zeeland 13 door dino's Tassend onderwijs? Dit is een bezuinigingsmaatregel' Vijf vragen Werkgevers willen bredere snelweg Zorgleerling commentaar Rijontzegging voor keren op Tractaatweg Vrijspraak voor bedreiging in Sas van Cent dinsdag 8 februari 2011 Zeeuwse kinderen zijn de dupe: 2500 kinderen die naar het speciaal onderwijs gaan en 1500 die begeleiding op gewone scholen krijgen. „Ik ben bang dat er straks kinderen thuis komen te zitten." Ina de Looff foto's Mechteld Jansen Ina de Looff ziet het somber in. Ze begeleidt al 25 jaar leerlingen die extra aandacht nodig hebben, maar ze vreest nu voor haar baan. Ambulant bege leiders worden waarschijnlijk als eerste getroffen door de bezuinigingen. En daarmee ook de kinderen. De medewerkster van Stichting De Korre helpt kinde ren met motorische stoornissen, verstandelijke beper king of langdurige ziekte, zodat ze lessen kunnen blij ven volgen op een gewone school. „Ik ondersteun bij voorbeeld een kind dat in een rolstoel zit, maar tóch mee wil doen met de gymnastieklessen, of ik help een kind dat halfzijdig verlamd is, om te leren schrij ven." Daar komt heel wat bij kijken. „Je moet bijvoor beeld uitzoeken wat een kind kan aanleren, en welke materialen daarvoor nodig zijn." De Looff denkt dat haar werk straks grotendeels op de schouders van gewone leerkrachten neerkomt. „Ik ben bang dat de ambulante begeleiders deze leerlin gen straks niet meer kunnen helpen. Dat is heel zuur, want de expertise is hard nodig. Een leerkracht heeft normaal gesproken maar één keer per jaar met een kind in een rolstoel te maken. Er zijn zo veel verschil lende kinderen, met zo veel verschillende belemme ringen, dat een leraar onmogelijk kan weten hoe hij of zij zoiets moeten aanpakken. Wij hebben die ken nis wel." Niet alleen de kinderen die extra hulp nodig hebben, worden de dupe, weet De Looff „Een leerkracht moet z'n aandacht verdelen over de hele klas. Als er straks in een groep van dertig kinderen drie of vier zorgleerlingen zitten, dan heeft dat gevolgen voor alle kinderen. Ik ben bang dat er straks kinderen thuis ko men te zitten, omdat ze nergens terechtkunnen. Scho len voor speciaal onderwijs kunnen namelijk ook niet iedereen meer aannemen, omdat daar straks ook op bezuinigd wordt. Ik vind het een hele trieste zaak. Deze plannen zijn veel te rigoureus. Er zou eerder geld bij moeten. Kinderen moeten de kans krijgen om de mogelijkheden die ze wel hebben, te benut ten. Het doel van de nieuwe plannen is om onder wijs op maat te geven, maar dit is geen passend on derwijs. Dit is een bezuinigingsmaatregel." Wat is passend onderwijs? Passend onderwijs gaat uit van de gedachte dat iedere leerling die extra aandacht nodig heeft onder wijs krijgt op de manier die het beste past bij zijn of haar mogelijk heden. Scholen zijn straks ver plicht om alle kinderen passend onderwijs te bieden. Lukt dat niet op de eigen school, dan moet de school een andere oplossing te zoe ken. Het nieuwe systeem moet voorkomen dat ouders van het kastje naar de muur gestuurd wor den. Wat is een 'rugzak'? Dat is een persoonlijk budget voor leerlingen die les krijgen op gewo ne basisscholen, maar wel extra zorg nodig hebben. Zij krijgen voor dat geld extra hulp van ambu lante begeleiders. Minister Marja van Bijsterveldt maakt zich zorgen over de stijging van het aantal kin deren met een rugzak. „Kinderen met een indicatie worden in het huidige systeem soms onnodig ge stigmatiseerd en komen daar moei lijk vanaf Dat is onwenselijk. Het uitgangspunt is wat een leerling wél kan", zegt Van Bijsterveldt. Over hoeveel Zeeuwse leerlingen gaat het Er zitten in Zeeland zo'n 2500 leer lingen op het speciaal onderwijs (basisscholen en middelbare scho len). Daarnaast krijgen nog eens 2500 leerlingen op gewone basis scholen hulp van ambulante bege leiders. Hoeveel moet er bezuinigd worden? Het budget van passend onderwijs gaat landelijk van 3,7 miljard naar 3,4 miljard in 2012. Dat is een be zuiniging van 300 miljoen euro. Het budget is daarmee op hetzelf de niveau als in 2005. Tegenover de bezuinigingen staan investerin gen in de professionalisering van docenten en de kwaliteit van