u 19 reizen Boedapest wil niets weten van de Donau Boedapest is een rare stad. Dankzij de wondermooie Donau bestaat de stad uit twee delen: Boeda en Pest. Maar het gekke is dat beide stadsdelen met de rug naar de Donau liggen. Bouke Nielsen keek rond aan beide zijden van de rivier. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 5 februari 2011 Het is alsof de Donau in Boe dapest een vervelend ele ment is: de rivier splijt de stad en lijkt voor straf te worden gemeden, met de rug aangekeken. Hoeveel mooier zou Boedapest zijn als de Donau werd om armd. Terrassen aan het water, vergezich ten over de rivier, flaneren over fraaie boulevards. Niets daarvan. Er razen au to's en trams langs de rivier. De water stroom heeft de kille en onaangename uitstraling van een snelweg. Als toerist heb je aan de Donau helemaal niks te zoeken. Op dit punt heeft de tijd in Boedapest stilgestaan, vergeleken met een eerder bezoek begin jaren negentig. Overal is de stad sindsdien compleet veranderd, behalve aan de rivier. Tijdens onze eer ste kennismaking was er maar weinig te beleven in de somber ogende metro pool, die net bezig was te wennen aan de vrijemarkteconomie. De monumenta le schoonheid van de majestueuze pan den ging nog verloren onder een roet zwarte aanslag. Maar Boedapest onderging sindsdien een flinke opknapbeurt. De stad schit tert weer in al zijn glorie. De Vaci utca is nog altijd de voornaam ste winkelstraat. Hier is het commerciële centrum van Pest, waar de handel welig tiert. Maar Pest is ook mooi en uitge strekt en biedt veel variatie. Neem de monumentale boulevard An- drassy ut. Die strekt zich uit tussen het Elisabethplein (Erzsébet Tére) en het Heldenplein. De boulevard staat op de werelderfgoedlijst van Unesco. Het oude, statige Boedapest herken je er in het operagebouw. Op het Elisabethplein wordt oud en nieuw fraai verbonden. Verzonken in het grasveld bevindt zich het drukste terras van Boedapest, waar straatartiesten voor permanent vertier zorgen. Overal in Boedapest zie je die straatar tiesten. Het zijn goede, gepassioneerde muzikanten. Kijk niet raar op als een be jaarde violist begint te foeteren op zijn jongere kompaan. De optredens in de openlucht zijn hier een serieuze aangele genheid. Het is de muzikanten hun eer te na om afgeraffelde deuntjes te spelen. Het gevolg laat zich raden: het publiek blijft vaak staan en neemt een moment de tijd om te luisteren. Waar Pest bruist, is Boeda aan de overzij de van de Donau een stuk rustiger. Be zoekjes aan de Burcht (het oude konings paleis), het Vissersbastion en de Mat- thiaskerk zijn bijna verplichte nummers. Het is er mooi, het is er toeristisch en daardoor heeft het ook de bijbehorende kenmerken, zoals verveelde verkopers en verveelde gidsen. Onderweg naar Boeda komen we uiter aard bij de Donau. We wandelen over de Kettingbrug, de oudste van de negen bruggen die de Donau overspannen. Een prachtig plaatje. Links zien we de Burcht, een juweel van een paleis, en rechts de contouren van het Vissersbas tion en de Matthiaskerk. Achter ons ligt het parlementsgebouw. Het is een fantastisch vergezicht. Maar voordat je de brug oploopt, en daarna als je de brug weer verlaat, rest slechts la waaiig verkeer van luid toeterende Hon garen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl GROTE SYNAGOGE De Grote Synagoge in Boedapest is het grootste joodse godshuis van Europa, en het op een na grootste van de wereld. Ongeveer drieduizend mensen kunnen er terecht, maar de synagoge kan desnoods ook het dubbele aantal bergen. Gidsen in de synagoge vertellen het verhaal van de Hongaarse Joden in de Tweede Wereldoorlog. In een tijdsbestek van enkele maanden in 1944 werden 430.000 Joden gedeporteerd naar het vernietigingskamp Auschwitz in Polen. De Joden moesten het traject lopend afleggen waardoor het een dodenmars werd. Om de Joodse slachtoffers te herdenken, staat een grote boom van roestvrij staal in de tuin van de synagoge. Op de blaadjes staan de namen van de vermoorde families. Kleine foto boven: Vanaf de Burcht in Boeda heb je, over de Donau heen, een mooi uitzicht op Pest. foto Rob de Vries Kleine foto onder: De herdenkings boom in de tuin van de Grote Synagoge. foto Bouke Nielsen Grote foto links: De Kettingbrug, de oudste van de negen bruggen die de Donau overspannen. foto www.sxc.hu -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 99