binnenland 17 Bier en sigaretten in kroegkerk THAILAND Flora heeft nu extra maand om te groeien KRAS.NL Marktonderzoek: koper van witlof is vaak grijs KERKDIENST Laagdrempelige 'huisgemeenten' weten steeds meer gelovigen aan zich te binden 15-dgse rondreis Amazing Thailand v.a. 1089 Vertrek: van 17/3 t/m 25/10 populaire rondreis met vele gegarandeerde vertrekdata! met o.a. bezoek aan het Grand Palace in Bangkok, de beruchte River Kwai Bridge, Chiang Mai, Sukhothai, ontmoetingen met Yao-bergstammen, de Gouden Driehoek en heerlijke dagen aan het strand van Cha-Am. 15-dgse rondreis Exotisch Zuid-Thailand v.a. 1095 Vertrek: van 24/3 t/m 29/10 unieke reis die nérgens voordeliger te boeken is! met o.a. Bangkok, de oude hoofdstad Ayutthaya, Bridge on the River Kwai, de drijvende markt Damnoen Saduak, heerlijke tropische stranden bij Koh Phangan, Koh Samui en Cha-Am en bezoek aan het Nationaal Park van Khao Sok. 22-dgse rondreis Thailand Compleet v.a. 1399 Vertrek: van 26/3 t/m 20/10 zéér complete rondreis langs werkelijk alle hoogtepunten! met o.a. Bangkok, de ruïnecomplexen bij Ayutthaya, een wandeling door het Sukothai Historie Park, de Gouden Driehoek, een onvergetelijke treinrit over de 'Death Railway en ter afsluiting vrije dagen op het tropische eiland Koh Samui. Zie www.kras.nl/25986 Zie www.kras.nl/36190 Zie www.kras.nl/36275 f§ waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke of 1)-reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. ZOETERMEER - De consument van witlof vergrijst, stelt het Product schap Tuinbouw na marktonder zoek. De sector staat voor de uitda ging om de groente aantrekkelij ker te maken voor jongeren en al leenstaanden. De productie van witlof in Neder> land is redelijk stabiel en komt jaarlijks uit op zo'n 55 tot 59 mil joen kilo, maar de prijs die de te lers ontvangen van zo'n 60 cent per kilo is veel minder hoog dan een aantal jaren geleden. Twee derde van de witlof blijft in eigen land, waar het een veel gegeten groente is onder ouderen. Bijna negen op de tien gepensio neerden kopen witlof, maar de groente is veel minder populair onder jongeren en alleenstaan den. Slechts vier op de tien jonge alleenstaanden koopt wel eens-» witlof. maandag 7 februari 2011 Dominee Gerard Vrooland (m) brengt 'de kerk naar de mensen toe' in café de Korevaar in Sliedrecht. foto Marco De Swart/GPD Waar traditionele kerken steeds meer leden verliezen, winnen nieuwe kerkvor men zoals huisgemeenten en kroegkerken, steeds meer terrein. door Maaike Boersma Het is stampvol in café de Korevaar dat uitkijkt over de haven van Slie drecht. Alle barkruk ken, stoelen en banken zijn bezet en zelfs de vensterbanken zijn ge vuld met mensen. Een ongewone aanblik voor het tijdstip van de dag, het is namelijk tien uur 's morgens. Elke eerste zondagmor gen van de maand wordt café Kore vaar omgetoverd tot kroegkerk. Terwijl de stamgasten hun och tendpeuk roken en sommige zich al aan een pilsje wagen, houdt do minee Gerard Vrooland na het le zen van een stuk uit de Bijbel, een preek over het verschil tussen indi vidu en persoon. Tijdens het zin gen mag er getapt worden. Het is een nieuwe trend op reli gieus gebied: 'simple churches', eenvoudige kerken. Groepen men sen die elkaar ontmoeten aan de keukentafel of in de kroeg en daar met elkaar praten over het geloof Ze worden ook wel 'tafelkerken' of 'huisgemeenten' genoemd. Waar traditionele