Je kop leeg lopen spectrum 8 Zaterdag 5 februari 2011 Een van de drukste vertrekpun ten is de Vlissingse Kanovijver, bij het Nollebos. Van alles en nog wat verzamelt zich daar. In de zomer vanaf half negen, in de winter wat later, duiken daar tal van groep jes de natuur in. Een paar kilometer verder op is het pleintje bij Westduin een verza melpunt en de parkeerplaats op de Strand weg bij Dishoek is dat ook. Daar vertrekt om half tien het clubje van Niek Knol en nog een ander groepje van veelal mannen op leeftijd. Om een uur of negen verzame len zich bij Zoutelande leden van een plaat selijke loopgroep en een half uur later ge beurt hetzelfde in Biggekerke met Loop groep Biggekerke. Vlak voor Zoutelande maken zich om tien uur vele mountainbikers gereed voor hun zondagse rondje. En dan is er nog die club van mannen-op-leeftijd die elke zondag morgen vroeg vanuit Westkapelle vertrekt voor een fietstocht onderlangs de duinen richting Vlissingen. Je hoort ze al van ver aankomen. Niet vergeten mogen de kleine re groepen worden: mannen met honden, echtparen met stokken, vrouwen op paar den. Als je op een modale zondagmorgen alles bij elkaar optelt, kom je met gemak aan een paar honderd sporters. Vlissinger Jaap van Eenenaam (63) is een van de velen die op zondag zijn conditie op peil proberen te houden. Hij is er een van de oude garde. Al veertig jaar loopt hij hard, eerst bij de Vlissingse sportclub Mara thon, later bij de van die dub afgescheiden trimclub Trodts van Rodts. Vele jaren train de hij lekker mee, maar sinds het vertrek van oprichter Gerben Rodts is hij de trai ner. Vroeger liepen de leden in alle anoni miteit over het strand, de duinen en door de bossen. Hardlopen was iets bijzonders, weet Van Eenenaam. Mensen hielden even halt om de dravende menigte voorbij te zien komen. Nu is dat anders. Trodts van Rodts is achterhaald door de tijd en een van de vele clubs geworden. „We zijn een club voor mensen van t8 tot 81", vertelt Van Eenenaam. „Maar de laat ste jaren hebben we weinig jonge aanwas. Het clubje vergrijst een beetje. De jongste is 45, de oudste zeventig", meldt hij. „We betalen twee euro vijftig per maand. Daar van organiseren we jaarlijks een of twee ge zellige bijeenkomsten." Als hij met zijn 'pupillen' om 9.45 uur bij de Kanovijver vertrekt, kan hij colle ga-hardlopers blijven groeten. „Tegenwoor dig is het op sommige plekken gewoon druk", vindt Van Eenenaam. „Ik denk dat het met reclame voor bewegen te maken heeft. Overal krijg je te horen dat je wat moet gaan doen. Wat mij opvalt is dat je veel tweetallen ziet. De buurvrouw gaat op pad met de andere buurvrouw en als ze te rug zijn gaan de buurmannen samen hard lopen. De een steekt de ander aan." Trodts van Rodts traint twee keer per week. Vroeger trainde Van Eenenaam meer, maar vanwege een hartkwaal doet hij het iets rustiger aan. „Ik sport altijd bui ten", vertelt de Vlissinger. „In een fit nesscentrum zullen ze mij nooit zien. Spor ten in de natuur is zoveel leuker. Ja, ook als het regent of sneeuwt. Als je eenmaal bezig bent, heb je nergens last van." „Tijdens de training staan saamhorigheid en gezelligheid voorop. Er loopt nooit ie mand alleen terug naar de plek waar we be ginnen. Na afloop voel ik me lichamelijk en geestelijk fit Niet alleen de leden van Trodts van Rodts zijn op leeftijd. Dat geldt eigenlijk voor bijna alle zondagse voorbijgangers. Echt Zondagmorgen half tien. Drukte op het strand, de duinen en de bossen tussen Vlissingen en Zoutelande. Het is een komen en gaan van groepjes hardlopers, wandelaars en mountainbikers. Stoplichten en eenrichtings verkeer zijn nog niet nodig, maar duidelijk is wel dat op zondagmorgen steeds meer mensen de natuur opzoeken om te sporten. tekst en foto's Koen de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 88