het regulier onderwijs, zo meldt het ministerie van Onderwijs. Wat zijn de gevolgen van de bezuini gingen in Zeeland? Het speciaal onderwijs vreest voor banen van medewerkers door de bezuinigingen. De stichting Res- pont (8 scholen) spreekt van 60 tot 100 banen, Stichting De Korre (5 scholen) denkt dat 'tientallen' arbeidsplaatsen verloren gaan. Vooral ambulant begeleiders raken hun baan kwijt. Landelijk kunnen zesduizend banen verdwijnen. In Zeeland werken zo'n 830 mensen in het speciaal onderwijs. Onder hen zijn 120 ambulant begeleiders. door Marcel Modde Win een Valentijnsconcert Een geliefde verrassen met een gratis huiskamerconcert? Dat kan! Kijk op: www.pzc.nl/popaanhuis STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op twitter @pzcredactie MIDDELBURG - Regeren is vooruit zien. Onder die noemer maakt de Brabants-Zeeuwse Werkgeversver eniging (BZW) zich sterk voor een verbreding van de A58. De belangenorganisatie heeft de snelweg in beide provincies tot 'topprioriteit' verheven. Eind dit jaar zou er plan van aanpak moe ten liggen voor aanpak van alle (toekomstige) knelpunten op het gehele traject tussen Vlissingen en Eindhoven. Om dat te bereiken, is het vooral van belang dat onderne mers, gemeenten, provincies en an dere betrokken partijen nauw sa menwerken. Anders krijgen we die A58 nooit in z'n geheel hoog op de landelijke politieke agenda, zegt BZW-secretaris René Mens in een toelichting. Volgens Mens wringt de schoen momenteel het meest in Brabant. Daar moet een verbreding naar twee keer drie rijstroken (nu twee) ook in eerste instantie wor- Bestempel een leerling niet te snel als 'zorg leerling'. Biedt aan dacht op maat aan het kind met problemen. Zorg dat de leerling niet te snel in het speciaal onderwijs belandt. En tot slot: doe iets aan de profes sionalisering van de docent. Dat is in een notendop het strijdplan van minister Marja van Bijsterveldt van Onderwijs, die het aantal leerlingen dat extra zorg nodig heeft onrustba rend snel ziet stijgen. Dat de maatregelen ook moeten leiden tot een bezuiniging van 300 miljoen, vormt een complice rende factor. Te vrezen valt dat de onderwijs sector het bij het rechte eind heeft en dat niet alleen kennis van speciaal onderwijs verlo ren gaat, maar dat ook de 'gewo ne' leerling en de leerkracht de dupe worden van dit beleid. Ten halve keren lijkt geen op tie, want het speciaal onder wijs wordt in hoog tempo ge marginaliseerd. Dat maakt dat de plannen veel weg hebben van een gevaarlijk experiment. mBsmmammmsfflmmBmBmsssgssssasmmetii MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 40-jarige man uit Alblasserdam een rijontzegging van een jaar waarvan tien maanden voorwaar delijk en een taakstraf van 160 uur opgelegd. Het vonnis was vrijwel conform de eis. De man reed me dio april vorig jaar over de Trac taatweg - een autoweg - bij Sluis kil en had een afslag gemist. In plaats van door te rijden en een volgende afslag te nemen, besloot hij te keren. Bij die manoeuvre kon een achteropkomende auto hem niet meer ontwijken en volg de er een botsing. De bestuurster van die auto liep rugletsel op. den uitgevoerd. Maar ook in Zee land wordt het steeds drukker op de weg, wijst Mens op de ontwik kelingen rond de Maasvlakte, de Kanaalzone en de plannen voor de containerterminal in Vlissin gen. „In z'n algemeenheid zie je dat Nederland op dit gebied altijd achter de feiten aanloopt. Terwijl landen als Duitsland en België ge woon gelijk brede wegen aanleg gen, vooruitlopend op de capaci teit die ze daar uiteindelijk nodig denken te hebben." MIDDELBURG - Volgens de wens van de officier van justitie is giste ren in Middelburg een Rotterdam mer (50) vrijgesproken van het be dreigen en ontvoeren van zijn 22-jarige vriendin uit een blijf-van- -mijn-lijfhuis in Sas van Gent. Op 5 oktober had een medebe woonster gezien dat hij haar met de nodige bedreigingen dwong met hem mee terug naar Rotter dam te rijden. Zij maakte daar mel ding van en het OM stelde een ver volging in. Tijdens de behandeling van de zaak ontkende de vriendin dat er ook maar iets onvertogens was gebeurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3