II Brandpunt van volkswoede en legeringrijpen. Plein van de Hemelse Vrede 11989 Gheorge Gheorhiu- Deejplein 11989 Tahrirplein 2011 De Vrijheid leidt het volk, detail van een schilderij van de Franse schilder Eugène Delacroix. Het verbeeldt de vrijheid als Ma rianne, het Franse nationale symbool, die de revolutionairen aanvoert bij de Julirevolutie van 1830. dinsdag 8 februari 2011 Als er een plein is dat sym bool staat voor revolutie, dan is het wel het Plein van de He melse Vrede in Peking. En dan vooral vanwege het bruut neerslaan van de stu dentenopstand. In de nacht van 3 op 4 juni 1989 reden tanks van het leger het plein op om de opstand de kop in te drukken. De protesten ont stonden in april van dat jaar na het overlijden van Hu Yao- bang, de hervormingsgezinde secretaris-generaal van de Communistische Partij. Hij was in 1987 afgezet omdat hij te lankmoedig optrad te gen studentenprotesten in 1986. Studenten hielden in 1989 de hele maand mei het plein bezet, waarbij ook een replica van het Vrijheids beeld werd geplaatst. Dat is vloeken in de communisti sche tempel. Het ingrij pen van het leger was bloedig, tanks reden in de nachtelijke uren over demonstranten heen. De Amerikaan se inlichtingen dienst CIA schat dat er 400 tot 800 doden waren door het legeringrij pen. Het Chinese Rode Kruis denkt dat er 2.600 demon stranten zijn omgekomen. Demonstranten en agenten zit ten letterlijk en figuurlijk te genover elkaar op het Plein van de Hemelse Vrede, 22 april 1989. foto EPA Het is een beroemd beeld: een verbijsterde Roemeense dictator Nicolae Ceausescu krijgt op het balkon wat ingefluisterd door een medewerker en wordt naar binnen ge bracht. Hij sprak die dag, 21 december 1989, het verzamelde volk op het Gheorge Gheor- hiu-Deejplein toe. Filmopnamen die op 25 december werden gemaakt zijn ronduit schokkend: de berech ting en executie van het echtpaar Ceauses cu. Er leefde al vele ja ren een grote onvrede onder de bevolking over Ceausescu en zijn vrouw Elena. Bei den leden nogal onder grootheidswaan, ge zien de namen die de dictator zich toebe dacht ('Eik van de Kar paten', bijvoorbeeld) en de bouw van een enorm paleis waar voor vele huizen in het centrum werden afgebroken. De revolutie begon vrij onschuldig op 15 december met de ar- Juichende Roemenen nadat het leger het partijge bouw in bezit had genomen. foto Paul Lowe restatie van dominee Laszlo Tokes in Ti- misoara. Hij had kri tiek geuit op de dicta tor en kreeg daarom de gevreesde geheime dienst Securitate op bezoek. De parochia nen namen Tokes in bescherming en er bra ken tussen hen en de veiligheidsdienst ge vechten uit. Het was het begin van het einde voor Ceause scu. Moslims en kopten demonstreren op het Tahrirplein. Het Tahrirplein in de Egyptische hoofdstad Cairo is op het moment het bekendste plein ter wereld. El ke dag weer zien we de beelden van de vele duizenden mensen die het vertrek van president Mubarak eisen. Het protest begon vreed zaam met als hoogtepunt ruim een miljoen demonstranten op het Tah rirplein. In de dagen daarna ont aardde het door Muba rak-aanhan gers in een slagveld. Vrijdag Ver trekdag verliep rustig, ook voor Mu barak die nog niet bereid lijkt te zijn om af te treden. De machtsstrijd binnen de partij en het leger moet het lot van Muba rak bezegelen, waarbij de duizen den mensen op het Tahrirplein voor enige druk kunnen zorgen. Het risico bestaat echter dat de massaal begonnen opstand uit dooft doordat veel Egyptenaren de opstand moe zijn en weer aan het werk willen om hun gezin te eten te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11