Kinderen van Zeeuwse klippers doen 2oI zeeland Co-werk van stuurman en Westerscheldeloods Overleg over verdeling kosten duikhotspot Kortgene wil betere band met Veerse Meer VRACHTSCHEPEN Boek op stapel over gezinsleven aan boord Voorwaardelijk voor wietkweekster The Chimney live op de radio dinsdag 8 februari 2011 door Claudia Sondervan De Avontuur heeft drie zusterschepen. 1\vee daarvan varen ook in de Bruine Vloot. Dat ontdekt- een Middelburger Andries Koppe- jan en Dennis Helmich uit 's-Heer Arendskerke toen ze aan een boek wilden beginnen over de Zeeuwse klipper De Avontuur. Het gerestau reerde vrachtzeilschip was het tweede in de serie die tussen 2913 en t9i5 gebouwd zijn op de werf van de Gebroeders Geleijns aan de Roode Vaart, het kanaal tussen Ze venbergen en Moerdijk. De Avontuur uit Goes is veruit het meest in originele staat van de drie resterende schepen. Elizabeth vaart op het Ilsselmeer, met drie in plaats van de oorspronkelijke twee masten. De Alliantie, lang va rend onder de naam De Vertrou wen, is het meest verbouwd, met een nieuwe roef en stuurhut. Die vaart bij de Wadden. De Cathari- na is gesloopt. Het aanvankelijke idee om een bro chure te maken over De Avontuur veranderde in de opzet van een boek dat in tien hoofdstukken de binnenvaart, de klippers, de vier zusterschepen en hun werf be schrijft. Met een woordenlijst voor termen als 'stag' en 'val'. Helmich en Koppejan zijn niet al leen achter meetbrieven, vrachtge- gevens en scheepshistorie aange gaan. Ze spoorden ook de kinde ren op die op de schepen zijn op gegroeid. „Het was wel vijf voor twaalf', beseft Koppejan nu. „Die kinderen zijn nu allemaal tachti gers en negentigers." Eén van zijn rina. De verhalen over de schip- persgezinnen in de knusse roef (woonkamer), bij de bietenlos plaats van Stampersgat en over we ken vastliggen in Oosterschel- de-ijs, laten de historie leven. Neem nou Schot: „Toen ik vijf jaar oud was, was mijn lief ste plekje op het plat: de platte top van de bezaanmast. Met één arm rond de steng zat of stond ik daar. Dan zei mijn moeder 'waar is Cor?'. Dan zei mijn vader 'roep „Het was wel vijf voor twaalf. Die kinderen zijn nu allemaal tachtigers en negentigers." Andries Koppejan waardevolle informanten over De Vertrouwen, Leen Theunisse uit Sint Annaland, overleed in decem ber vorig jaar. Koppejan betreurt dat Theunisse de boekpresentatie in juni niet meer kan meemaken. Maar Jan Neef uit Lekkerkerk en broer Arie uit Zwijndrecht van De Avontuur en Piet Aarnoudse uit Zwijndrecht, zoon op de Eliza beth, zijn uitgenodigd. Net als Cor Schot (87) uit Oud-Beijerland, die opgroeide aan boord van de Catha- Het klipperboek - de titel is nog niet bekend - is het derde dat auteur Koppe jan schreef over de Zeeuwse be roepsvaart. Koppejan, tweede stuurman op de Pride of Rotter dam van P&O Ferries op de lijn naar Huil, liet in 2002 Sturen en Tu ren verschijnen. „Daarin beschrijf ik zo'n dertig van de zeventig fami lies die in Zeeland in de beurt schipperij werkten. Na de presenta tie kreeg ik veel reacties van men sen die hun schip wel in de lijst za gen, maar die nog veel informatie hadden." Dat verleidde Koppejan tot een fors naschrift, de geschiede- kattendijke - De gemeenten Goes en Kapelle zijn met de provincie in onderhandeling over de verde ling van de kosten om de dijk tus sen Kattendijke en Wemeldinge aantrekkelijker te maken voor dui kers. De dijk is door de Nederland se Onderwatersport Bond (NOB) aangewezen als één van de vier 'duikhotspots' in Nederland. Door samen te werken met West-Vlaan- deren, kan aanspraak worden ge maakt op een zogeheten Inter- regsubsidie van 100.000 euro. Voorwaarde is dat Goes, Kapelle en de provincie ook een ton bijdra gen, maar Kapelle en Goes vinden de verdeling 'elk een derde' niet he lemaal in verhouding. „Er komen vooral Belgische duikers, maar die verteren niks in de kernen", zegt de Kapelse wethouder )on Hersel- man. „Wij hebben niet zoveel zin om daar 33.000 euro voor neer te leggen. De provincie Zeeland indt dit ook belangrijk, dus die mag daar wel iets meer aan doen, vin den wij." Het is de bedoeling om de voorzie ningen langs de dijk te verbeteren, het gaat dan onder meer om par keerplaatsen en picknicktafels. SINT-MAARTENSDIJK - Een 47-jarige vrouw uit Sint Maartensdijk is gis teren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een geheel voorwaardelijke werk- hem maar niet, want anders schrikt 'ie. Schot kon vanuit zijn hoge post zo op de dekken van de passerende zeeschepen op de Wes- terschelde kijken. Wonen op een schip