's Werelds meest swingende carnaval SS 15 reizen reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 5 februari 2011 den we door het gortdroge land schap naar het hoogste punt van het eiland, de Monte Vetde. In de diepte ligt Mindelo, eens een be langrijke havenplaats waar stoom schepen naar de Verenigde Staten hun kolenvoorraden aanvulden. Terug aan de kust rijden we naar het vissersdorp Salamansa. Midden in het dorp staat een grote water tank. Mensen die thuis geen stro mend water hebben, halen het hier. Jongens voetballen op een veldje, waar geen sprietje gras groeit. Aan waslijnen wappert kleu rige kleding in de wind te drogen. Hier aan zee waait het altijd. Onderweg naar Baia das Gatas ver telt Inocencio zijn levensverhaal. „Toen ik 15 jaar was, kreeg ik een oproep voor militaire dienst. In die tijd moest je voor de Portugese ko lonisator in Angola vechten. Dat wilde ik niet. Daarom ben ik per boot naar Senegal gevlucht. Via Frankrijk kwam ik in Nederland te recht, waar ik politiek asiel heb ge kregen. In Nederland heb ik een ge zin gesticht. Sinds drie jaar woon ik weer hier, omdat ik in mijn va derland wil investeren. Dat is niet altijd makkelijk. Ik geloof dat ik door al die jaren in Nederland een Kaapverdiër met Nederlandse men taliteit ben geworden." Over de kustweg rijden we naar Calhau, een plaatsje aan de voet van een uitgedoofde vulkaan. On derweg hebben we prachtige uit zichten op de blauwe oceaan, de witte golven en een breed zand strand. In Ribeira Calhau zien we Anto nio, een vriend van Inocencio, op een akker werken. Een windmolen pompt water uit een 27 meter die pe put, waarna het water via een slangenstelsel naar de groenten op de akker stroomt. „Groenten verbouwen is hier hard werken voor weinig geld", zucht Antonio. Toch is hij een gelukkig mens. Omdat hij, nadat hij jaren lang voor Nedlloyd in donkere ma chinekamers heeft gewerkt, nu alle dagen in de buitenlucht verblijft. Omdat het openbaar vervoer te wensen overlaat, rijden we met drie lifters op de achterbank terug naar Mindelo. Daar klinkt inmid dels opzwepende trommelmuziek. De vierduizend deelnemers aan de optocht zetten het publiek, dat rijen dik langs de kant staat, zon der moeite in beweging. Swingen de zonnebloemen, vissen, gloeilam pen en cowgirls zorgen ervoor dat de stad één dansende en feestende massa is. Veel van de bijna 50.000 toeschou wers zijn ook verkleed en verma ken zich als piraat, prinses, Super man of politieagent. Met verbazing kijk ik naar kinderen die als volleer de dansers ritmisch bewegen, zo dra ze muziek horen en voelen. Daken en balkons langs de route zitten overvol en iedereen is in een uitgelaten stemming. De jongens flirten nog meer dan anders. 'Mag ik op de foto?', vragen ze en ver dringen zich voor mijn lens. Even later word ik door een, als guerrilla uitgedoste jongeman, ten dans ge vraagd. Terwijl de feestende massa aan me voorbijtrekt, vraag ik aan een vrouw wat carnaval voor haar bete kent. „Carnaval zit in onze genen", antwoordt ze. „Wij hebben Afri kaans en Europees bloed. Als we trommels horen, gaat ons bloed sneller stromen. Ons hart gaat har der kloppen. Ons lijf gaat als van zelf bewegen. Wij hebben het meest swingende carnaval ter we reld." Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Kleine foto helemaal links: Tijdens het carnaval wordt volop geflirt. Kleine foto helemaal boven: Deelne mers aan Grupos Mandingas. Foto daaronder: Volle daken en balkons langs de route van de carnavalsoptocht. Grote foto: Carnaval op Kaapver dië is kleurrijk en swingend. foto's Lutske Bonsma AMUSEMENT De Kaapverdische eilanden of Kaapverdië ligt in de Atlantische Oceaan, 500 kilometer ten westen van Senegal. De hoofdplaats van het eiland Sao Vicente is Mindelo, een stad met veel restaurants en barretjes. Eet vis bij restaurant Chave d'Ouro, geniet van livemuziek bij Clube Nautico en bezoek de groenten-, vis-, en fruitmarkt. Op het stadsstrand Laginha kun je lekker zonnebaden. Huur voor 45 euro per dag een auto. Een internationaal rijbewijs is nodig. Nog gemakkelijker is het om een halve dag met een taxichauffeur op pad te gaan en je naar Monte Verde, Salamansa, Baia das Gatas en Calhau te laten rijden. Wie het openbaar vervoer pakt, moet geduld hebben. Busjes vertrekken pas als ze vol zijn. Het vissersdorp Sao Pedro is wel makkelijk bereikbaar. Combineer carnaval op Sao Vicente met wandelen op het groene buureiland Santo Antao. De ferry van Sao Vicente naar Santo Antao vaart tweemaal per dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95