r reizen4 !D ST Marijke U De bevallige blondine zit op mijn schootterwijl haar vriendin foto's maakt Carnaval is een gevoel. Het zit in de genen. Als de trommels klinken, gaat het bloed sneller stromen en het lichaam bewegen. Lutske Bonsma viert carnaval op Kaapverdië, zo'n 500 kilometer van de Afrikaanse kust. Zaterdag 5 februari 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 Sydney ligt in Australië, maar het had net zo goed in China kunnen zijn. Het wemelt er van de Aziaten. Beijing is er niets bij. Hier zijn grote voordelen aan verbonden. Wat mij betreft vooral de aanwezigheid van ve le sushi-eetgelegenheden. In Nederland onbetaalbaar, in Sydney juist heel prettig geprijsd. Het zijn over het alge meen kleine zaakjes. Een vitrine voor de deur met take away, daarachter wat tafeltjes in een ongezellige ruimte waar bediend wordt. Zeker niet romantisch dineren voor twee, maar wel bijzonder smakelijk. Elke avond zitten we er. Eerst bij Akasaka, daarna Yutaka en tenslotte Sakura. Die laatste wordt uiteindelijk favoriet vanwege de gunstige openingstijden. De vaste serveerster in Sakura is Mishi. Ze komt uit Korea. Met een geroutineerd gebaar zet ze elke avond twee wijngla zen op het tafeltje. Niet dat er wijn wordt verkocht in Saku ra, het is een zogenoemde byo, een bring your own. Zelf de drank meenemen dus. Die kun je halen in de bottle shop, meestal een klein hokje naast een bestaand café. Een soort slijter eigenlijk. Elke avond een flesje Sauvignon Blanc om de sushi te begeleiden. En elke avond een betere fles. Austra lische wijn, wat een feest. Met de rolls van Sakura valt niet te spotten. Ze zijn gigan tisch. Ik ben echt wel wat gewend, maar zelfs voor mij is het te gek. Ik krijg de schijven net tussen de chopsticks, maar vervolgens nauwelijks in mijn mond. Langs de beperkte ruimte die de rijstschijf overlaat, pro beer ik adem te halen. Dat leidt er regelmatig toe dat een korreltje losschiet en in de luchtpijp terecht komt. Met een enorme hoestbui als gevolg. Mishi schrikt zich een rolberoerte en vraagt of ze kan hel pen? Kleinere rolls, zou ik willen zeggen, maar ik stik bijna. Elke avond duikt er bij Sakura wel een Hollander op. Altijd aardige mensen die vei kennen van televisie, maar van wiens bestaan ik niet op de hoogte ben. Regelmatig ga ik op de foto met een gezellige landgenoot en ondertussen schuif ik de schijfjes sushi onverminderd enthousiast naar binnen. Zonder te willen klagen moet ik wel vaststellen dat zij die mij aanspreken meestal niet de jongsten zijn. Nou ben ik dat zelf natuurlijk ook allang niet meer, maar toch. En als zich al eens een jongere meldt, dan laat deze meestal weten dat zijn of haar moeder een vaste kijker van Spoorloos is. Ach ja, zo gaat dat. Op de laatste avond.is het anders. Aan het tafeltje schuin te genover mij zitten drie jongedames. Leuke meisjes, elk met een enorme bak noodles. Plots kijkt de blonde van het trio mij onderzoekend aan en meldt luidkeels in helder Hol lands dat ze me herkent. Ja hoor, zeker omdat je moeder al tijd kijkt, relativeer ik. Maar dat is tegen het zere been. Ze is zélf fan. Sterker nog, ze wil een foto. Niet voor vader of moeder, maar gewoon voor in het eigen album. Opgelaten stem ik toe. Ze wil op mijn schoot Net als bij Sinterklaas. Ziet u het al? Een bevallige blondine op mijn schoot, terwijl haar vrien din foto's maakt. Moet