met smalle gangboorden belemmerde de jon gen niet in zijn bewegingsvrijheid: „Ik stapte op de reling en liep zo naar voren. Als ik op het achter schip was, liep ik vaak buiten boord over het berghout van de ene naar de andere kant. Toen ik nis van de Zeeuwse beurtvaart deel 2: Blikken Motor uit 2008. Het Zeeuwse Klipperboek is enigszins een verfijning van de reeks. Initia tor en mede-auteur is Dennis Hel mich, Westerscheldeloods en schipper op De Avontuur en ooit stagiaire bij Koppejan. Zij geven het boek uit in eigen be heer. Het telt circa 290 pagina's, bijna 300 illustraties, waaronder schet sen van Jan Neef, en zal ongeveer 25 euro kosten. ADZ Vlissingen verzorgt vormgeving en druk. Inte kenen kan via koppejanar@zeelandnet.nl. straf van 140 uur. Met deze straf wijkt het hof af van de door de po litierechter in Middelburg opgeleg de werkstraf van 140 uur, waarvan de helft voorwaardelijk. ZIERIKZEE - De Bruse band The Chimney is vrijdag te gast in de se rie 'live 8c akoestisch' van het pro gramma De Vrijdag op Radio Schouwen (ROSD). De band speelt nummers van de onlangs uitgebrachte EP 'The One'. De ge lijknamige single is deze week 'hoogste nieuwe binnenkomer' in de Indie Chart, de hitlijst met onaf hankelijke downloads en releases. De Vrijdag wordt elke vrijdag tus sen 19 en 21 uur uitgezonden op Radio Schouwen-Duiveland. In het artikel (PZC, zaterdag 5 februari) over bid- en dankdag in Tholen-stad is juwelier Angelique Neele verkeerd geci teerd. Zij zou hebben gezegd dat veel mensen eerst naar de kerk gaan en daarna gaan winkelen. Hoewel dit vaak wordt gezegd, is het juist niet wat Nee- Ie bedoelde. Zij wilde zeggen dat er twee groepen zijn: Inwoners die op bid dag naar de kerk gaan en mensen die willen winkelen. ouder was, liep ik soms over een strakke meerdraad naar de wal." Helmich en Koppejan kregen sta pels foto's. Verkreukte familiekiek jes en fraaie opnamen van stoere schepen. Ook van de werf Ge leijns, die aan het einde van de oorlog teloor ging door brand. Ze spraken ook met Cor Geleijns, zoon en neef van de oprichters, die alleen nog foto's van de werf heeft. Het onderzoek van de twee duurde vijf jaar maar leverde een schat aan informatie op, die kan helpen bij het restauratiewerk aan de Avontuur. Over de inrichting en betimmering van de roef bij voorbeeld. „Niemand wist nog hoe die roef er uit gezien had", ver telt Koppejan. Dat kan nu afgeleid worden uit de familie-albums. Foto's van gezellige bijeenkomsten voor de stenen haard in de roef onthullen niet enkel het houten been van Bram Aarnoudse, dat hij guitig op tafel heeft gelegd, maar ook hoe de kastenwand elegante sierlijsten heeft en op de haard- mantel een praktische gietijzeren beugel voorkwam dat de klok over de rand schoof. „Die schepen hin gen nogal eens scheef, zie je." De klipper Elizabeth, zusterschip i roamtó msssmrnggmsm mmm mmggmmmzmmsss&mi&mim door Claudia Sondervan kortgene - De band tussen Kort gene en het Veerse Meer moet be ter worden. Het dorp ligt pal aan het Veerse Meer, maar daar heb ben de meeste inwoners weinig aan. De twee havens en de meer- oevers zijn slecht bereikbaar: waar het niet is volgebouwd met hui zen, is de waterkant in particuliere handen. Een aantrekkelijker roüte door de Willem Adriaanpolder en een ope ner inrichting van de Veerdam kan dat veranderen. Dat staat in het plan Rondom Kortgene, de nieuwe structuurvisie die de ge meenteraad donderdag bespreekt. De visie geeft aan hoe Kortgene er uit gaat zien de komende jaren. De grootste veranderingen gaan plaatsvinden aan de Havenweg en in de Stadspolder. Aan de Havenweg wordt voorge steld een bos te planten. De ge meente moet nog 6,5 hectare bos terugkrijgen omdat er zoveel ver dwenen is bij de uitbreiding van camping De Paardekreek. Tussen de nieuwe bomen kunnen ook acht landhuizen, eventueel vakan tiehuizen, komen. Jachthaven Delta Marina breidt uit naar de Botterlaan. De kampeer plaatsen daar verdwijnen. De jacht haven moet ook een opener en toegankelijker karakter krijgen. De ligplaatsen moeten comfortabele worden, met verblijven aan wal. De Stadspolder, die de gemeente kortgeleden heeft aangekocht voor dorpsuitbreiding wordt geen tradi tionele, volgebouwde wijk. De vi sie voorziet er losse groepen wo ningen in verder'open landschap, waarin wellicht hobbydieren in kleine weiden zullen lopen. Er komt een inspraakbijeenkomst voor de dorpelingen als de bouw plannen voor de Stadspolder dui delijker zijn. De Zeeuwse Klipper Avontuur verlaat thuishaven Goes, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36