hond zich 7 spectrum 'De regering vult de zakken en wij ploeteren maar door' Zaterdag 5 februari 2011 zou een parkeergarage komen. Na een paar maanden werd het werk stilgelegd omdat de gebouwen rond het plein in ge vaar zouden komen. Allemaal onzin. Er was budget voor, maar dat geld is in de zak van een topambtenaar verdwenen. Het geld van het volk. Ons belastinggeld." Ze wijst ook op de straten in de nette wijk Maadi. Daar wordt juist te veel geld be steed aan de straten, vindt ze. „Het is toch belachelijk dat keer op keer de stoepen waar niemand gebruik van maakt, worden vernieuwd? Daarvoor is maar één reden. De ambtenaar die de aanbestedingen doet, vangt zelf wat geld van de aannemer. Als er geen werk is, zorgen ze wel voor werk, want die ambtenaar wil zijn kinderen toch naar een dure school kunnen sturen?" Volgens Samy Taher gaat het in Heliopolis net zo. Jaarlijks worden totaal onnodige projecten uitgevoerd, enkel om de ambte naren de kans te geven een percentage van het budget in eigen zak te steken. De gebrekkig functionerende vuilophaal dienst van de overheid is een andere reden voor de boosheid van Eman. Ze wijst op de vervuilde straten. Ze vindt dat de over heid haar werk gewoon niet doet. „De kos ten voor het ophalen van huisvuil zijn on derdeel van onze maandelijkse elektrici teitsrekening. We betalen wel, maar kijk eens in onze straat. Een smeerboel! De mensen zijn zo boos. De regering vult de zakken en wij ploeteren maar door", aldus Eman. „Ikzelf heb een prima salaris, van 4000 pond (ongeveer 500 euro, red.) per maand. De meeste mensen in dit land ver dienen nog geen 1000 pond per maand. Maar ik kan geen flat huren, laat staan ko pen. Ik rijd rond in een wrak van een auto. Iedereen is overladen met financiële zor gen." Eman woont tijdelijk bij haar zus en haar man in Zahra al-Maadi, een doorgaans rus tige buitenwijk van Cairo, om daar te hel pen met de kinderen. „Moet je mijn zus en haar man zien. Die ploeteren maar door. Ze moeten allebei werken en verdienen heus niet slecht, maar hoe moeten ze het onderwijs van hun zoontjes betalen? Die kun je toch niet met goed fatsoen naar de normale staatsschool sturen?" Elk zichzelf respecterend echtpaar pro beert uit alle macht de kinderen op particu liere scholen te krijgen, maar dat kost ze een rib uit hun lijf. „Op de staatsscholen leren ze niks, de moraal is nul. Je bent zelfs gedwongen te betalen voor privélessen die de kinderen krijgen van hun eigen leraren, omdat de leraren ze anders slechte cijfers geven. Over corruptie gesproken." De kosten van levensonderhoud zijn de af gelopen jaren enorm gestegen. Eman be taalde zes jaar geleden drie pond voor een pak melk, nu zeven pond. „Dat is onvoor stelbaar. Hoe moeten normale mensen zo leven? Als dieren? De prijs van vlees is enorm geworden. Wie kan zich dat nog veroorloven?" Smalend heeft ze het over de clubs en de zwembaden van de met pre sident Mubarak verbonden elite van het land. „Dat is ons geld. Daarmee leven die lui in luxe. En wij zijn de sukkels die dit hebben getolereerd." Over Egyptenaren werd altijd gezegd dat ze zo 'oprekbaar' zijn met een enorme be kwaamheid om tegenslag te aanvaarden. Die rek is er nu uit. Wat is dan nu de aanleiding voor de uit barsting van boosheid? Volgens Eman groeide de woede al jaren maar wat de zaak nu heeft doen escaleren, is volgens haar de brute moord op Khaled Said in Alexandrië in 2010. Twee agenten van de politie sloegen Khaled op straat dood na dat hij met zijn mobiele telefoon een film pje zou hebben gemaakt van een drugs transactie van die twee agenten. Ook Samy Taher wijst op de excessieve grofheid van de politie „Ze vernederen ons in het openbaar. Wie wordt opgepakt, om wat dan ook, kan op marteling reke nen. Het afgelopen jaar heb ik diverse klei ne demonstraties gezien, waarbij betogers, zowel liberalen als lui van de Moslim Broe derschap, door de Staatsveiligheidsdienst werden opgepakt. Dan weet je wat zo ie mand te wachten staat. Ik kan me er niet bij neerleggen dat mijn regering zich zo misdraagt. Je schaamt je voor wie je bent als je dit laat voortwoekeren." Zowel Eman als Taher noemen Facebook, YouTube en satelliettelevisie als belangrij ke media die hebben gezorgd voor de op stand tegen het regime Mubarak. „De film pjes met foto's van Khaled Said, met zijn gruwelijk verminkte gezicht, zijn meteen het hele land door gegaan. De overheid kan ons echt niet meer stoppen", meent Samy Taher. „Ons volk kan nu zelf beslui ten wat het wil zien. Er is geen echte cen suur meer mogelijk. Dat heeft velen de ogen geopend. Ook de nette middenklasse. Mensen met een moraal willen zich toch niet meer verbinden met dit regime?" reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87