kunnen, denk ik steeds. Maar ik ben toch bezorgd over het resultaat van de fotosessie. Even later kijken we terug en, ja hoor, ik sta stom op de fo to met mijn neus ter hoogte van haar boezem. Het schaam rood staat mij op de kaken. Mooie foto's, zegt zij nog, maar ik weet het eerlijk gezegd niet. Gelukkig is het een keurig net meisje waar ik mee te maken heb. Vriendelijk vraag ik haar om de foto vooral niet op Facebook te zetten, of iets dergelijks. Ze belooft het. Dan moet ze weg, naar haar werk. De Chinese vriendinnen blijven achter in het restaurant. Rare tijd eigenlijk om nog te gaan werken, half 10 's avonds. Ik praat nog even met de Chinese dames over de foto. Misschien zet ze hem wel op haar eigen website, zeggen ze. Wat voor site is dat precies, wil ik graag weten. Achteloos wordt me gemeld dat ik net niet zomaar iemand op schoot had. De blonde vamp met haar donkerbruine stem is een bekende in het uitgaansle ven van Sydney. Interessant, zeg ik achteloos. Waar is ze zo bekend door? Het blijkt te gaan om Marijke, de enige Neder landse artiest in de Platinum Club, de belangrijkste strip- club in town. Ik schrik me een ongeluk. Wie had dat nu gedacht? Het net te meisje is een paaldanseres. Erg? Welnee, maar wanneer u de foto toevallig tegenkomt op het web, weet u in elk geval hoe het zit MAURI TANIË SENE GAL Porto Nova SAO ANTAO m Het Carnaval in Mindelo begint zaterdag 5 maart. Op maandag 7 maart is het Carnaval Samba Tropical. De officiële optocht is dinsdag 8 maart. Er zijn geen directe vluchten van Amsterdam naar Sao Vicen te. TACV en ArkeFly vliegen één keer per week van Amster dam naar Sal. Van Sal naar Sao Vicente kun je met TACV vlie gen. Dat geldt ook als je met de Portugese luchtvaartmaatschap pij TAP naar Sal of Praia vliegt. TAP vliegt dagelijks met een overstap in Lissabon. Boek voor het carnaval in Mindelo op tijd accommodatie. Wij sliepen in Residencial Beleza. H www.flytap.com www.arkefly.nl www.capeverde.nl www.rsbeleza.com Hoe houden ze het vol?". Een Duitse toeriste kijkt vol ongeloof naar de los se heupen en de schud dende billen van de deel neemsters aan de carnavalsoptocht in de Kaapverdische carnavalsstad Mindelo. Op hoge hakken, gekleed in glim mende pakjes en voorzien van felge kleurde verentooi, zwieren de da mes van links naar rechts over straat. Terwijl ze de ingestudeerde pasjes maken, zingen ze de carnavals hit van het jaar, begeleid door trom- melmuziek. Tussen de swingende vrouwen en meisjes, dansen groepen mannen en vrouwen een soort oerdans. Zij zijn gekleed in rokjes van stro, hebben een namaakbot door de neus, amu let om de nek, speer in de hand en hun lijf is ingesmeerd met zwarte olie. Deze Grupos Mandinga (man- dinga betekent in de lokale taal olie) symboliseren de Afrikaanse afkomst. Óp alle Kaapverdische eilanden wordt-carnaval gevierd, maar ner gens zijn de optochten zo groot als in Mindelo op het eiland Sao Vicen te. De energie en vrolijkheid spatten al urenlang af van de achthonderd deelnemers en het massaal toege stroomde publiek. En dat terwijl de officiële carnavalsoptocht pas mor genmiddag is! Voordat het zover is, wil hoteleige naar Inocencio me de volgende och tend graag het eiland laten zien. Over kronkelige kasseienwegen rij- SAO VICENTE f SANTA LUZIA Mindelo SAO NICOLAU KAAPVERDISCHE EILANDEN I Praia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 94