81 buitenland Cameron onder vuur Aanhangers na omstreden speech Ivoorberg in Zimbabwe groeit tot een hoeveelheid van 42.000 kilo Cambodjaanse en Thaise troepen raken opnieuw met elkaar slaags Zeldzaam protest door INTEGRATIE Britse premier: 'Multiculturele maatschappij is mislukt' Nieuwe ramp Australië: bosbranden Nasdaq doelwit van hackers Iran verbiedt kook-tv Wijn van 57.000 euro Angst om tweeling Explosie in kolenmijn maandag 7 februari 2011 door onze correspondent Yolanda Bobeldijk i.onden - De Britse premier David Cameron heeft de wind van voren gekregen van zowel moslimgroepe ringen als de Labour-oppositie na dat hij zaterdag had gezegd dat de Britse multiculturele samenleving 'is mislukt'. Tijdens een veiligheids conferentie in München zei Came ron dat er harder moet worden op getreden tegen de radicalisering van jonge Britse moslims. De pre mier hekelde de 'passieve toleran tie van de afgelopen jaren' en zei dat het tijd is voor 'een krachtige li berale' aanpak. De toespraak kwam slechts uren voordat er in Luton een demonstratie werd ge houden door drieduizend aanhan gers van de extreemrechtse groepe ring English Defence League (EDL).De groep marcheerde en riep anti-islamitische leuzen. Sadiq Khan, Labour-parlementslid en daar schaduwminister van Justi tie, beschuldigde Cameron er di rect van 'propaganda' te leveren voor de EDL. Deze opvatting werd gedeeld door moslimorganisatie The Ramadhan Foundation. Downing Street liet weten dat de toespraak echter al maanden op het programma stond. Wanneer ze was afgeblazen 'zou dat de EDL de mogelijkheid hebben gehad de ruimte te vullen met hun extreme opvattingen'. Camerons uitlatingen echoën de toespraak die Tony Blair hield net na de aanslagen in Londen in 2005. Blair waarschuwde toen voor kleine groeperingen 'die nu in elke Europese stad haat predi ken tegen het Westen'. Ondanks dat Blair hierover zijn bezorgdheid uitsprak, heeft de Labourregering vanwege grote interne verdeeld heid, het moslimextremisme links laten liggen. PERTH HILLS - Twee mannen vech ten tegen het vuur met een riek en een tak van een rubberboom in Perth Hills. Na de overstromingen en cycloon Yasi wordt Australië nu getroffen door bosbranden. Drie gro te branden razen rond de westelijke stad Perth. foto Lloyd Jones/EPA new york - Hackers hebben het af gelopen jaar geprobeerd het com puternetwerk van het bedrijf ach ter de Amerikaanse technologie- beurs Nasdaq te kraken. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf Nasdaq OMX zaterdag bevestigd na een bericht in The Wall Street Journal. Volgens de zegsman hebben de hackers geen gevoelige informatie vergaard. De kraakpoging was eind vorig jaar aan het licht gekomen. Onderzoe kers proberen te achterhalen wie de hackers zijn. HARARE - De ivoorvoorraad in Zim babwe is opgelopen tot 42.000 ki lo. Slagtanden van olifanten zijn verzameld in de vele wildparken van het land. De waarde wordt ge schat op bijna 7 miljoen euro. Het straatarme Zimbabwe wil graag een deel van de voorraad ver kopen. De opslag van de ivoorberg is duur, vooral door hoge beveili- 'gingskosten. De handel in ivoor uit Zimbabwe is echter verboden tot 2016, op basis van het zogehe ten Cites-verdrag om bedreigde diersoorten te beschermen. Het handelsverbod moet de stroperij van olifanten helpen tegengaan. Zimbabwe heeft volgens officiële statistieken ongeveer 100.000 oli fanten, maar vermoedelijk'is een deel ten prooi gevallen aan stro pers door de economische crisis. Zimbabwe zegt dat het onzeker is of het in 2016 de verkoop mag her vatten. „We moeten dan een spe ciale toestemming krijgen van de Cites-organisatie. Als dat wordt aangenomen, komen er voorwaar den, zoals verkoop aan bepaalde landen", verklaarde Romana Nya- hwa, directeur van de nationale parken van Zimbabwe, in 2008 mocht het land eenmalig 3,7 ton ivoor verkopen aan Chinezen en Japanners. Dat bracht ongeveer 400.000 euro op. phnom penh - Militairen uit Cam bodja en Thailand hebben gister middag (Nederlandse tijd) op el kaar gevuurd in het grensgebied van beide landen, hoewel militaire commandanten zaterdag een wa penstilstand hadden afgesproken. Een commandant van het Cam- bodjaanse leger zei dat de Thai wa ren begonnen en dat de Cambodja- nen terugschoten. Een Thaise legerwoordvoerder zei berichten over schotenwisselingen Te hebben ontvangen. Er zouden geen gewonden zijn gevallen. Het is al enkele dagen onrustig in het gebied rond de negenhonderd jaar oude hindoetempel Preah Vihear, dat door beide landen wordt op geëist. De gevechten hebben zeker vijf mensen het leven gekost. De tempel is volgens internatio naal recht van Cambodja, maar de ingang die het best kan worden ge bruikt, ligt net in Thailand. In 2008 werd het gebouw op de we- relderfgoedlijst van VN-organisa- tie Unesco gezet. De kwestie heeft de afgelopen jaren vaker tot botsin gen tussen militairen van beide landen geleid. Militaire comman danten van Thailand en Cambodja besloten zaterdag tot een wapen stilstand, na overleg in een grens stad. „Thailand en Cambodja zul len de troepen ook niet verster ken", zei een woordvoerder van het Thaise leger. Cambodja beves tigde de wapenstilstand, maar zei dat de situatie nog gespannen is. Cambodja's minister van Buiten landse Zaken nam zaterdag con tact op met de VN-Veiligheidsraad om aandacht te vragen voor de 'ex plosieve situatie' aan de grens. Het Egypte van Mubarak zwelgt in patriottisme. Het buitenland is bezig met een samenzwering tegen de oudste civilisatie ter wereld, zeggen de staatsmedia. door onze correspondent Harald Doornbos Wie langs de vele Egyptische staatste levisiezenders zapt, valt één ding op: sinds er tegen president Mubarak wordt gedemonstreerd, staat er in beeld een wapperende Egyptische vlag, met daarop in het Arabisch: 'Verdedig Egypte!'