zeeland 123 'Overval heeft grote impact' eisen Altijd een aantrekkelijke spaarrente. Wij zijn uw bank. io Bank'* brieven Tips ter voorkoming Man beboet voor aanrijden fietser dinsdag 8 februari 2011 'Winkeliers kunnen veel doen om het overvallers zo moeilijk mogelijk te maken' Letty Demmers, korpschef politie Zeeland Enige tientallen Zeeuwen worden jaarlijks slachtoffer van een overval. De politie wijst op de eigen verantwoordelij kheid door Emile Calon De Zeeuwse politie gaat mensen die ver oordeeld zijn voor een overval na hun vrijlating nauwgezet volgen. „We gaan ze adopteren", al dus korpschef Letty Demmers. Op die manier hoopt ze dat ex-overval- lers niet terugvallen in hun oude gewoonte. Dat adopteren houdt volgens haar ook in dat er samen met andere instanties gekeken wordt af de overvallers begeleiding nodig hebben bij het op orde brengen van hun leven. Overvallen op woningen vormt een toenemend probleem. Omdat tal van sectoren zich beter beveili gen proberen overvallers nu bij particulieren hun buit te bemachti gen. Daarbij schuwen ze geweld niet. Demmers: „Zulke overvallen hebben een geweldige impact op mensen die het overkomt. Hele maal als er ook kinderen bij be trokken zijn." Letty Demmers Volgens de mannen waren ze uit Slowakije gekomen om in Gent werk te zoeken. Dat leverde niets op en besloten ze - met een land genoot - in Terneuzen hun geluk te zoeken. Zover kwamen ze niet, want in Westdorpe hadden ze de pech dat de eerste de beste wo ninginbraak - een woning van een politieman - door de buurman werd opgemerkt en de politie in schakelde. De rechtbank wijst over twee weken vonnis. Om die golf aan overvallen te ke ren heeft de Zeeuwse politie een speciaal overvallenteam gefor meerd. Op Walcheren was het team afgelopen jaar zeer succesvol. Het wist meer dan de helft van de overvallen op te lossen. Het team is nu uitgebreid en voor geheel Zeeland actief Demmers vertelt dat de politie veel energie wil steken in het te rugdringen van het aantal overval len. Tegelijkertijd stelt ze dat inwo ners en ondernemers zich ook moeten inspannen. „Ze moeten hun eigen verantwoordelijkheid nemen. Dus laat bijvoorbeeld geen mensen binnen die 's avonds on verwacht aanbellen en om een glaasje water vragen." Over onder nemers zegt ze dat die groep het overvallers ook zo moeilijk moge lijk moet maken. Overschakelen op een systeem waarbij geen cash geld meer wordt gebruikt, gaat haar nog iets te ver hoewel er bui ten Zeeland wel al winkels zijn waar alleen nog maar gepind kan worden. Maar zorgen dat er wei nig te halen valt, vindt ze niet meer dan logisch. En het ophan gen van bijvoorbeeld een DNA-douche, zodat daders makke lijker zijn op te sporen, vindt ze ook de verantwoordelijkheid van de ondernemer. „Winkeliers kun nen veel om het overvallers zo moeilijk mogelijk te maken." Open de deur niet zonder na te denken. En spreek met uzelf een tijdstip af dat u de deur helemaal nooit open doet. Heb geen grote bedragen in huis. Wees voorzichtig met contacten via internet. Vraag om een legitimatiebewijs als iemand zegt namens een be drijf of instelling te komen. Schep niet op over uw bezittingen. Laat een collectant niet onbewaakt achter als u uw portemonnee gaat halen; Pas op met informatie over wan neer u wel of niet thuis bent. MIDDELBURG - Een 74-jarige Aar denburger is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot een boete van 500 euro en een voorwaardelijke rijontzeg ging van drie maanden. Er was naast de opgelegde rijontzegging een boete van 1500 euro geëist. De man reed in mei 2009 over de Mauritsweg in IJzendijke en zag een fietser over het hoofd. De fiet ser werd geschept en liep een ge broken schouder en knieletsel op. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Landbouwgrond De provincie heeft 1350 hectare landbouwgrond aangekocht om on der meer de Ecologische Hoofd structuur te realiseren en dus na tuur te maken van de aangekochte landbouwgrond. De provincie krijgt nu geen geld van het Rijk meer om van die landbouwgrond nieuwe natuur te maken. De CDA-fractie in Provinciale Staten stelt voor om van de nog niet als natuurgebied ingerichte landbouw grond - dat is die grond toch al - of recreatiegebied te maken. Nog krommer wordt het als men in de OudBreskensPolder vruchtbare landbouwgrond wil gaan onteige nen, waarbij dan ook nog eens sprake zou kunnen zijn van staats steun. Ik vat het niet. