buitenland 19 Mubarak: vrijheid is veiligheid vrouwen in Saudi-Arabië Explosie tegenslag voor vorst Jordanië Britse rockgitarist Gary Moore overleden Bush om veiligheid niet op bezoek bij Joodse organisatie Zwitserland maandag 7 februari 2011 mitische revolutie in Egypte. 'Kijk uit voor de vunzige Iraniërs', waar schuwt Nijl TV. Drama Televisie, een andere zen der, komt met het dramatische ver haal van koning Salomo, bekend uit de Bijbel en de Koran: twee vrouwen beweren beide moeder te zijn van een kind, en koning Sa lomo stelt voor om het kind dan maar in tweeën te hakken. Omdat alleen de echte moeder liever haar kind afstaat dan het te laten stuk- hakken, wordt duidelijk wie de echte moeder is, en krijgt zij de ba by. „In Egypte is er nu precies het zelfde aan de hand", stelt Drama TV. „De demonstranten zijn be reid Egypte kapot te maken voor eigen gewin, president Mubarak wil juist compromissen sluiten om Egypte te redden. Uiteindelijk zal alleen de ware patriot winnen." Intussen leek gisteren het normale leven in Egypte weer enigszins op gang te komen. De zondag is nor maal een werkdag in het islamiti sche land. Sommige scholen en winkels gingen voor het eerst sinds een week weer open. De re gering had de bevolking gevraagd weer aan het werk te gaan. Mensen stonden in de rij om te pinnen, wat de afgelopen dagen onmogelijk was. De banken waren gisteren voor het eerst weer open na een week gesloten te zijn ge weest vanwege de politieke de monstraties. Op het Tahrirplein bi vakkeerden nog steeds betogers te gen de president. zie onze website:buitenland Vice-president Omar Suleiman praat met oppositie ternational gebruikt Saudi-Arabië de strijd tegen het terrorisme regel matig als voorwendsel om ook acti visten die voor hervormingen plei ten, op te sluiten. De actie van de vrouwen is een van de kleine tekenen die wijzen op groeiende onrust in Saudi-Ara bië. Een groep internetactivisten startte vorige week een campagne op de sociale netwerksite Face- book. Ze eisen politieke en econo mische hervormingen en een ein de aan de corruptie. „Voor het te laat is, roep ik de rege ring en de koning op om het land te hervormen en aan onze verzoe ken te voldoen, als ze dit land ver der willen regeren", aldus een vrouwelijk groepslid. Opvallend is dat de Saudische autoriteiten zich de laatste weken vrijwel in stilzwij gen hulden rond de gebeurtenis sen in Tunesië en Egypte. londen - De Britse rockgitarist Ga ry Moore is gisteravond op 58-jari- ge leeftijd overleden. Hij werd dood gevonden in een hotel in de Zuid-Spaanse stad Estepona. Dat heeft Adam Parsons aan de Britse omroep BBC meegedeeld. Parsons is manager van de Ierse hardrock band Thin Lizzy, waarvan Moore deel heeft uitgemaakt. Moore zou eind mei nog optreden tijdens het festival Highlands in Amersfoort. De gitarist had in 1990 een grote hit in Nederland met het nummer Still Got The Blues. Aan het gelijknamige album uit 1990 werkte de Amerikaanse bluesgitarist B.B. King mee. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Was het een lek of een terreuractie door Harnas en onte vreden bedoeïenen? Feit is dat Is raël en Jordanië sinds zaterdagoch tend geen Egyptisch aardgas meer ontvangen als gevolg van een zwa re explosie in de pijplijn door de Sinaï. Vooral Jordanië, dat 80 pro cent van zijn gas uit Egypte haalt, is zwaar getroffen. Het moet over schakelen op veel duurdere diesel en stookolie, juist nu koning Ab dullah II niets liever wil dan zijn bevolking te vriend houden. De onrust in Egypte, en eerder in Tunesië, heeft koning Abdullah II ervan overtuigd dat hij dringend tot zaken moet komen met de op positie voor de kleine demonstra ties in zijn land uitlopen op mas saal protest. Het naar huis sturen van de regering van Samir Rafai, af gelopen week, was routine. Maar dat geldt niet voor een aangekon digde dialoog met het Islamitisch Actiefront, de politieke tak van de Jordaanse Moslimbroeders. Onder druk van dat front heeft de rege- ring-Rifai in de afgelopen weken al de salarissen en pensioenen ver hoogd van ambtenaren en ex-mili tairen. Daarnaast is er 125 miljoen dollar bestemd voor een lastenver lichting van de armste bevolkings groepen, in de vorm van subsidies op brandstof, suiker en rijst. Waar het geld vandaan moet ko men is een raadsel, want de Jor daanse staatsschuld is in 2oro ge stegen van 4 naar 15 miljard dollar. De gasexplosie had niet op een slechter moment kunnen komen. Volgens NEPCO, het Jordaanse elektriciteitsbedrijf is de voorraad stookolie goed voor hooguit een maand. Iedere dag zonder gas kost het land ruim drie miljoen dollar. Egyptische media meldden zater dag dat de pijplijn doelwit was ge worden van 'een terreuraanslag door subversieve elementen'. Gary Moore. foto Olivier Maire/EPA washington - Een bezoek van de Amerikaanse oud-president Ge orge W. Bush aan het Zwitserse Genève is afgezegd uit angst voor grootschalige protesten. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag. Bush zou in Genève een interna tionale Joodse organisatie toespre ken. Die besloot echter zijn speech te schrappen omdat mensenrech tenactivisten opriepen tot demon straties. De organisatie kon zijn vei ligheid niet garanderen. De men- senrechtenclubs vinden dat presi dent Bush zich voor de Zwitserse justitie moet verantwoorden voor mensenrechtenschendingen tij dens de door hem begonnen 'oor log tegen terrorisme'. Het bezoek aan Genève zou de eer ste reis van Bush naar Europa zijn sinds zijn memoires Decision points uitkwamen. De oud-presi dent heeft gezegd persoonlijk toe stemming te hebben gegeven ter reurverdachten een 'schijnverdrin- king' te laten ondergaan. Organisaties als Amnesty Interna tional vinden dat Bush daarmee marteling heeft toegegeven. Zwitserland heeft de internationa le conventie tegen marteling gete kend en volgens de activisten had Bush daardoor in het land ver volgd kunnen worden. Een vermeende Mubarak-aanhanger wordt door demonstranten op het Tahrirplein de mond gesnoerd. foto Manuel de Almeida/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9