cultuur13 'Ik ben geen kermisattractie' Inge van der Schelde verlegt steeds haar ambities agenda Voorpremière film Incendies MUZIEK Gerard Wortel met bijzondere instrumenten in theater De Wegwijzer Verras je geliefde met een Valentijnsconcert Kijk voor meer informatie op www.pzc.nl/popaanhuis dinsdag 8 februari 2011 Meer agendanieuws en de bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Burgh-Haamstede Lezing over Sicilië door Graziëlla Wobben bij de Vrouwen van Schouwen. De Schutse, 14.00 uur. Goes Adrie Koppejan geeft een lezing over de Zeeuwse klippers. Met expositie over klipper De Avontuur. Bibliotheek, 20.00 uur. Middelburg Prof. R. Diekstra geeft lezing bij Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen. Titel: 'Muziek, is het voor de oren van het lichaam of van de ziel?' Zeeuwse Bibliotheek, 16.00 uur. Terneuzen Literaire avond HZ Cult met schrijver Joost Zwagerman. Porgy en Bess, 20.00 uur. Vlissingen Cine Plus, filmmiddag voor 50-plussers. CineCity, 13.15 uur. Zierikzee Taxatie boeken en kaarten door Arie Mo lendijk. Restaurant De Proeverij, 13.00-16.30 uur. PODIUM Middelburg Het Nederlands Studenten Orkest ver zorgt een concert met de wereldpremiè re van 'Moriae Encomium' van Marijn Sim ons, het Celloconcert van Edward Elgar en 'Ein Heldenleben' van Richard Strauss. Zeeuwse Concertzaal, 20.15 uur. VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het Jaar' vertoont deze week als voorpremière Incendies van de Ca nadese regisseur Denis Villeneuve. Deze is genomineerd voor een Os car voor Beste Buitenlandse Film. De film is gebaseerd op het gelijk namige theaterstuk van Wajdi Mouawad. Incendies, dat vanaf don derdag in de Nederlandse biosco pen gaat draaien, is vanavond om 19.30 uur te zien in CineCity Vlis singen en morgen om 20.00 uur in CineCity Terneuzen. door Marius Roeting Gerard Wortel is een mar kant persoon. De inmid dels grijs bebaarde thea termuzikant maakt op latere leeftijd een groeispurt door. „Ik ben 63. Anderen zijn langzaam aan het afbouwen. Ik ben aan het opbouwen", zegt hij over de op merkelijke toename van het aantal voorstellingen dat hij tegenwoor dig solo in theaters en gelegenhe den geeft. Zijn jongste voorstel ling, Gerard Wortel slaat door, is za terdag te zien in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Gerard Wortel en de groep Knijn waren tot vorig jaar synoniemen. Maar na dertig jaar besloot Wortel de stekker uit de formatie die 'Iers, Schots en scheef speelde te trek ken. „Dat scheve was mijn aan deel. Ik was binnen Knijn degene die het theatrale element inbracht. En op elke cd stond wel een liedje met een Nederlandse tekst. We wa ren altijd heel loyaal naar elkaar. Het gevolg was een meltingpot met betrekking tot het repertoire. Dat was onze sterkte, maar gelijk de zwakte." „Desondanks kon ik op een be paald moment mijn ei niet meer voldoende kwijt. We zijn waardig uit elkaar gegaan. Als solist ben ik purist. Ik maak mijn eigen liedjes, voer ze zelf uit en stel mijn eigen instrumenten samen." De instrumenten die Wortel in zijn voorstellingen bespeeld zijn geenszins alledaags of conventio neel. Ze gaan gepaard met spraak makende namen als de 'Van Be- zeij-onestep-percusdrum' of de 'Multicultimechapercusdrumkla- vier'. Met 88 toetsen van een pia noklavier bespeelt hij op mechani sche wijze een vijftigtal percussie- en druminstrumenten en een 2-oc- taafs metallofoon.. Een deel van zijn show vindt plaats op en in het éénpersoons kleinste linksdraaien de theatertje ter wereld. Alleen de bijzonderheid en het kunstige van de bouwwerken rechtvaardigen al een theaterbe Gerard Wortel achter zijn Multicultimechapercusdrumklavier. zoek. En ze zijn superfiinctioneel. „Ideeën komen bij me op en dan werk ik het uit. Het zijn volwaardi ge instrumenten waarmee ik me zelf begeleid. Ik ben geen kermisat tractie!" Het onderscheidt Gerard Wortel van andere Hij zal nooit een prijs ontvangen voor muzikale virtuosi teit. Zijn taalgebruik