voor licht verstandelijk gehandicapten spectrum 10 Zaterdag 5 februari 2011 m Zorg de knel De zorg voor volwassen, licht verstandelijk gehandicapten schiet tekort. In een alarmerend rapport eist de Inspectie voor de Gezondheidszorg dat staatssecretaris Veldhuijzen van Zanten van Volksgezondheid de zorgregels voor deze kwetsbare groep aanpast. Te veel wordt gekeken naar het IQ in plaats van naar de vele sociale problemen. De ouders van Boris (20) en Maartje (19) lopen hier dagelijks tegenaan. door Floor Ligtvoet Ieder moment kan Boris weer bij haar op de stoep staan, weet moeder Bertien Hoek. Volkomen hulpeloos en gefrustreerd. „Daar is weinig voor nodig", zegt ze. „Eén tegenslag en het hele kaartenhuis stort in elkaar." Haar zoon lijkt een gewone, magere jonge man van 20. Eentje die op het eerste ge zicht de touwtjes zeifin handen heeft, maar niets is minder waar. Het gewone da gelijks leven is voor hem een gevecht. Het evenwicht, dat na veel moeite is be reikt, is uiterst wankel. Boris woont niet op zichzelf zoals zijn leeftijdgenoten. Hij heeft geen kamer in een studentenhuis of een eigen flatje dat hij met een salaris be taalt. Boris woont in een kamertrainings centrum, waar hij leert hoe hij misschien ooit volledig op eigen benen kan staan. Daarnaast is hij vrijwilliger in het vogel asiel. Een plek waar ze hem goed kennen en rekening houden met zijn beperkingen. Boris is namelijk licht verstandelijk gehan dicapt. Dat betekent dat hij met zijn be perkt IQ_ook grote moeite heeft sociale interactie goed te doorgronden. Ook heeft hij PDD-NOS, een aan autisme verwante stoornis. Hij overziet de gevolgen van zijn eigen acties niet. „Als zijn vriendinnetje de relatie beëindigt, raakt Boris de weg volkomen kwijt", ver telt zijn moeder. „Hij wordt driftig, ver nielt iets en gaat in het kamertrainingscen trum bijna een medebewoner te lijf, waar door hij daar niet langer welkom is. Vervol gens vertrekt hij gefrustreerd naar het vo gelasiel en maakt daar ruzie. Hij is letterlijk in staat in mum van tijd alles te verspe len", zucht ze. Het is Boris zelf echter niet aan te rekenen. Zijn gedrag is kenmerkend voor de proble Bezuinigingen Het kabinet zet het mes in de begeleiding van mensen met een IQ tussen de 70 en 85. Zij komen straks niet meer in aanmerking voor begeleiding. Officieel, volgens de diagnose in het psychiatrisch handboek, de DSM4, spreekt men bij een IQ boven de 70 niet van licht verstandelijk gehandicapt. Maar in Nederland heerst de algemene opvatting dat ook mensen met een IQ-score tussen de 70 en 85 als licht verstandelijk gehandicapt mogen worden gezien, als er sprake is van ernstige en chronische beperkingen in de sociale redzaamheid, leer- en/of gedragsproblemen. De PvdA en de Christenunie vrezen dat de bezuinigingen een desastreuze uitwerking op het leven van deze groep hebben. De twee politieke partijen hebben daarom samen een motie ingediend. Die moet ervoor zorgen dat de begeleiding van licht verstandelijk gehandicapten met een IQ boven de 70 toch behouden blijft, als zij naast een laag IQ ook aan een andere lichamelijke aandoening of geestelijke stoornis lijden. Het kabinet moet nog op deze motie reageren. men waar veel licht verstandelijk gehandi capten mee kampen. Bertien Hoek moet vervolgens praten als Brugman om het ka- mertrainingscentrum te bewegen Boris nog één laatste kans te geven. „Onze deur zal altijd voor hem open staan", zegt ze zonder enige aarzeling. Maar droevig is het soms wel, geeft Ber tien Hoek toe, als ze ziet hoe haar zoon weer volledig uit het lood geslagen op-de bank zit. Grote gebeurtenissen in zijn le ven, daar kan Boris simpelweg niet mee omgaan, legt ze uit. Volwassenen met een licht verstandelijke beperking (LVG) zijn een kwetsbare groep in de samenleving, beaamt de Inspectie voor de Gezondheidszorg in een onlangs verschenen rapport. Dat komt niet zozeer door hun beperkt intellectueel vermogen maar vooral door hun beperkt sociaal aan passingsvermogen. Toch krijgen ze niet de zorg die ze nodig hebben. Er gaat veel mis met het vaststellen van de zorg waar ze recht op hebben. Bij deze zo geheten zorgindicaties wordt te weinig re kening gehouden met hun complexe pro blemen. Zo wordt hun behoefte aan struc tuur en context ten onrechte niet meege teld bij de vaststelling van de zorgzwaarte. 'Terwijl ze structuur en context juist hard nodig hebben om goed te kunnen functio neren', schrijven de inspecteurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90