i8l zeeland Betho draait over maand op volle kracht Krabbendijke kuste de 'Openbaar deel loswal in beheer bij bedrijven' Overleg over verdeling kosten duikhotspot NA DE BRAND Iedereen in maart aan de slag Bezwaren tegen nertsenfokkerij IJS- EN SKEELERVERENiCINC KRABBENDIJKE De Ijs- en Skeelervereniging Krabbendijke bestaat dit jaar vijftien jaar. De vereniging telt inmiddels 1610 leden en heeft een groep van 65 vrijwilligers. Vijftien jaar ijspret dinsdag 8 februari 2011 3P$S5SSS6S®8K8êS3ES door Frank Balkenende goes - Het sociaal werkbedrijf De Betho in Goes verwacht dat in de eerste week van maart alle drie honderd mensen van het afgebran de productiebedrijf weer aan de slag zijn. Het hoofdgebouw op bedrijventer rein Klein Frankrijk brandde in de nacht woensdag 12 op donderdag 13 januari af. In dat pand werkten driehonderd medewerkers van het zogeheten industrieel bedrijf van de Betho. Zij waren plotseling ge dwongen thuis te blijven. Het ho veniers- en schoonmaakbedrijf van de Betho kon vrijwel direct na de brand weer functioneren. Kort na de destrastreuze brand zet te management en staf alles op al les om mensen weer zo snel aan het werk te helpen, temeer omdat een aantal het dagelijks werkritme nodig als structuur in het leven. Volgens Betho-directeur Ad Leen- houts zijn inmiddels 150 mensen van het industrieel bedrijf her en der aan het werk. Een aantal is on dergebracht in één van de twee on geschonden panden die de Betho nog bezit op Klein Frankrijk. Ze verrichten werk voor opdrachtge ver Nijpels Meubelen in Bergen op Zoom. Bij Hapro in Kapelle is een aantal Betho-werknemers onderge bracht voor de montage van zon nehemels. Momenteel is ook een kleine afdeling aan de slag in een pand aan de Stanleyweg op bedrij- venetrrein Poel II. Leenhouts verwacht de productie voor lijmproducent Bison snel te hervatten in een pand aan de Scot- tweg op Poel II. Dat wordt aange past om te voldoen aan productie- en arbo-eisen. Leenhouts denkt dat in de eerste week van maart al le driehonderd werknemers dan weer een werkplek hebben. De Betho had belang bij een snelle hervatting van de productie op tij delijke locaties. Niet alleen voor de werknemers, maar ook voor de op drachtgevers, waarvan de Betho af hankelijk is. Bij de brand gingen alle machines verloren. Het grootste probleem waarmee het sociale werkbedrijf de Betho kampt, is snelle levering van nieuwe machines. „Daarom kan het zijn dat we tot medio mei moeten improviseren, omdat be paalde machines er nog niet zijn." www.debetho.nl door Luc Oggel schore - Het openbare deel van loswal Kaai A58 bij Schore komt waarschijnlijk in beheer bij de be drijven die aan de loswal zijn ge vestigd. Zij moeten wel ruimte blij ven bieden aan schepen die er wil len lossen. Dat zal de vermoedelijke uitkomst zijn van overleg tussen het water schap, de gemeenten Kapelle en Reimerswaal en de provincie, zegt de Kapelse wethouder Evert Da- men. Door een overeenkomst tus sen de bedrijven en het water schap kan de loswal toch in ge bruik blijven. Het waterschap, beheerder van het openbare deel van Kaai 85, heeft de loswal op 1 november vorig jaar vanwege milieu-eisen afgesloten. Er mogen sindsdien geen los-, laad- en overslagactiviteiten meer plaatsvinden. Aan- en afmeren van vaartuigen is wel toegestaan. Het schap zou in het openbare deel van de loskade moeten inves teren om aan de eisen voor een mi lieuvergunning te voldoen. Daar heeft de overheidsinstelling weinig zin in, aangezien de kade geen kerntaak is. Gezien het econo misch belang werd vanuit de loka le politiek ondernemers en de schippersvereniging afkeurend ge reageerd op de sluiting. Daarop zijn de gemeenten Kapelle en Rei merswaal (de kade ligt op beider grondgebied) en de provincie om de tafel gegaan om een oplossing te bedenken. Een optie was om de kade te verpachten aan de gemeen ten, maar daar zitten volgens Da- men te veel haken en ogen aan. De CDA-Statenfractie heeft giste ren opnieuw aan de bel getrokken over de kwestie, omdat de partij 'signalep' krijgt dat het openbare deel van de loswal toch gesloten blijft. Volgens Statenlid Ad Lijm- bach komen die van 'direct betrok kenen'. „Niet van mij", aldus Da- men. koewacht - De gemeente Terneu- zen steunt inwoners van Koe wacht in hun bezwaarschriften te gen een grote nertsenfokkerij net over de grens, als die gebouwd zou worden in strijd met de regels. Mocht dat het geval zijn, dan wordt de gemeente Stekene aan de jas getrokken. Burgemeester en wethouders antwoorden dat op vragen van D66 en het CDA. In Belgisch Koewacht wil de nertsen- fokkerij uitbreiden van 6000 naar 60.000 dieren. door Frank van Cooten De fotoboeken liggen op tafel bij Jan Witsel, voorzitter van ijs- en skeelervereniging Krab bendijke. Ze vertellen de geschiede nis van vijftien jaar ijs- en zomer pret in het dorp. Jan kijkt even naar buiten. De tem peratuurmeter geeft een graadje of tien aan. Of er deze maand nog wordt geschaatst? „Op korte ter mijn wordt in ieder geval nog geen vorst verwacht." Dan maar terug naar de fotoal bums vol met