Buikdansen is massage van de iSlzeel Waterschap baggert kerkgracht Dreischor Cursus 'Zorg de Baas' voor mantelzorgers BUIKDANSEN De in Kruiningen wonende Russische Oxana Tropina geeft buikdansles in het dorpshuis van Ellemeet. Zelf volgt ze flamencoles in Antwerpen. Welkom op Schouwen-Duiveland Musical Mozes op herhaling in kerk Renesse dinsdag 8 februari 2011 mmmmmmmmsmammmamm door Joeri Wisse MEEST CELEZEN 1Weg was weg bij De Punt 2. Prachtig project opgeleverd 3. Gezandstraald (foto) TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Stuur uw foto s naar de PZC. Ga naar www.pzc.nl/foto dreischor - Waterschap Schelde- stromen begint vandaag met het baggeren van de kerkgracht van Dreischor. In het water om de Adriaanskerk ligt een dikke laag vervuild slib. De stoffen zijn met het regenwater in de gracht ge spoeld. Doordat de sliblaag nu weggebag- gerd wordt, kunnen volgens het waterschap de dieren en planten straks weer floreren. Alles wat uit het water komt, wordt afgevoerd naar baggerdepots van het schap. Scheldestromen verwacht een week bezig te zijn met de klus. Het baggeren is één van de activi teiten binnen 'Proeftuin Kader richtlijn Water Dreischor'. Deze ac tiviteiten moeten ervoor zorgen dat de waterkwaliteit in en rond het dorp verbetert. De provincie Zeeland is trekker van de 'Proef tuin Kaderrichtlijn Water Dreischor'. Behalve de provincie Zeeland, doen ook waterschap Scheldestro men en de gemeente Schou- wen-Duiveland en DLV Plant mee met het project. Omdat samen wordt gewerkt met Vlaanderen, verstrekt de Europese Unie subsi die. Het project kent een looptijd van drie jaar. door Esme Soesman Kameel naar rechts. Eén, twee, drop, drop." Armen kronke len de lucht in, heu pen zwaaien soepei tjes opzij. Meest gestelde vraag als je op buikdansen zit: 'zóóó, dan doe je zeker wel vaak een leuk dansje voor je man?'. De vrouwen in het dorpshuis van Ellemeet weten wel beter. Buikdan sen is vooral hard werken. „Het is fitness. Een goede training voor je gezondheid", ontdoet docente Oxa na Tropina het buikdansen van zijn erotische lading. Haar leerlin gen Sylvia uit Haamstede, Natalia uit Westenschouwen en Hanneke en Shu Lei uit Renesse vullen aan. „Het is goed voor je buik, om te voorkomen dat je dik wordt. Ie houding, je postuur, je rug." Prak tisch alle ledematen komen in de lofuitingen aan bod. „Dit is ge woon echt goed voor je spieren", stelt Oxana dan ook onomwonden vast. De uit Rusland afkomstige Krui- ningse docente is zelf een topper tje op dansgebied. Na in 2006 met buikdansen te zijn begonnen, dans te ze onder meer in een show groep in Sint Petersburg. In 2007 verhuisde Oxana naar Nederland. „Ik dacht toen dat deze vorm van dansen hier wel populair zou zijn. Maar dat is niet zo. De meeste mensen weten echt niet wat het is." Nou is er over buikdans - of Oos terse dans - sowieso niet zo veel bekend. Er wordt algemeen aange nomen dat het één van de oudste dansen is (minstens 5000 jaar oud) en ooit voortgekomen uit de dans van priesteressen. Via zigeu ners zou de dans de wereld zijn rondgegaan en geworden zijn tot wat het (volgens Wikipedia al thans) nu is: 'een verzameling van bewegingen uit verschillende lan den en culturen'. Dankzij hedendaagse artiesten is de bekendheid en populariteit de laatste jaren in ieder geval wel veel groter geworden, ervaart Oxana. „Buikdansen zie je meer en meer terug in shows van bekende arties ten. Zoals bijvoorbeeld Shakira en Beyoncé. En het wordt nog popu lairder. Omdat het niet alleen een heel leuke dans maar ook nog eens goede fitness is". Ook bij de minder getrainde dan sers („Wij zijn nog maar beginners hoor") oogt het buikdansen soepei tjes en bijzonder. Aan Oxana en haar