Hoe lang laat een spectrum 6 Winterweer Zaterdag 5 februari 2011 STANDPLAATS door Hanneke Keultjes Vanwege een informeel diner bij de Ne derlandse ambassadeur in de Verenig de Staten verruilde ik deze week New York voor 'onze' hoofdstad, Washing ton. In het volle besef dat reizen in de Ameri kaanse winter een hachelijke onderneming kan zijn, koos ik voor de trein. De treinen van maat schappij Amtrak zijn langzaam, maar doorgaans wel betrouwbaar. Het bleek een goede keus. Maandag gonsde het in de Amerikaanse media al van de winterweer waarschuwingen. De 'monsterstorm', ontstaan in het Mid-Westen van het land, dupeerde deze week honderd miljoen Amerikanen in maar liefst dertig van de vijftig staten. Vooral Chicago werd hard getroffen. Maar ook het Noord- Oosten kreeg een staartje mee. De Amerikaanse oostkust heeft in 2011 nu al een record aan sneeuwval behaald. En dat is nog exclusief de 'snowarmaged- don' van tweede kerstdag, die het open bare leven platlegde. De angst voor weer zo'n verlammende sneeuwstorm zit er goed in. Zo waren dinsdag alle vluchten van Amsterdam naar New York al geannuleerd. Ik heb het even opgemeten, maar er lag slechts 0,3 centimeter natte sneeuw. Een dag eer der - het eerste vlokje moest nog ge maakt worden - werd de vlucht van een collega naar Washington geannuleerd. Bij een sneeuwstorm waarbij sneeuw en onweer een angstaanjagend duet speel den - 'thundersnow' noemen ze dat hier - viel twee weken geleden bijna 50 centi meter. Ook Washington kreeg toen de volle laag. Grote bomen begaven het on der het gewicht van de sneeuw. Die vie len dan ook niet zelden op een elektrici- teitspaal. Omdat het grootste deel van de elektriciteit via bovengrondse kabels bij de Amerikanen thuis komt, zaten plots duizenden zonder stroom. Vervelend. Burgemeester Mike Bloomberg van New York, die na de catastrofe van 26 december beterschap beloofde, doet zijn best De wegen worden schoongeveegd door omgebouwde vuilniswa gens met rammelende sneeuwkettingen om hun banden en een voorbindschuiver. Ook de stoepen worden sneeuwvrij gemaakt. Maar de straat oversteken, blijft een precisiewerkje. De sneeuw die op oversteekplaatsen tot een grijze smurrie is gesmolten, heeft daarmee onhandig genoeg dezelfde kleur als het asfalt. Dat is verra derlijk. Met de deplorabele staat van de wegen in de VS - u weet wel: de grootste economie van de we reld - kun je dan tot kuithoogte in smeltwater staan. Een noodgedwongen modetrend: de plas tic, trendy regenlaarzen van het Schotse merk Hunter. In een veelheid aan kekke kleuren. Geen zichzelf respecterende vrouw in New York en Washington die in deze tijden zónder over straat gaat 0 a, ik heb ook een paar. Leger groen met veters. Énig!). Terwijl in de trein het winterlandschap aan me voorbijglijdt, lees ik dat het altijd nog erger kan. De winter van 1717 bijvoorbeeld. Volgens The New Yorker, die in de archieven dook, werd er dat jaar in februari tussen de 1,5 en 4 meter sneeuw over de oostkust uitgestort Als je je huis uit wilde, moest je uit het zolderraam klim men. Elfhonderd schapen vonden de dood toen sneeuw de kudde compleet bedolf. Toen de sneeuw weken later smolt, stonden de beesten, perfect geconserveerd, alsof ze ieder moment weer tot leven konden komen. Deze 'Great Snow' staat de Verenigde Staten de ze winter niet meer te wachten. Als we Punxsu- tawney Phil tenminste moeten geloven. Deze 'groundhog' (bosmarmot) uit Punxsutawney, Pennsylvania, kroop woensdag, op Groundhog Day, uit zijn hol en zag zijn eigen schaduw niet In groundhogkringen is dat proefondervindelijk het bewijs dat de lente snel zal komen. In Egypte is de geest uit de fles. De woede van een groot deel van de bevolking, van studenten tot de keurige middenklasse, richt zich tegen het regime van president Hosni Mubarak. Voor de gewone Egyptenaar komt de volksopstand niet als een verrassing. „De elite leeft in luxe. En wij zijn de sukkels die dit hebben getolereerd." door Jos M. Strengholt De maat is gewoon vol. Het leven in Egypte onder dit re gime is onhoudbaar gewor den. Zelfs in mijn gezin, ja in mijn hele familie is de woede de afgelopen jaren gegroeid naar dit hoogtepunt", zegt de 38-jarige Egypte naar Samy Taher. Voor het eerst in zijn leven ging Taher de afgelopen dagen demonstreren op het Tahrirplein in Caïro. „Het moet echt an ders in dit land." Samy Taher kon nauwelijks de deur uit ko men. „Mijn vrouw was doodsbang en heeft mijn moeder gewaarschuwd. Die kwam langs, met twee zussen. Ze wilden me ervan afhouden naar Tahrir te gaan. Maar ik zou me mijn hele leven schamen als ik nu was thuisgebleven." Dus ging hij naar Tahrir. Hij wilde voor een vreedzame overgang naar democratie demonstreren, maar maakte zich snel uit de voeten toen de stenen door de lucht vlo gen. „Ik holde weg en was even bang dat ik onder de voet zou worden gelopen, om dat ik struikelde. Volgens mijn vrouw een bewijs dat ik beter kon bidden dan demon streren", zegt Taher met een grijns. Hoe komt het dat de beschaafde midden klasse van Egypte in opstand is gekomen tegen het regime van president Hosni Mu barak? Samy Taher woont in de keurige wijk Heliopolis, in een nette flat. „Deze ex plosie moest wel komen. Hoe lang kun je een hond trappen voor die gaat bijten?", vraagt hij zich af „Nu zijn we gaan bijten. Onze eer was al veel te lang vertrapt door dezé regering. „De afgelopen vijfjaar is de corruptie on verdraaglijk geworden. Het is ongelofelijk hoeveel je daarvan dagelijks op alle ni veaus in de samenleving ziet." Taher noemt als voorbeeld het vernieu wen van zijn autopapieren. Als hij dat doet zonder de ambtenaren geld toe te schuiven, gebeurt er niets. „Dan sta ik drie dagen lang elke dag minstens zes uur voor hun kantoor te wachten." Aanhangers van president Mubarak en demonstranten tegen de regering bestoken elkaar met stenen op het Tahrirplein in Cairo. foto Felipe Trueba/ANP Die corruptie heerst op alle niveaus van de samenleving. Eman (29) woont met haar vader in de volkswijk Shoebra. Omdat haar vader een aannemer is met een be drijf dat straten aanlegt, weet Eman uit de eerste hand van de corruptie. „Vaak krijgt mijn vader opdrachten van de overheid die maar ten dele worden betaald. Waar blijft de rest van het geld? Waarom zijn zo veel wegen zo slecht? Het geld verdwijnt in de zakken van de regering." Eman noemt een voorbeeld van een groot project bij het Ramsesplein. „Daaronder Voor het eerst in zijn leven ging Samy Taher(op de foto temidden van zijn gezin) demonstreren tegen de regering. foto JM ..„V 1 Strengholt/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 86