Xavi is gefascineerd Xavi Reijngoudt is een bijzonder kind. „Mijn hersenen werken een beetje anders", legt de zesjarige uit, terwijl hij een reusachtige dino omklemd houdt. 21 zeeland 'Ik zit straks met een studieschuld' Slijk der aarde PZC De krant 8 weken voor 24 euro! Zeeuwse scholen voor speciaal onderwijs maken zich grote zorgen ovér de onderwijsplannen van minister Marja van Bijsterveldt. dinsdag 8 februari 2011 Opvoeden is hard wer ken. Steeds ligt ontspo ring op de loer. Vele programma's en on derzoeken vertellen ons wat er fout kan gaan met ons lieve nage slacht. Alsof mijn nachtmerries niet genoeg zijn. We worden ge waarschuwd via campagnes over het ontspoorde kind en zijn falen de opvoeders. Meestal versterkt dat vooral mijn schuldgevoel. Nu gaat het weer over 'omgaan met geld', omdat er zoveel jonge ren met schulden zijn. Lespakket ten, websites, folders. Onze kinde ren moeten opgroeien tot verant woorde spaarzame burgers. Maar... de rol van de ouders is cru ciaal. Tuurlijk en vooral die van de moeders ongetwijfeld. Tja, toegegeven, hier faal ik volko men. Want we spreken een be drag aan zakgeld af en ik vergeet het vervolgens te geven. Zij hou den zelfbij wat ze nog tegoed heb ben. Maar slim als ze zijn, weten ze tussendoor bij paps en mams van alles los te praten. En ach als ze een boek willen? Dat is toch al tijd goed, lezen? Zou ze nou wel of niet aan die gitaar meebetalen? Na een halfjaar is de zakgeldboek houding volstrekt onoverzichte lijk. Een beetje zoals die com plexe producten van banken die doorverhandeld werden. Conclu sie: Ik faal als financieel opvoeder. Maar hoe ziet de wereld eruit? Ze worden verplicht vanaf hun 12e een bankrekening te hebben met chipknip en pinpas. Ze leven in een oneindige, overvloedige we reld van geld met reclame die hen voortdurend op subtiele wijze beïnvloedt. Met één muisklik kun nen ze die geweldig hippe mobiel gratis krijgen (met 2-jarig abonne ment van 40 euro per maand). Maar ook ik probeer uiteindelijk het beste te doen. Ik zet nu een vast bedrag op hun rekening waar ze van alles van moeten betalen. Nee, geen kleding, dat hadden ze snel door. Dat zou niet voordelig uitpakken. En zie, als bij tover slag: ze gingen meteen denken over sparen en dingen verkopen, vaker naar de bieb, ruilen et ce tera. Ach, waars* hiïnlijk zijn zij uiteindelijk bet r toegerust voor deze tijd dan wij. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres PASSEND ONDERWIJS Xavi (6): „Mijn hersenen werken een beetje anders." door Ondine van der Vleuten en Cornelleke Blok „Xavi heeft fascinaties", verklaart zijn moeder. „Momenteel zijn het dino's." Er staat een dino op zijn broek, hij draagt een trui met een dino erop, op zijn kamer ligt een hele doos vol dino's en hij tekent graag dino's. Op school spelen ze handig op zijn fascinaties in. De juf heeft van het geld uit Xavi's 'rugzakje' leer materialen gekocht met dino's, om het leren aantrekkelijker te maken voor hem. Puzzels bijvoorbeeld, die hij samen met een ander kind maakt. Zo wordt zijn sociaal-emo tionele ontwikkeling bevorderd, één van de vlakken waarop Xavi in zijn ontwikkeling achter is. Toen Xavi twee jaar oud was, had zijn moeder al het gevoel dat er iets niet helemaal in orde was. „Ik ben kraamverzorgster geweest, dus ik heb wel enigszins een medische achtergrond", vertelt Naomi Reijn goudt in haar Middelburgse wo ning. „Toen hij naar groep 1 ging, vroeg ik aan de kleuterjuf hoe het met hem ging in de klas. „Ze zei: ik ben blij dat je het vraagt. Want ook zij zag dat hij toch wel wat af wijkend gedrag vertoonde." Xavi zal iemand niet snel recht streeks aankijken. Hij heeft een paar seconden nodig om te reage ren, als iemand hem iets vraagt. Spelregels begrijpt hij niet. Het duurt heel lang voor hij dingen on der de knie heeft. En zo nog wat dingen. „Ik heb zelf contact ge zocht met Emergis, voor een on derzoek. Daar kwam uit dat Xavi een autisme spectrum stoornis heeft, kortweg ASS. Als hij acht jaar is, zal er opnieuw getest wor den om te kijken wat er verder aan de hand is. Als je ASS hebt, heb je er altijd wel iets bij en pas vanaf acht jaar kun je testen." Zodra Naomi de diagnose ASS had, werd een 'leergebonden finan ciering' aangevraagd, in de wande ling 'rugzakje' genoemd. Met dat geld kan Xavi extra ondersteuning krijgen op Franciscusschool, waar hij samen met zijn één jaar oudere broer Jiaru zit. Uit het rugzakje wordt een ambulant begeleider be taald. Die adviseert de juf van Xavi over de juiste leermiddelen en de juiste aanpak. „Hij krijgt op maan dag en dinsdag bijles voor het le ren van letters. In de klas legt de juf iets aan de hele groep uit, en daarna nog een keer aan hem al leen. Als hij die extra begeleiding niet krijgt, lukt het niet. Hij heeft een normaal, gemiddeld IQ, maar leren is voor hem extra inspan nend." Voor Xavi betekent de aanwezig heid van een broer of zus op school veel: „Hij heeft een ver trouwd iemand in de buurt nodig. Ik weet niet hoe het zou moeten als Xavi van school af zou moeten om naar het speciaal onderwijs te gaan", verzucht zijn moeder. „Als dat rugzakje wegbezuinigd wordt, zal Xavi zijn capaciteiten niet volle dig kunnen benutten. Dan zal hij later in de maatschappij minder ver komen. En dat zal uiteindelijk juist méér geld kosten, vrees ik." door Cornelleke Blok Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. VLISSINGEN - Het was gistermiddag dringen geblazen bij de microfoon in de aula van de Hogeschool Zee land. Een vraag stellen aan de mi nister van Financiën: die kans lie ten de studenten niet aan zich voorbij gaan. Jan Kees de lager gaf een gastcolle ge op de HZ. Hij vertelde over het huishoudboekje van het kabinet en legde uit waarom het nodig is om 18 miljard euro te bezuinigen. Een duidelijk verhaal, dat voor ie dereen begrijpelijk was, maar de studenten lieten zich niet zomaar overtuigen. „Als ik wil doorstude ren, denkt u nou werkelijk dat ik dan stil sta bij de kwaliteit van het onderwijs in de toekomst of het geld dat andere studenten terug krijgen? Het komt erop neer dat ik straks met een studieschuld zit." Het meisje was niet de enige die vraagtekens zette bij de bezuinigin gen in het hoger onderwijs, De Ja ger begreep het wel, maar hij is niet bang dat hogere kosten voor langstudeerders jongeren ervan weerhouden om door te studeren. „Dat is uit studies gebleken." De studenten stelden ook vragen over staatsschuld, leningen aan an dere EU-landen en pensioenen. De Jager was 'verrast'. „Ze hadden zich goed voorbereid en de onder werpen waren heel breed. Ik vind het leuk om vragen te beantwoor den. Ik vind het belangrijk om jon geren uit te leggen waarom de be zuinigingen nodig zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2