n spectrum Hoe laag is het IQ? Zaterdag 5 februari 2011 Licht verstandelijk beperkt betekent dat iemand een IQ heeft tussen de 50 en 70. Ruim 2 procent van de bevolking is licht verstandelijk beperkt. In het psychiatrisch handboek ook wel 'licht zwakzinnig' genoemd. Matig verstandelijk beperkt betekent een IQ tussen de 35 en 50. Veel minder dan 1 procent (0,11 procent) van de bevolking is matig verstandelijk beperkt oftewel 'matig zwakzinnig'. Ernstig verstandelijk beperkt houdt een IQ in van tussen de 20 en 35. Van de bevolking heeft 0,02 procent een ernstig verstandelijke beperking: ernstige zwakzinnigheid. Zeer ernstig, diep verstandelijk beperkt of diep zwakzinnig is iemand met een IQ onder de 20. Het gaat om 0,01 procent van de bevolking, Bij 0,01 procent van de bevolking is het IQ zo laag dat een IQ-test afnemen niet mogelijk is. Iemand is dan zwakzinnig. Bron: CIZ. De indicatie biedt ook geen ruimte om acti viteiten te vergoeden die escalaties kunnen voorkomen. 'Dit beperkt de mogelijkheid om problemen te voorkomen door de be geleiding tijdelijk op te schalen', stelt de in spectie vast. 'Hierdoor kunnen problemen onnodig escaleren'. Er is te weinig geld en tijd beschikbaar voor de begeleiding van licht verstandelijk gehandicapten in crisissituaties. En crisissi tuaties zijn er volop. De inspectie ontvangt regelmatig meldingen over maatschappelij ke overlast die de groep veroorzaakt. Be kend zijn problemen rond drank- en drugs verslaving, loverboys, randgroepjongeren, criminaliteit en vormen van misbruik. Johannes de Vries, vader van Maartje (19), hield zijn hart vast toen hij 'foute types' rond de school van zijn dochter zag cirke len: „Loverboys. En die meiden zijn hart stikke vatbaar." Hij wijst zijn dochter voortdurend op de gevaren van de maatschappij en benadrukt steeds opnieuw dat niet iedereen het beste met haar voorheeft. „Neem drugs als voor beeld. Ik zeg dan voor de honderdste keer: 'Lieverd, je krijgt het misschien de eerste twee keer gratis, maar daarna word je echt gedwongen om het te betalen'. Allemaal in de hoop dat er iets van blijft hangen." Maartje is een schat, maar ook een zorgen kind, geeft De Vries toe. En niemand die haar beperking van haar gezicht kan afle zen. Dat maakt het zo lastig voor de buiten wereld om er goed mee om te gaan, denkt hij. Zoals veel licht verstandelijk gehandi capten ziet ze er volstrekt normaal uit voor haar leeftijd. Maar als Maartje, omdat ze de situatie niet snapt, heel erg boos wordt en plots over dreven reageert, hebben mensen geen cle mentie voor haar. „Mensen met een licht verstandelijke handicap worden snel als onmogelijk bestempeld, hoewel ze aan hun gedrag weinig kunnen doen." Voor de wet is Maartje (een naam die Jo hannes de Vries.heefi verzonnen om zijn dochter af te schermen) inmiddels volwas foto ANP sen en zou ze haar eigen plan mogen trek ken. Via de rechter heeft De Vries echter geregeld dat ze onder curatele staat. Alle (geld)zaken gaan nu via hem. De Vries is naast vader van een licht verstandelijk ge handicapte ook zorgconsulent voor andere volwassen, licht verstandelijk gehandicap ten. „Als ze hun eigen geld beheren, gaat het mis. Dan geven ze hun Wajonguitkering meteen uit. Ze roken, eten en feesten het geld op en belanden diep in de schulden. Binnen de kortste keren is het leven een enorme puinbak." Volgens officiële schattingen zijn er 36.000 LVG-cliënten. Maar de groep is waarschijn lijk veel groter. Alleen wordt lang niet bij iedereen de handicap vastgesteld. „Maar je vindt ze in de gevangenis, in de schuld hulpverlening en ze zijn oververtegen woordigd bij uitkeringen", weet De Vries. De groep zal alleen maar groter worden, denkt hij. „Onze samenleving wordt com plexer en mensen als Maartje komen steeds minder mee." En dan heeft zijn dochter, net als Boris, nog het geluk dat beide ouders hoogopge leid zijn en zaken voor hen kunnen rege len, merkt hij op. „80 procent van de ouders is zelf ook verstandelijk beperkt." Dat ervaart ook Bertien Hoek, die behalve moeder van Boris ook directeur van de Praktijkschool Almere is. „Die ouders kun nen dat niet. Die blijven niet bij instanties aankloppen tot er eindelijk een deur open gaat. Die laten zich wel met een 'nee' weg sturen. Zo loopt hun kind alleen wel veel reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91