is echter van grote klasse. De titel van zijn voor stelling, Wortel slaat door, is bij voorbeeld een metafoor voor het Multicultimechapercusdrumkla- vier, maar herbergt ook het karak ter van de liedjes die er in vertolkt worden: ironisch, vitaal, ontroe rend, absurd. Die liedjes zijn doorspekt met taal vondsten, verdraaiingen, kwinksla gen, humor en absurditeit. „Zoals ik met muziekapparaten rommel doe ik dat ook met liedjes en taal. De onderwerpen zijn daarentegen serieus. Ga me niet vragen om flau wekul te schrijven. Daar doe ik foto Lonneke Boots niet aan mee. Ik ben ook geen mo ralist, maar speel met taal. Ik zet mensen graag op het verkeerde been. Zoals in 'Pater Theo loog' of met Annabel, de reageerbuisbaby. Als luisteraar moet je verdomd goed bij de les blijven en niet in dutten tijdens mijn voorstellingen. Grote kans dat je het shockele ment mist." Gerard Wortel, zaterdag in De Wegwij zer, Nieuw- en St Joosland, 20.30 uur. mmmmmmmmmmmmmmtrnmummmmss door Ali Pankow KAPELLE - Veel mensen kennen In ge van der Schelde uit Kapelle als een van de solisten binnen Mu ziektheater GOV: een frêle, be scheiden en getalenteerde zange res. Zij acht het tijd voor 'meer' en 'anders!. Met haar eigen begelei dingsband presenteert zij zaterdag avond in De Vroone in Kapelle haar eerste cd: I see you. Inge laat nadrukkelijk van zich ho ren met dit eerste album. Het be vat elf zelf geschreven, gecompo neerde en gezongen nummers. Daar gaat een verhaal aan vooraf Zij schreef al jaren liedjes, maar deed daar eigenlijk niks mee. Tot dat een vriendin haar wees op het internetcommunity-project Sella- band. Artiesten konden daar een profiel van zichzelf aan maken met het doel geld in te zamelen voor het produceren van een eigen album. „Daar heb ik een van mijn liedjes opgezet. Toen bleken onbe kenden in eens in mijn werk te gaan investeren. Binnen een jaar had ik die vereiste 50.000 dollar bijeen en kon ik mijn cd gaan op nemen. Dat gaf me behoorlijk wat zelfvertrouwen", vertelt Inge. Met het faillisement van Sellaband dreigde het allemaal mis te gaan met die mooie plannen, maar een nieuwe Duitse eigenaar nam het bedrijf over en zij kon alsnog aan de slag. „Met de mensen die ik daar zelf voor kon uitkiezen. Dat was geweldig: het duo Coen Mole naar en Jeroen Molenaar als produ cers met Angela Groothuizen in de de co-productie. Het lukte zelfs om zangeres Monika Evans uit Engeland te laten overvliegen om met mij een duet op te nemen. Ik kreeg zangcoaching van Des'ray van 2 Brothers on the 4th Floor. Tijdens de releaseparty van de cd in Gouda verzorgde Des'ray sa men met Linda Caminita ook de Inge van der Schelde met haar bandleden. foto Willem Mieras backing vocals", vertelt Inge nog steeds met een blos van genoegen over zoveel support. Die cd-presen- tatie dateert al van september 2010. „Toen had ik ook de smaak te pakken en wilde ik meer: een ei gen band. Nu ook die wens is ver vuld, hoop ik dat we vaak kunnen gaan optreden. Zo zie je, het be gint met een liedje op internet zet ten en stapje voor stapje verleg ik steeds mijn ambities." Inge's oproep in de PZC en op in ternet leverden haar heel wat reac ties op van enthousiaste muzikan ten. De audities resulteerden in de band bestaande uit: Stoffel Biester- bosch (toetsen), Ruben Mol (drums), Maurits Holm (gitaar) en Aldert Kok(basgitaar/ contrabas). „Het zijn vier geweldige muzikan ten met wie ik naast de nummers van de cd ook al nieuw repertoire en enkele covers heb ingestu deerd", zegt Inge. Liedjes ontstaan spontaan in haar hoofd door een emotie of een impressie. Eerst schrijft ze de tekst, daarna kruipt ze achter de piano of pakt ze de gi taar en volgt de compositie. Haar muziek zit in het genre van easy listening en romantische pop. Lich tende voorbeelden voor Inge zijn Norah Jones en Katie Melua. Zaterdag 12 februari, De Vroone, Kapel le, 20.00 uur. Zie ook: www.ingemu- sic.com/optreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13