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Dow Chemical Natuurlijk uiten Hoekenezen hun bezorgdheid over de veiligheid van chemiegigant Dow Chemical, gele gen op een steenworp afstand van hun dorpje. Is die nog wel in orde? Zeker nu het een 'hot item' is na het ongeluk bij Chemie-Pack bij Moerdijk. En Dow zelf begrijpt die bezorgdheid, doen er in hun exter ne en interne communicatie alles aan om via onder meer klankbord groepen de mensen - uit de omge ving - optimaal voor te lichten. Ze vinden het dan ook helemaal niet erg, dat die mensen uit de omge ving, maar ook hun eigen mede werkers, het veiligheidsaspect met een kritisch oog in de gaten houdt. Johan Robesin van de PvZ begrijpt dat geloof ik niet zo goed. Want wat lees ik zaterdag op pagina 3? 'als je in Hoek bij de bakker kritiek heb op Dow, krijg je geen brood'. Welnu, ik heb de proef op de som genomen. En wat denkt u? Inder daad, het was al laat op de middag, geen brood. Het was uitverkocht! Gerard de Winter Korenbloemstraat 27, Hoek Kitebuggy's In uw stelling dat kitebuggy's van de stranden moeten worden ge weerd, blijkt 75 procent het mee eens te zijn. Dat is goed voor te stel len, want die dingen gaan razend snel. Toch wil ik een pleidooi voor deze spectaculaire sport houden, want er zijn best wel eenzame stranden, zoals bijvoorbeeld Haam- stede-Renesse, waar misschien in de toekomst wel aan deze sport ge daan mag worden. Deze sporters lijken me best bereid om wat ongemak als afstand of moeilijke bereikbaarheid op de koop toe te nemen om naar een af gelegen strand, waar geen wande laars komen, te gaan, om hun sport te beoefenen. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Krimp Jongeren gaan studeren, ouderen gaan naar tehuizen en mensen zoe ken naar werk. Ruwweg kun je zeg gen dat jongeren vertrekken en de achterblijvers vergrijzen. Menige kleine kern sterft daarmee letter lijk uit. Krimp is dus een proces dat voorkomt uit vrije keuzes van vrije mensen. Overheden staan machteloos tegenover krimp, want een actieve bevolkingspolitiek wijst men in een democratie af Wel kan de overheid zorgdragen voor drempelverlagende maatrege len om het wonen in deeltijd te vergemakkelijken, waardoor leeg staande woningen worden benut. Belastinggeld steken in krimpbe- perkende maatregelen lijkt dweilen met een open kraan en heeft een hoge mate van symptoombestrij ding in zich. Als de plaatselijke bevolking iets anders wil, dan komt er wel een handig persoon of organisatie die in het gat springt. Krimp is geen drama, maar biedt ook kansen voor creatieve en innovatieve gees ten, die over durf en optimisme be schikken. Tom Aalfs Anna Blamanlaan 148 Vlissingen Egypte De Verenigde Staten zijn bevreesd voor de golf van volksopstanden in de Arabische wereld. Dictatoriale regimes die zijzelf tientallen jaren ondersteunden zijn aan het wanke len. Na Tunesië en Egypte broeit het in Jordanië, Jemen en Algerije. Washington (met Europa) pro beert terug controle te krijgen over de situatie. Egypte is een cruciale partner voor het Westen en één van de belangrijkste bondgenoten en ontvangers van Amerikaanse hulp. Jaarlijks ontvangt het Egypti sche leger 1,3 miljard dollar aan mi litaire hulp. De volksopstand in het Midden-Oosten is echter nog lang niet gedaan. Israël is vanzelft sprekend allerminst tevreden met de (r) evoluties. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart 3,0% 2,0% - ■HSHl of* <8 Renteontwikkeling bij saldo vanaf 25.000 Bron: MoneyView (2010) RegioBank Spaar-op-Maat Vrij Rabobank InternetLoyaalSparen Gemiddelde rente op spaarrekeningen in Nederland Ondertitel wn 5NS REAAL Wij zijn de bank bij u in de buurt. Vind uw lokale Adviseur op regiobank.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59