io volksopstanden nieuwsredactie@wegener.nl Wenceslasplein 11968 Jalehplein 11978 O dinsdag 8 februari 2011 Demonstranten op het Wenceslasplein, 21 augustus 1968. foto EPA Protest tegen de sjah, 11 december 1978. foto EPA Even gloorde er hoop in Tsjecho- Slowakije, de hoop op socialisme met een menselijk gezicht. Deze Praagse Lente begon op 5 januari 1968 toen Alexander Dubcek partij leider Antonin Novotny opvolgde. In april kwam de Communistische Partij met het Actieprogramma waarin fouten in het verleden wer den toegegeven. Er zou worden gestreefd naar een democratisch socialisme, waarin al le geledingen van de maatschappij invloed zouden hebben. Andere po litieke partijen zouden gelijkge steld worden met de Communisti sche Partij. Deze liberalisering was onder meer het gevolg van een ern stige landbouwcrisis, waaruit bleek dat de communisten geen voeling meer hadden met arbei ders en boeren. De liberale vleugel in de Communistische Partij maak te van dat ongenoegen gebruik om meer invloed in de partij te krij gen. De hervormingsgezinden kwamen aan de macht, maar lang duurde de flirt met de vrijheid niet In de nacht van 20 op 21 augustus 1968 re den Russische tanks Praag binnen. Zij maakten met hulp van andere Warschaupact-landen een eind aan het communisme met een mense lijk gezicht. Onder meer op het Wenceslasplein werden Sov jet-tanks bestookt door woedende burgers. Op 16 januari 1969 stak stu dent Jan Palach zich in brand uit protest tegen de bezetting van Tsje- cho-Slowakije door troepen van het Warschaupact Hij overleed drie dagen later in het ziekenhuis. Tsjecho-Slowakije moest nog tot 1989 wachten op de vrijheid. Ook in die Fluwelen Revolutie speelde het Wenceslasplein in Praag een be langrijke rol. Op 8 september 1978 kwam een mensenme nigte samen op het Jalehplein in Teheran. Het was het hoogte punt van demonstra ties tegen sjah Moham med Reza Pahlavi die al een jaar aanhielden. De protesten van voor namelijk studenten wa ren een reactie op de westerse koers van de sjah die zijn moderni seringen opdrong aan het land. De tegenreactie was dan ook de roep om het Perzische en islami tische karakter van het land meer te benadruk ken. In deze fase sloten linkse, liberale en reli gieuze groeperingen zich aaneen. Op die achtste september werd de grote demon stratie op het Jaleh plein hardhandig door het regime neergesla gen. Er vielen honder den doden. Het protest tegen de sjah werd er alleen maar sterker door. Op 16 januari 1979 vluchtte de sjah en op 1 februari keerde ayatol lah Ruhollah Khomei ni na vijftien jaar bal lingschap in Iran terug. Hij werd door een gro te, enthousiaste meni ge verwelkomd. De sjah stierfin 1980 in Egypte. Pleinen van protest en door Joost Sijtsma Dictators zijn gek op pleinen. Daar kunnen zij zich heerlijk la ten toejuichen door de massaal - al of niet gedwongen - opgeko men bevolking. Toch zouden dic tators eens moeten nadenken over het afschaffen van het plein in de hoofdstad, want het is een ideale ruimte voor toejuichingen, maar ook voor massademonstraties. Zoals de Roemeense dictator Nicolae Ceausescu heeft ondervonden, kunnen toejuichingen van het ene op het andere moment omslaan in protest. Op 21 december igHg-sprak hij de mensenmassa toe van af het balkon van het partijgebouw. In plaats van braaf te klappen, steeg er boegeroep op en een in verwarring verkerende Ceausescu werd snel naar binnen geleid. Veel pleinen zijn het symbool van vreedzame om wentelingen, maar het Plein van de Hemelse Vrede in Peking staat symbool voor een hardhandig neer- slaan van een volksprotest. Pleinen zijn het brand punt van volkswoede en legeringrijpen. En Nederland? Wij hebben geen plein waar een om wenteling in gang is gezet. De leider van de SDAP, Pieter lelies Troelstra, dreig de op 5 november 1918 wel met een revolutie. Maar dat was in de Tweede Kamer. Dat het een oproep tot een omwenteling was waarbij de arbeidersklasse de macht in handen zou krijgen, werd later weer door hem ontkend. Boeken zijn er nadien volgeschreven over de vraag wat Troelstra had bedoeld, of wat hem in die novemberdagen bezielde. Zijn oproep staat te boek als de Vergissing van Troelstra. Op 18 november werd koningin Wilhelmina op het Malieveld in Den Haag als reactie op de uitlatingen van Troelstra luid toegejuicht door een mensenmas sa, zelfs haar koets werd voortgetrokken door sym pathisanten. Nederland heeft geen Plein van de Revolutie, maar in ieder geval wel een Veld van de Contrarevolutie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10