kerken steeds meer le den verliezen, zijn het de 'nieuwe' kerken die wel mensen aan zich weten te binden. Mensen die niet veel moeten hebben van de tradi tionele manieren en gewoontes van de kerk, maar die wel 'iets' met God hebben of willen. Deze nieuwe kerkvorm is in Europa, ook in Nederland, sterk in op komst. Volgens Marc van der Wou- de, die onderzoek doet naar het fe nomeen, groeit het aantal simple churches jaarlijks met 22 procent, in Nederland zijn ongeveer 600 a 700 groepen actief in heel Europa 12.000. Een kwart tot een derde van de leden heeft geen kerkelijke achtergrond. Datzelfde geldt ook voor veel van de mensen in de kroegkerk in Slie drecht. „Het zijn mensen die je niet zo makkelijk de kerk in krijgt; nou, dan breng ik de kerk wel naar hun toe", zegt dominee Vrooland. „Piet, de eigenaar van het café, zei tegen me dat hij ook een soort do minee is omdat ook hij allerlei ge sprekken vpert met zijn klanten", vertelt Vrooland. „Als'dat zo is, zei ik tegen hem, dan moeten we hier ook maar een kerkdienst houden." Kitty lorna is voor de tweede keer naar de kroegdienst geweest in haar stamkroeg. „Een gewone kerk vind ik maar niks, dan moet je in die banken zitten, en dan weer gaan staan, en dan weer zitten. En ik heb allemaal tattoos en zo, en dan kijken ze je in de kerk alle maal zo aan. Maar zoiets als dit is lekker laagdrempelig. En ik hou wel van die liederen." Of God bestaat, durft lorna niet met zekerheid te zeggen. „Maar zo'n dienst als dit vind ik mooi, het doet toch wat met je." WAGENINGEN - Het groeiseizoen in de natuur is in de afgelopen tien jaar met bijna een maand in leng te toegenomen. Dat heeft alles te, maken met de klimaatverande ring. In de laatste tien jaar is de temperatuur in Nederland gemid deld met 1,3 graden toegenomen in vergelijking met de periode 1940 - i960, die door wetenschap pers als representatief wordt be schouwd. Dat heeft De Natuurkalender giste ren bekendgemaakt. De Natuurka lender is het nationale waarne mingsnetwerk van de Wagenin- gen Universiteit en het radiopro gramma Vroege Vogels. Aan de ka lender zijn sinds de start in februa ri 2001 meer dan 120.000 natuurfei- ten doorgegeven. Volgens de wetenschappers is het voorjaar in de laatste tien jaar ge middeld zeventien dagen eerder begonnen. Hun data wijzen uit dat de winter gemiddeld negen da gen later begon. Het groeiseizoen begon het vroegst in 2008, toen els en haze laar eenendertig dagen eerder-» bloeiden dan ooit eerder was vast gesteld. De winter ging in 2006 het laatst van start. De blaadjes vie len twintig dagen later dan ge woonlijk van de bomen. Ook in„ 2001 en 2005 begon de winter op vallend later, aldus De Natuurka lender. Het afgelopen jaar 2010 vormde een uitzondering op de regel dat het groeiseizoen eerder start. Door aanhoudende kou aan het begin van het jaar waren vroegbloeiers als de pinksterbloem en het fluite- kruid ruim een week later. Daar stond tegenover dat de herfst vorig jaar ook later begon en pas- half oktober zijn intrede deed. Op dit moment ligt de natuur door de vrij zachte januarimaand ruim drie weken voor op normaal, en vijf dagen op het langjarig gemid delde. vliegreis rondreis per comfortabele bus verblijf 3-/4- sterren hotels ontbijt Ned.sprekende reisleiding excursies De mooiste rondreizen door Thailand boekt u voordelig bij KRAS.NL 15-/22-daagse vliegreizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7