cursisten is goed te zien waar om het ook wel een isolatiedans vorm genoemd wordt: de kunst is lichaamsdelen onafhankelijk van elkaar te bewegen. Het gaat de da mes in Ellemeet aardig goed af Terwijl de muntjes om de om hun middel geknoopte shawls zachtjes klingelen, wringen de dames zich in allerlei bochten. „Het is een leuke combinatie van dansen en fysieke oefeningen doen", geeft één van hen aan. Ook de concentratie is er bij gebaat, vult een ander aan. Natalia en Han neke vertellen over blessures die ze hebben en die hen ervan weer houdt bepaalde sporten te beoefe nen. „Buikdansen kan wel. Dat gaat heel goed." Nog zo'n voordeel van de dans: „Je concentratie wordt beter, omdat je op afzonder lijke lichaamsdelen moet focus sen." En, het kan haast niet op, stress wordt juist weer minder. Omdat onder meer aan de soepel heid van de nek hard wordt getrok ken. De mooiste typering komt van Na talia, die van een Russische vrien din die een keer meedeed („Zij is al 25 jaar gynaecoloog") te horen kreeg dat buikdansen 'een goede massage is voor de vrouwelijke or ganen'. Brede grijns: „Daar trekt natuurlijk allemaal zuurstof naar toe." De dans is goed voor de vrou welijke hormonen en het libido, zegt Natalia. „Maar het is wel een fatsoenlijke dans. Een elegante, soepele, echt vrouwelijke dans", is de typering van de club van Oxa na. Wie mee wil doen, kan in het dorpshuis van Ellemeet terecht: 0111-672029. Oxana Tropina geeft les aan Sylvia, Hanneke, Shu Lei en Natalia (vlnr) in het BURGH-HAAMSTEDE - Bij stroomgat De Schaar op de Oosterscheldekering rijdt het verkeer de gemeente Schouwen-Duiveland binnen. Automobilisten merken daar weinig van. Het bord met gemeentewapen is erg verweerd en dat geldt ook voor het bordje 'Europese gemeente'. De boodschap dat je niet vrij mag kamperen, komt wel duidelijk over. foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - Wie in de situatie is te recht gekomen dat een belangrijk deel van zijn of haar leven in het teken staat van zorgen voor een zieke partner, ouder, vriend of kind, krijgt heel wat te verduren. Om de mantelzorger hierin bij te staan, bieden MEE Zeeland en het Steunpunt Mantelzorg Schouwen- Duiveland een gratis cursus aan. Volgens de organisatoren vergt langdurige zorg veel tijd en ener gie. In de cursus wordt stilgestaan bij alle aspecten van mantelzorg. Zo leren de deelnemers hoe ze een balans kunnen vinden tussen de zorg voor de ander en de zorg voor zichzelf. Ook komt de om gang met andere betrokken aan de orde, zoals familieleden die even eens zorgtaken op zich nemen en professionele zorgverleners die een rol spelen. Een ander aspect in de cursus 'Zorg de Baas' is hoe je verdere informatie en ondersteu ning regelt. De eerst van de zes bijeenkomsten is op dinsdag 22 februari in het MFC in Zierikzee. Een vrijwilliger kan eventueel de zorgtaken van de mantelzorger over nemen tijdens de cursusavonden. Mantelzorgers kunnen zich voor 15 februari aan melden bij Marianne Ketting, m.ketting@hetwelzijnshuis.nl, of telefonisch via 0111-453452. RENESSE - Er komen twee nieuwe uitvoeringen van de musical Mo zes in de Jacobuskerk van Renesse. De reprise wordt geen kopie van de voorstellingen van vorig jaar. De productie heefteen nieuwe re gisseur en muzikaal leider. Verder zijn er in de spelersgroep een aan tal rolwisselingen. De musical ver taalt het oude Bijbelverhaal naar het heden. Zo wil de farao dat er wordt doorgewerkt tot na je 65ste en reikt de Rijdende Rechter de 10 geboden aan. De voorstelling zijn op vrijdag 25 en zaterdag 26 maart, aanvang 19.30 uur. Kaarten zijn na 15 februari te koop bij Hubo en World of Drinks in Renesse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34