41 binnenland Relatie met Iran op een dieptepunt EVORA Situatie gevangenen onbekend Dringend 0 Rosenthal P^^(henk)^J paul kusters rekent op «OT Z B H RA Ml 'He( is een groot probleem dat Het regime in Iran schoffeert de familie van de opgehangen Zahra Bahra- de Iraanse overheid deze mi en de Nederlandse ambassadeur. De zaak rond de Nederlands- mensen ziet als Iraniërs' Iraanse vrouw leidt tot flinke verslechtering van de relatie met Teheran. Buitenlandse Zaken in Den Haag FloraHolland Valentijnsdrukte Mooidt 1mktmtdi dinsdag 8 februari 2011 AALSMEER - De bloemenveilingen van FloraHolland rekenen deze week op topdrukte. Maandag t4 fe bruari is het Valentijnsdag en ve len willen dan hun liefde betuigen met een bloemetje. De veilingen rekenen erop 100 mil joen rozen, 100 miljoen tulpen en nog eens 100 miljoen andere bloe men om te zetten. Ook schatten ze 20.000 kamerplanten te kun nen verkopen, zowel in Nederland als daarbuiten. In Nederland en Duitsland zijn de ontvangers van de bloemen vooral blij met een ge mengd boeket, voor de meeste Fransen en Engelsen is er maar een valentijnsbloem: de roos. AMMAN - De diplomatieke betrek kingen tussen Iran en Nederland zijn tot het minpunt gedaald. Ne derland roept zijn ambassadeur te rug uit Iran voor overleg. Hij is gisteren geschoffeerd door het Iraanse ministerie van Buiten landse Zaken dat hem op de stoep liet staan terwijl hij er een af spraak had om over de zaak van de opgehangen Zahra Bahrami te praten. De Iraanse ambassadeur in Neder land is gisteren tot twee keer toe ontboden op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag om informatie te geven. Met deze maatregelen protesteert minister Uri Rosenthal (Buitenlandse Za ken) tegen de gang van zaken rond de begrafenis van Zahra Bah rami. De Nederlands-Iraanse vrouw, die anderhalve week gele den in Teheran is terechtgesteld, blijkt in een graf te liggen op 400 kilometer afstand van Teheran. Haar advocaat ontdekte dat haar lichaam al was begraven. Rosen thal spreekt van een 'respectloze houding' van de Iraanse autoritei ten jegens de nabestaanden. „Het feit dat haar dochter niet in staat is gesteld bij haar begrafenis aanwezig te zijn, tekent de aard en het karakter van het regime in Te heran", aldus Rosenthal gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman waar hij koning Abdullah bezocht. De Nederlandse ambassadeur had gisteren een afspraak op het Iraan se ministerie, maar kwam daar voor een dichte deur te staan. Hem werd meegedeeld dat hij wel gebeld zou worden voor een nieu we afspraak. De ambassadeur wil de protest aantekenen en ophelde- door Jan ter Harmsel DEN HAAG - Vier Nederlandse ge vangenen zijn hun leven niet ze ker in Iran. Een van hen is voorlo pig vrijgelaten, maar werd al wel veroordeeld voor spionage. De Ne derlandse overheid weet bijna niets over hun gezondheid of in welke gevangenis zij zitten. „Het is een groot probleem dat de Iraanse overheid deze mensen ziet als Iraniërs en niet als Nederlan ders", zegt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Wij krijgen niet de kans om met hen te praten, waardoor we geen betrouwbare informatie hebben." Een van de Iraanse Nederlanders is activist Abdullah al-Mansouri, die voor Amnesty International werkte. Hij is veroordeeld tot 30 jaar cel omdat hij betrokken zou zijn geweest bij protesten tegen de regering. Het ministerie beschikt ook over de namen van de andere gevangenen, maar wil deze uit vei ligheidsoverwegingen niet vrijge ven. Naast de spionageverdachte en al-Mansouri worden nog twee mensen vastgehouden. „Een van hen is in 2000 gearresteerd en een jaar later ter dood veroordeeld voor betrokkenheid bij terroris tische acties. Onder druk van Bui tenlandse Zaken is dit omgezet in een levenslange gevangenisstraf', zegt een woordvoerder van het mi nisterie. De vierde man zou in maart 2010 opgepakt zijn. „Die melding heb ben wij gekregen van kennissen van hem, maar de Iraanse autori- teiten willen nog steeds geen be vestiging geven", aldus de woord voerder. Ook mensenrechtenorga nisatie Amnesty International mag geen Iraanse gevangenissen bezoeken. Bijna alle hulporganisa ties is de toegang tot Iran ontzegd. zie onze website:binnenland Interviewtjes met minister Ros- U-i' enthai over de zaak-Bahrami AMMAN - Minister Uri Rosenthal van Buitenlandse Zaken heeft gis teren vanuit Jordanië een drin gend beroep gedaan op zijn Af ghaanse ambtgenoot om alle aan dacht te geven die nodig is aan de zaak van Said Musa. Hij is een tot het christendom bekeerde Af ghaan die om die reden mogelijk de doodstraf krijgt. Rosenthal heeft zich ook gewend tot de voorganger van de huidige minister, die nu adviseur is van president Hamid Karzai. In het be lang van de zaak ging Rosenthal er verder niet op in. „Dat zou de situatie alleen maar ring vragen over alles wat te ma ken heeft met Bahrami's begrafe nis. Hij praat vandaag in Teheran met haar nabestaanden. Morgen is er een bijeenkomst van EU-ambas- sadeurs in Teheran. Onderwerp van gesprek is onder meer de te rechtstelling van Bahrami. Rosent hal praat donderdag met zijn Ne derlandse ambassadeur. Deze gaat pas terug naar Teheran als Rosen- tahl dat 'relevant' vindt. De Iraanse ambassadeur was in de ochtend ontboden, maar gaf toen geen informatie. Of hij dat de tweede keer wel deed, was giste ren niet te achterhalen. Rosenthal heeft hem als sanctie eerder al op gelegd dat hij voor alle contacten met Nederlandse autoriteiten eerst toestemming moet vragen. Minister Rosenthal werd gisteren verwelkomd door de Jordaanse Koning Abdullah. OPROEP BELSIË: ©EEM SEKS TOT TOOS.€N Voor informatie/boekingen of gratis brochure: WWW.PRIMAVERAREIZEN.NL of 010-2452555 Prirmavera Tap; Een heerlijke stedentrip! m Fernando 14 mei - al v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4