lachende kinderen. Kinderen op het ijs, op de skeelers of voor de bus op weg naar de overdekte ijsbaan in Dordrecht. Dat is lang geleden. Witsel herin nert het zich nog goed. „We gin gen in 1998 met zes bussen op pad. In totaal 230 kinderen. Die kwamen allemaal uit ons dorp. Krabbendijke is een echt schaats- dorp. En weet je wat grappig is als ik deze gezichten zie. Veel van hen zijn nu vrijwilliger bij onze vereni ging-" Een andere foto vertelt het verhaal van de beroemde bont geschilder de caravan die in 1996 aan de rand van de schaatsbaan stond. Vanuit deze caravan werd koek en zopie verkocht. „Het schijnt dat deze ca ravan nog ergens in een boom gaard staat. Ik ben benieuwd waar." Marcel en René Weststrate kussen in 1996 de slapende ijsclub wak ker. Op het oude veilingterrein van transportbedrijf Schrier komt de eerste ijsbaan. Van zand en zandzakken worden walletjes ge maakt. „1\vee jaar later hoorden we dat van het oude trainingsveld van de voetbalvereniging een parkeerter rein werd gemaakt. Dankzij lobby werk van onze kant werd asfalt ge bruikt. Een perfecte ondergrond van onze ijsbaan. Een schitterend terrein midden in ons dorp. Voor de kleinere jeugd ideaal. Ze hoe ven geen drukke wegen over te ste ken en het ligt tevens vlak bij de gymzaal." MEEST CELEZEN 1Jamin keert terug (foto). 2. Kritiek plan weghalen grafstenen. 3. Actie behoud noodbrug. BRUG WESTVEST Stem mee op de stelling 'De nood brug op de Goese Westvest moet blijven' op www.pzc.nl/bevelanden. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto De caravan maakt plaats voor een blokhut en het aantal leden neemt fors toe. De vereniging telt mo menteel t6io leden uit Krabbendij ke en omgeving en een groep van 65 vrijwilligers. Zodra de winterperiode aan breekt, komt het bestuur van acht leden in actie. Nauwlettend wor den de weervoorspellingen in de gaten gehouden. „Als het vier nachten achter elkaar vier graden vriest en de tempera tuur overdag niet boven het vries punt komt, vriest het opgespoten water goed op. Een centimeter of vier ijs en er kan worden ge schaatst." Witsel onthult het 'geheim van Krabbendijke'. „Als de dooiperio- de aanbreekt laten we het water onder het ijs weglopen. Het ijs zakt dan als het ware tot op het as falt zodat ondanks de dooi toch een of twee dagen extra kan wor den geschaatst. Dat zijn van die dingen die je in vijftien jaar leert en bedenkt." Wat het bestuur ook heeft geleerd is het 'breken van ijs'. „Dat lijkt heel onnatuurlijk voor een ijsclub maar kan handig zijn als er veel sneeuw ligt op de baan en als sneeuwruimen niet helpt. Dan bre ken we het ijs om de sneeuw on der het ijs te stoppen. Als er dan weer water aanvriest, ontstaat een stevige ondergrond. Maar dan moet je wel zeker weten dat het blijft vriezen." De vereniging wilde niet alleen af hankelijk zijn van de vorst. Daar om wordt er in de zomermaanden geskeelerd. „Ik denk dat wij het enige dorp zijn met een schitterend skeeler- parcours in het dorp zelf Veel we gen in het centrum zijn immers van asfalt. Je hebt ook nog 'Dom burg on wheels' maar dit parcours gaat slechts gedeeltelijk door het dorp. Zo min mogelijk klinkers, dat is het beste voor goed skeele ren." Jan Wetsel is heel blij met televisie programma's als 'Sterren dansen op het ijs'. „Dat merk je gelijk aan het stijgende aantal leden." 2001: Schaatsen in Krabbendijke. Ijs- en Skeelervereniging Krabben dijke besteedt dit jaar op een aan tal momenten aandacht aan het vijftien-jarig jubileum. Dat gebeurt bijvoorbeeld tijdens de skeeiertocht van Krabbendijke door Zuid-Beveland naar Goes op 28 mei. De lengte van deze tocht bedraagt 84 kilometer. Ook de skeelerronde door het dorp op 22 juni staat deels in het teken van het jubileum. 'De sterkste man van Krabbendij ke', de schaatsruilbeurs, busreizen naar de schaatsbaan in Breda en de jaarlijkse vrijwilligersavond zijn an dere activiteiten van de vereniging. door Luc Oggel kattendijke - De gemeenten Goes en Kapelle zijn met de provincie in onderhandeling over de verde ling van de kosten om de dijk tus sen Kattendijke en Wemeldinge aantrekkelijker te maken voor dui kers. De dijk is door de Nederlandse On derwatersport Bond (NOB) aange wezen als één van de vier 'duikhot- spots' in Nederland. Door samen te werken met West-Vlaanderen, kan aanspraak worden gemaakt op een zogeheten Interregsubsidie van 100.000 euro. Voorwaarde is dat Goes, Kapelle en de provincie ook een ton bijdragen, maar Kapel le en Goes vinden de verdeling 'elk een derde' niet helemaal in verhouding. „Er komen vooral Bel gische duikers, maar die verteren niks in de kernen", zegt de Kapel- se wethouder Jon Herselman. „Wij hebben niet zoveel zin om daar 33.000 euro voor neer te leg gen. De provincie vindt dit ook be langrijk, dus die mag daar wel iets meer aan doen, vinden wij." Het is de bedoeling om de voorzie ningen langs de dijk te verbeteren, het gaat dan onder meer om par keerplaatsen en picknicktafels. Duiktrappen zijn al meegenomen in het project Zeeweringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44