. Muziekzender 'Mazika' zendt in tussen 'nationale muziek' uit: zwaar opgemaakte vrouwen zon der hoofddoek die zingen dat Egypte het land is 'van de echte ge lovigen, het beste land ter wereld'. Beelden van de piramides, kame len, vrolijke studenten, tevreden arbeiders. Een videoclip van zange res Shad ia, sexy en opnieuw zon der enige hoofdbedekking, ge kleed in een jurk met de Egypti sche vlag. Daarna een lied van zan ger Medhat Saleh. De titel ervan is een duidelijke knipoog naar de huidige onrust. Niet vrijheid is vrij heid, zingt Saleh, maar juist 'veilig heid is vrijheid'. Op de achter grond beelden van het Egyptische leger. Volgens de Mubarak-aanhan- gers is zo ongeveer iedereen be trokken bij het complot tegen Egypte. Palestijnen, Israël, Iran, Amerika, Al Q_aeda, Hezbollah, Saudi-Arabië. Europa, de interna tionale pers. Allemaal zijn ze erop uit om het belangrijkste Arabische land met de oudste beschaving ter wereld op de knieën te krijgen, melden de Egyptische staatsme dia. „De Egyptische media verde len het land in twee soorten bewo ners", aldus een westerse me dia-analist die in Egypte woont. „In mensen die voor chaos en on rust zijn en de anderen, die kiezen voor vrede en stabiliteit." Die eer sten worden gesteund door 'bui tenlandse krachten' die Egypte ka pot willen maken. „Zij zijn dus ei genlijk geen Egyptenaren, maar buitenlandse agenten", zegt de ana list, die vanwege de onzekere situa tie haar naam niet wil noemen. „Het Westen heeft een grote mond over ons", zegt een geïrri teerde Wael, een Egyptische ober. „Amerika en Europa kunnen sinds tweehonderd jaar ook einde lijk eens lezen en schrijven. Wij de den dat al zevenduizend jaar gele den." Palestijnen krijgen er ook van langs. „Harnas wil zijn funda mentalisme exporteren naar Egyp te, zodat ons land ook verwordt tot een kapotgebombardeerde rot zooi", meent Wael. Tv-commenta- toren ergeren zich aan de Amerika nen. „Als er een miljoen mensen door Washington lopen, gaan wij toch ook niet beweren dat Obama moet aftreden", stelt Hayat-TV. „Waar bemoeit het Westen zich mee?" Maar nog bijna een grotere hekel hebben ze aan Iran; nadat de Iraanse religieuze leider, Kha menei, openlijk opriep tot een isla- RIYAD - Een groep van ongeveer veertig vrouwen heeft zaterdag een zeer zeldzame demonstratie gehouden in de Saudische hoofd stad Riyad. Ze riepen op tot vrijla ting van terreurverdachten die zon der proces in de gevangenis zitten. Dat meldde een correspondent van persbureau Reuters. De in het zwart geklede vrouwen protesteerden bij het ministerie van-Binnenlandse Zaken. Ze wer den in de gaten gehouden door een groot aantal politieagenten. Volgens een Saudische mensen rechtenactivist eisten de vrouwen de vrijlating van familieleden. Dui zenden Saudi's zijn door de rege ring zonder proces opgesloten, om dat ze banden zouden hebben met terreurnetwerk Al Qaeda. Het ko ninkrijk strijdt al jaren tegen leden van deze organisatie. Volgens men senrechtenorganisatie Amnesty In- TEHERAN De staatstelevisie in Iran heeft kookprogramma's waarin reclame wordt gemaakt voor buitenlandse gerechten, in de ban gedaan. De maatregel past in het streven van conservatieve moslims om wester se invloeden uit de Iraanse cultuur te weren. In Iran zijn Chinese en In diase gerechten populair, maar Ira- niërs houden ook van Italiaans. ARBOIS Een 237 jaar oude fles wijn uit de Franse Jura is zaterdag verkocht voor 57.000 euro. De prijs is een re cord voor Vin jaune, een bijzonde re wijnsoort met een karakteristie ke gele kleur. De wijn wordt alleen in de Jura gemaakt. Een groep wijn- liefhebbers kocht de fles op een wijnveiling in de stad Arbois. ROME Italië vreest voor het leven van een zesjarige tweeling uit Zwitserland. De vader had de meisjes Livia en Alessia een week geleden bij zijn ex-vrouw opgehaald. In plaats van hen naar school te brengen, pleeg de hij zelfmoord. Van de kinderen ontbreekt elk spoor. De grote angst van de moeder is dat de meisjes iets overkomen is. BOEKAREST Een kolenmijn in het westen van Roemenië is zaterdag getroffen door een explosie. Vijf mijnwer kers zijn daarbij omgekomen. Hun lichamen zijn teruggevonden. Tij dens werkzaamheden aan een stop- penkast is waarschijnlijk methaan gas ontploft. Dit gas leidt geregeld tot explosies in mijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8