serra hoogvlakten Zie www.kras.nl/38108 Fly drive Kleurrijk Madeira 8 dagen inclusief ontbijt Vertrek: van 10/3 t/m 31/10 inclusief vlucht, verblijf in 3- en 4-sterren hotels, ontbijt en autohuur •Tips: bezoek Santana, Porto Cruz, de schilderachtige vissersdorpjes Camara de Lobos en Ribeira Brava Zie www.kras.nl/74719 Excursiereis Verrassend Madeira 8 dagen inclusief ontbijt Vertrek: van 7/2 t/m 24/10 inclusief vlucht, transfers, verblijf in een 3- of 5-sterren hotel, ontbijt en excursies met reisleiding met o.a. Funchal, Santana, Camara de Lobos, Sao Vicente en Porto Moniz Zie www.kras.nl/28012 of /28013 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm 3 of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \j Arke of reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7